Domáce Politika Spoločnosť Koronavírus Top

Krajčí opäť ukázal čísla. Naznačil, že môže prísť aj zmena k horšiemu

Minister zdravotníctva Marek Krajčí. Zdroj: TASR / Jakub Kotian

BRATISLAVA – Situácia na Slovensku sa z pohľadu čísel zlepšuje. Klesá počet hospitalizovaných pacientov, 7-dňový kĺzavý medián a aj 14-dňová incidencia pozitívne testovaných na 100-tisíc obyvateľov. Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) ale naďalej dvíha varovný prst, aby sme nepoľavili a nebrali dáta na ľahkú váhu.

 

Minister zdravotníctva uviedol, že situácia v celej Európe nie je vôbec lepšia, ba naopak, z týždňa na týždeň sa zhoršuje. Avšak, podľa jeho slov Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb zmiernilo pravidlá pre rizikovosť krajín a tak je lepšie vidieť, ktoré krajiny sú na tom najhoršie. Z našich susedov je to v súčasnosti Rakúsko, ktoré má 1084 pozitívne testovaných na 100-tisíc obyvateľov za 14 dní. Česko má 907 pacientov, Maďarsko 878, Poľsko 681 a Slovensko 425 infikovaných pri 14-dňovej incidencii. Rakúsko tak so svojimi číslami predbehlo Česko, kde donedávna bola najhoršia situácia v Európe. U našich západných susedov sa postupne začala situácia zlepšovať. Naopak, podľa nárastu krivky sa zhoršuje v Poľsku a Maďarsku.

 

Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR

Situácia sa zlepšuje

Krajčí okrem iného načrtol aj situáciu na Slovensku. Podľa jeho slov nám po dlhom čase rapídne nerastú čísla hospitalizovaných pacientov. V súčasnosti sa ich v nemocniciach na celom Slovensku nachádza zhruba 1800. “Ťažké priebehy evidujeme u zhruba desatiny všetkých infikovaných na koronavírus,” povedal šéf rezortu zdravotníctva.

Za týždeň nám klesla 14-dňová incidencia – ak by sme sa pozreli iba na PCR testovanie, bola by na hodnote 409, ak by sme spojili PCR a antigénové testy, tak je na hodnote 484 pacientov na 100-tisíc obyvateľov. Predchádzajúci týždeň bola na úrovni 603. Klesajú aj počty hospitalizovaných, v súčasnosti je v priemere za týždeň 1778 hospitalizovaných pacientov, minulý týždeň bol tento ukazovateľ na hodnote 1815. Kĺzavý medián klesol z hodnoty 2024 na priemernú hodnotu 1326 pozitívnych pacientov za týždeň. Priemer testov klesol z 11 316 na 7211.

 

Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR

Stúpla nám však miera pozitivity testov, a to zo 16 percent na 19. Reprodukčné číslo vírusu je v súčasnosti na úrovni 0,9. Toto číslo ale možno bude rásť. 

Krajčí uviedol, že sa situácia zlepšuje takmer vo všetkých regiónoch. V súčasnosti je na tom najlepšie Bratislavský, Banskobystrický a Košický kraj. Najviac zasiahnuté okresy sú Stropkov, Púchov, Považská Bystrica a Myjava. V poslednom spomenutom okrese je  aj veľký počet pozitívne testovaných ľudí nad 65 rokov.

Príde zmena

Minister zdravotníctva upozornil, že vzhľadom na uvoľnenie opatrení a antigénové testovanie nám stúpa mobilita, teda viac cestujeme. Naďalej sa najmenej využíva cestovanie hromadnou dopravou a používanie auta, či schôdza peši sú najrozšírenejšou formou.

“Ochorenie, ktoré sme zrazili v poslednom týždni intervenciami, opäť naberá na intenzite,” dodáva s tým, že nám rastú aj počty infikovaných. Zmenu by sme podľa Krajčího slov mohli vidieť už budúci týždeň. Hoci počet prípadov pozitívne testovaných nad 65 rokov klesá, podľa ministra sa stále nedarí výraznejšie eliminovať šírenie nákazy v tejto vekovej kategórii. “Stále sa nám nedarí ochraňovať tých najzraniteľnejších, čo by mal byť náš cieľ,” dodal.

 

Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR

Podľa Krajčího nám stúpol aj priemerný počet úmrtí. Denne to je zhruba 30 pacientov, minulý týždeň to bolo v priemere 20 ľudí. Ako uviedol, tento vývoj je odrazom situácie spred mesiaca. Infektológ Pavol Jarčuška však upozorňuje, že dôležité sú čísla nakazených, a tie nám zatiaľ neklesajú.

Naďalej je nakazený aj veľký počet zdravotníkov, a to vyše 2-tisíc. Čísla nakazeného personálu ale postupne klesá.

Návrat detí do škôl

Jarčuška okrem iného povedal aj to, že majú plán, aby sa začiatkom decembra otvorili niektoré školy, napríklad regionálnym princípom. O všetkom ale ešte musí prebehnúť rokovanie, aby dosiahli úplný konsenzus. “Sme na dobrej ceste, ale nemáme to ešte uzatvorené. Potrebujeme však tie deti do škôl dostať,” vysvetlil. Krajčí dodal, že otváranie škôl je zapracovaný v covid-semaforoch. Tento projekt však chce najskôr prezentovať na Ústrednom krízovom štábe, ktorý bude tradične zasadať v pondelok. Semafor sa bude zaoberať nielen školami, ale aj svadbami, otváraním reštaurácií, či wellnessov. 

“Niektoré regióny sa nám začínajú vyvíjať celkom dobre. Incidencia budúci týždeň alebo neskôr môže byť taká priaznivá, že v rámci semaforu by mohli byť prepnuté do inej farby,” hovorí šéf rezortu zdravotníctva. Dodáva, že všetky regióny na Slovensku sú zatiaľ červené. Ako ďalej uviedol, to, ako sa budú vyvíjať čísla nakazených, bude závisieť od členov Ústredného krízové štábu, a od toho, aké pravidlá nastavia. Opäť sa začalo hovoriť o zavedení lockdownu. Podľa Krajčího bude jeho prípadné zavedenie závisieť od budúcotýždňových štatistík, ale aj od odporúčania Ústredného krízového štábu. Minister zdravotníctva na záver povedal, že je s trendom vývoju situácie spokojný, pretože neočakával, že sa tak rýchlo zlepší.