Kraje kritizujú štát za nedostatočnú pomoc. Chýbajú im najmä ochranné pomôcky, veci si riešia svojpomocne

BRATISLAVA – Seniorcentrá sa ukázali ako najväčší problém v čase koronakrízy. Starí ľudia sú totiž najzraniteľnejšou skupinou obyvateľstva, keďže môžu trpieť aj pridruženými chorobami, čo si následne v prípade nákazy koronavírusom vyberá svoju daň. O tom, ako ďaleko môže zájsť podcenenie situácie, sa obyvatelia, inštitúcie aj vláda presvedčili už dvakrát. A to na prípade Pezinka a Martina. Glob.sk sa zaujímal o to, ako sú na prípadnú nákazu pripravené seniorcentrá, ktoré spadajú pod samosprávne kraje. 

 

Situácia v Pezinku, šírenie nákazy, starčekovia, ktorí jej podľahli a podcenenie situácie stálo miesto šéfku zariadenia sociálnych služieb Violu Schmidtovú. V súčasnosti najviac mŕtvych v rámci celého Slovenska pochádza práve z Pezinka. Bratislavská župa doteraz nevie, odkiaľ nákaza mohla prísť, no teórii je niekoľko – buď ju do zariadenia „zavliekol“ niektorí z klientov, ktorí mali povolené vychádzky, alebo niekto z personálu. V súčasnosti vo veci koná aj polícia na základe podnetu, ktorý podal primátor mesta Pezinok Igor Hianik. Aktuálne sa v zariadení nachádza 61 klientov. Pozitívne testovaných je 30, negatívne 31. Obe skupiny sú od seba oddelené. Okrem toho je tam 27 zamestnancov. Hospitalizovaných bolo 32 klientov, osem zomrelo.

Situácia má byť podľa krízovej manažérky z úradu BSK, ktorá nastúpila namiesto Schmidtovej, stabilizovaná. Nový krízový tím zo župy urobil za pár dní v Pezinku veľký kus práce, ktorí pocítili zamestnanci aj klienti. Spolu s krízovou manažérkou nastúpili do zariadenia aj noví zamestnanci – opatrovateľky, zdravotné sestry a terapeutky. Kým minulý týždeň bol pre všetkých mimoriadne vyčerpávajúci, tento týždeň už ale máme dostatok personálu na to, aby si dokázali zamestnanci aj oddýchnuť. Atmosféra v domove sa viditeľne a citeľne zlepšila,“ uviedol šéf BSK Juraj Droba. Za uplynulý deň nebol potrebný ani žiadny prevoz do nemocnice. Priestory župa hĺbkovo vydezinfikovala a do zariadenia doniesla ďalšie osobné ochranné pracovné prostriedky.

Zasadá mimoriadny výbor pre situáciu v Pezinku

V súčasnosti je pohyb klientov obmedzený a v zariadení sú karanténne opatrenia – nik cudzí nesmie vojsť dnu a nik nesmie zo zariadenia vyjsť. Bratislavská župa okrem zariadenia v Pezinku má na starosti ešte ďalšie dve seniorcentrá – v Stupave a Rači. Tie sú určené len pre seniorov. Celkovo má pod svojou správou 14 zariadení sociálnych služieb, pričom každé jedno má vypracovaný krízový plán. Ich zamestnanci zatiaľ môžu chodiť za rodinami, ak však nastane problém a koronavírus sa objaví aj v jednom z nich, budú musieť poslúchať karanténne nariadenia. Naopak, veľa pracovníkov robí na „homeoffice“. Tých župa postupne pretestováva, aby ich v prípade potreby mohli stiahnuť do iného zariadenia. Testujú zároveň aj klientov. Robia to sami na vlastné náklad a aj vďaka Nadácii J&T. K tomu, čo robí vláda, sa vyjadrovať nechcú.

Problémom v Pezinku sa zaoberajú aj poslanci parlamentu. Poslanec Erik Tomáš (Smer-SD) navrhol zvolať mimoriadny výbor, ktorý sa koná dnes od 12:30. Na rokovanie by mal prísť aj župan Juraj Droba, aby vysvetlil poslancom situáciu v DSS.

Pokračovať na ďalšej strane

Viac o téme: Banskobystrický kraj, Bratislavský kraj, domovy sociálnych služieb, Erika Jurinová, Ján Lunter, Jaroslav Baška, Juraj Droba, klienti, koronavírus, Košický kraj, Marián Viskupič, Milan Belica, Nitriansky kraj, ochranné pomôcky, opatrenia, Rastislav Trnka, SŠHR, testovanie, Trenčiansky kraj, Trnavský kraj, zamestnanci, zariadenia sociálnych služieb, Žilinský kraj

Súvisiace články