Koronavírus Domáce Top

Krajčí opäť ukázal čísla. Nový variant koronavírusu potvrdili už aj v Nitre

Marek Krajčí. Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

BRATISLAVA – Situácia na Slovensku je mimoriadne vážna. Podľa ministra zdravotníctva Mareka Krajčího (OĽaNO) za to môže aj nový typ mutácie koronavírusu z Veľkej Británie. Ten potvrdili okrem Michaloviec už aj v Nitre. Podľa Krajčího sa aj tento fakt podpísal pod kritickú a neustále sa zhoršujúcu situáciu v meste pod Zoborom.

 

Vedec Pavol Čekan spolu so svojím tímom vo firme MultiplexDC už vyvinuli PCR test, ktorý odhaľuje aj nový typ z Británie. Podľa jeho kolegu Borisa Klempu z Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied dostali z Nitry už 17 pozitívne testovaných vzoriek. V 5 z nich sa potvrdil nový, britský typ koronavírusu.

Situácia sa naďalej zhoršuje

Údaje, s ktorými vystúpil Marek Krajčí, sa opäť niesli v negatívnom duchu. Informoval, že napriek skutočnosti, že máme prísny zákaz vychádzania a lockdown, mobilita zatiaľ neklesla na úroveň, na akej bola v novembri, kedy sa začalo celoplošne testovať. Automobilová doprava síce išla mierne nadol, avšak mobilita MHD sa drží na úrovni pred lockdownom. Krajčí preto ľudí vyzval, aby dodržiavali opatrenia a nosili rúška.

Alarmujúce sú aj ďalšie údaje. Čísla sa vo všeobecnosti síce nezhoršili až do takej miere, ako sa očakávalo, čo Krajčí pripísal vianočným sviatkom, avšak reprodukčné číslo je na hodnote 1,0-1,1. Ak sa ho nepodarí zraziť pod 1, je vysoko pravdepodobné, že to nemocnice nezvládnu. Naďalej tiež stúpajú počty nakazených, rovnako aj hospitalizácie pacientov v kritickom stave. V súčasnosti je v nemocniciach cez 3000 pacientov. Na Silvestra ich bolo 2896. „Situácia v nemocniciach sa zo dňa na deň zhoršuje. Lôžka pre ventilovaných pacientov už máme červené. Z reprofilizovaných je voľných už len 53,” hovorí Krajčí. Väčším problémom ako nedostatok lôžok, je však nedostatok personálu. Momentálne je v karanténe 2582 zdravotníkov. Šéf rezortu však tvrdí, že personál sa postupne vracia do nemocníc.

Aj naďalej máme vysokú pozitivitu testov. Pri PCR testoch je to 27 percent, pri antigénových 8 percent. V priebehu týždňa stúpol aj počet denných úmrtí zo 79 na 95. V súčasnosti je potvrdených 2778 úmrtí.

 

Zdroj: TASR / Henrich Mišovič

Kritické regióny

Minister zdravotníctva poukázal aj na ďalší vážny problém. Na celom západom Slovensku je problém s lôžkami pre pacientov, ktorí potrebujú umelú pľúcnu ventiláciu. Okrem toho je v súčasnosti potrebné, aby sa presúvali ventilovaní pacienti z nitrianskej nemocnice do iných zdravotníckych zariadení, najmä na severe a strede Slovenska.

Okrem Nitry je v súčasnosti kritická epidemiologická situácia aj v Trenčíne a Banskej Bystrici. Mimoriadne vážna je aj v Ilave, Martine, Považskej Bystrici, Bytči, Košiciach, Turčianskych Tepliciach, či v Bratislave.

 

Zdroj: TASR / AP

Svetlo na konci tunela

Vykúpenie zo súčasnej situácie by podľa Krajčího mohlo priniesť očkovanie. Do včerajšieho dňa ho podstúpilo takmer 20-tisíc ľudí. V súčasnosti sa síce očkuje najmä vakcínou od korporácie Pfitzer/BioNtech, v priebehu budúceho týždňa bude však už navezených prvých 5-tisíc vakcín aj od americkej spoločnosti Moderna.

V súčasnosti zo všetkých zaočkovaných hlásili dvadsiati pacienti vedľajšie účinky, z čoho v 3 prípadoch boli závažné (anafylaktická reakcia, zvýšený krvný tlak, prekolapsový stav) a  v 17 nezávažné (bolesť v mieste vpichu, zimnica, nevoľnosť, zvýšená teplota, slabosť, bolesť hlavy). Podľa Krajčího môžu vedľajšie účinky vykazovať najmä tí, ktorí nákazu prekonali, ale nevedia o tom. „Ide však o dobrý znak, že telo vakcínu eviduje a prijíma ju,“ dodal vzápätí. On sám potvrdil, že mal pozitívne protilátky na koronavírus, čiže nákazu už prekonal, no nevedel o tom. Podľa jeho slov vakcína od firmy Pfitzer účinkuje aj proti novému typu koronavírusu zo Spojeného kráľovstva. “Chcem vyjadriť nádej, že aj napriek tomu, že situácia je vážna, tak ako krajina to zvládneme,” povedal Krajčí na záver.