Domáce Spoločnosť Koronavírus Top

Krajčí opäť ukázal čísla. Situácia na Slovensku nie je vôbec priaznivá

Ilustračná fotografia, Zdroj: TASR / AP

BRATISLAVA – Prognózy odborníkov sa naplnili. Situácia s koronavírusom sa na Slovensku mierne zhoršuje a minister zdravotníctva Marek Krajčí hovorí o novej vlne pandémie. Stúpli nám čísla pozitívne testovaných, hospitalizovaných, ale aj infikovaných pacientov nad 65 rokov. Veľké zhoršenie eviduje najmä Bratislavský kraj. Krajčí prezentoval aj COVID-semafor, ktorý poukazuje na to, že Slovensko na tom je naozaj veľmi zle. Testovanie v marginalizovaných skupinách ukázalo, že veľký počet ľudí spomedzi nich už koronavírus prekonal.

 

Podľa ministra zdravotníctva sa zhoršenie situácie na Slovensku začína prejavovať aj na krivke. Kým našim susedom pozitívne testovaní na koronavírus postupne klesajú, u nás to začína byť presne naopak. Krajčí však deklaruje, že situácia na Slovensku je z hľadiska krajín V4 naďalej najlepšia.

V súčasnosti je priemer pozitívnych testov – antigénových aj PCR – na hodnote 2 529. Ak by sme sa pozreli iba na hodnoty PCR testov, tak aktuálny 7-dňový priemer je 1469 pozitívne testovaných. Pre porovnanie, minulý týždeň boli rovnaké hodnoty na úrovni 2027 v prípade antigénových a PCR testov a 7-dňový priemer PCR testov vykazoval 1387 pozitívne testovaných. Týždenná miera pozitivity je 17,4 percent pri PCR testoch a 4,5 percent pri antigénových testoch. Podľa Krajčího je však dobrou správou to, že sa zastabilizovala miera mobility na Slovensku. Šéf rezortu zdravotníctva poukázal aj na to, že počas posledných dní sa v priemere denne robí takmer 40-tisíc testov.

 

Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR

Problémy regiónov

V súčasnosti je najkritickejšia situácia naďalej v Trenčianskom kraji, kde sa však už niekoľko týždňov drží na relatívne rovnakej úrovni. Nasleduje Trnavský, Nitriansky, Prešovský, Bratislavský, Žilinský, Banskobystrický a Košický kraj. V Bratislavskom kraji odborníci evidujú výrazné zhoršenie epidemiologickej situácie, a to na úrovni 71 percent. V troch krajoch sa vývoj výrazne zlepšil.

Minister zdravotníctva predstavil aj návrh COVID-semaforu v regiónoch, ktorý sa delí na sedem častí – farieb. Sivá reflektuje optimálnu situáciu, nasleduje zelená, žltá, oranžová, bledá červená, tmavá červená, bordová a čierna farba. Tieto farby ukazujú na epidemiologickú situáciu v danom okrese. V súčasnosti je väčšina Slovenska v druhom stupni varovania (tmavá červená), a päť okresov (Levice, Veľký Krtíš, Nové Mesto nad Váhom, Prievidza a Považská Bystrica) je v treťom stupni varovania. Po ňom už nasleduje iba čierna farba, ktorá poukazuje na mimoriadne vážnu a kritickú situáciu. V týchto okresoch konzílium odborníkov odporúča, aby sa regionálne pretestovalo obyvateľstvo antigénovými testami (ako v prípade pilotného testovania na Orave a v Bardejove) a sprísnili sa v nich opatrenia.

 

Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR

Kritická situácia v nemocniciach

Minister zdravotníctva okrem iného povedal, že sa zhoršuje situácia aj v nemocniciach. V súčasnosti je 829 voľných lôžok s kyslíkom, vyše tisícka je obsadená. Podľa Krajčího sa za posledný týždeň po relatívne priaznivom období v nemocniciach začala situácia opäť zhoršovať. Okrem pozitívne testovaných pacientov sa totiž zdravotnícke zariadenia musia pasovať aj covid-pozitívnym personál a zdravotníkmi, ktorí sú v karanténe. V priemere na Slovensku denne zomrie zhruba 30 ľudí. Aktuálne evidujeme v krajine 1247 úmrtí, z toho 957 je potvrdených Úradom pre dohľadom nad zdravotnou starostlivosťou, 251 bolo uvedených ako úmrtia spojené s koronavírusom a pri 39 obetiach je podozrenie na koronavírus. Najviac obetí je vo veku 80-89 rokov (35,1%), následne 70-79 rokov (33,6%), 60-69 (17,1%), 50-59 (6,1%) a 90-99 rokov (5,9%). Úmrtia však evidujú takmer vo všetkých vekových skupinách.

Situácia v marginalizovaných skupinách

Ministerstvo zdravotníctva prezentovalo aj výsledky pilotného testovania protilátkovými testami v marginalizovaných skupinách v Prešovskom kraji. Išlo o tri osady v okrese Sabinov, Poprad a Bardejov, v ktorých bol počas plošného testovania vysoký záchyt pozitivity, a to viac ako 5 percent. V jednej komunite to bolo dokonca aj viac ako 16 percent. Celkovo sa tímu ministerstva zdravotníctva v priebehu troch dní na konci novembra podarilo otestovať 671 ľudí na špecifické protilátky IgG. Ak vyjde test pozitívny, dotyčný už koronavírus prekonal. Zo 671 otestovaných bolo až 73 percent mladších ako 30 rokov. 24 percent z nich udávalo, že už prekovalo COVID-19.

Podľa odborníkov sa však podarilo zachytiť protilátky až pri 45 percentách testovaných. Až 44 percent z nich nevedelo o tom, že prekonalo koronavírus. „Účasť sa pohybovala v rozmedzí približne štvrtina až dve tretiny z miestnej populácie nad šesť rokov, pričom obyvatelia marginalizovaných rómskych komunít vnímali testovanie ako prínosnú a užitočnú službu. Výsledky testovania potvrdzujú, že infraštruktúra, ekonomické a sociálne podmienky v marginalizovaných rómskych komunitách môžu zvyšovať riziko rozšírenia pandémie v tomto prostredí, ak by doň epidémia prenikla. Aktuálne je však približne polovica marginalizovaných rómskych komunít, predovšetkým v južných okresoch Slovenska, bez náznakov šírenia vírusu,“ informuje ministerstvo zdravotníctva. Testovanie bolo dobrovoľné a mohli sa ho zúčastniť obyvatelia osád vo veku nad 6 rokov.

Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR

Vývoj v Európe

Minister zdravotníctva Marek Krajčí prezentoval aj vývoj pandémie v rámci Európy. Podľa jeho slov sa situácia vo viacerých krajinách v dôsledku prísnych opatrení začína zlepšovať. Výnimkou nie sú ani ani naši susedia Česko a Rakúsko, kde bola epidemiologická situácia v posledných týždňov veľmi nepriaznivá. V súčasnosti sú najviac postihnutými krajinami v rámci Európy Slovinsko, Chorvátsko a Litva.