Regióny Banská Bystrica Košice Prešov Žilina Top

Kraje sa chystajú na veľké šetrenie. Peniaze škrtnú najmä v týchto oblastiach

Zdroj: pixabay.com

BRATISLAVA – Škrtanie, škrtanie, škrtanie. Tento scenár v súčasnosti čaká všetky samosprávy, ktoré vo veľkom zasiahla koronakríza. Pre výpadky a vyššie výdavky budú musieť šetriť, kde sa dá. Pre viaceré organizácie, ale najmä pre kultúru, to môže mať katastrofálne následky. Pre Banskobystrický, Žilinský, Prešovský a Košický kraj to znamená nové schvaľovanie rozpočtu. Čo všetko tak budú musieť “vymazať”?

 

Na straty v rozpočtoch má vplyv najmä koronakríza. Samosprávy sa totiž rozhodli odložiť platenie podielových daní do momentu, kým sa situácia na Slovensku nevráti ako-tak do normálnu. Pre koronakrízu totiž vláda a Úrad verejného zdravotníctva SR rozhodli o zatvorení väčšiny prevádzok na Slovensku. V normálnom režime nefungovali ani úrady a inštitúcie. Väčšina úkonov a prác (profesií) sa tak presunuli do online priestoru. Do 1. júna sú uzatvorené aj školy.

Banskobystrický kraj tento rok už kultúru nepodporí

Glob.sk zisťoval následky koronakrízy na rozpočty samosprávnych krajov aj na strednom Slovensku – teda v banskobystrickej župe. Podľa slov komunikáčneho odboru kraj doteraz vynaložil len na zabezpečenie potrebných ochranných a dezinfekčných pomôcok pre organizácie v kraji “iba” 700-tisíc eur. Išlo pritom o potreby najmä pre zariadenia sociálnych služieb, či zabezpečenie chodu štátnych karanténnych centier. “Ďalším aspektom, ktorý má vplyv na rozpočet, je výpadok príjmov, najmä na strane podielových daní. Do konca tohto roka je predpoklad výpadku na daňových príjmoch až vo výške 32 miliónov eur,” vysvetlila župa. To spôsobí, že výdavky kraja budú znížené v priemere o 9 percent, pričom o 7 percent sa znížia výdavky organizácii, ktoré sú v zriaďovateľskej pôsobnosti kraja. “Šetrenie Úradu BBSK sa týka bežnej prevádzky – okrem iného zahŕňa zníženie počtu služobných ciest, v personálnej oblasti rušenie školení pre zamestnancov. Najväčšie úspory očakávame na konzultačných a právnych službách, ďalšie navrhujeme v oblasti regionálneho rozvoja, keďže niektoré dotácie nebude možné prefinancovať, alebo budú dočasne zastavené,” uviedol kraj.

Banskobystrický kraj tento rok už kultúru nepodporí. Zdroj: archív

Škrty by sa nemali dotknúť kapitálových výdavkov – a teda opravy ciest, školstva, objektov a majetku kraja. Dotkne sa však kultúrnych podujatí, ktorých financovanie je na tento rok “stopnuté”. Stopku v rozpočte dostanú aj športové podujatia, spoločenské podujatia a organizovanie detských táborov. “V prípade cestovného ruchu bude šetrenie najmä na podpore drobných projektov, čo znamená, že podporiť nebude možné napríklad turistické značenie ku kultúrnym či turistickým cieľom, budovanie a obnovu turistických a cyklistických trás, či dobudovanie oddychových zón pri turistických cieľoch,” napísali s tým, že finálne slovo bude mať zastupiteľstvo. V prípade, ak by bola možnosť refundácie výdavkov zo strany Európskej únie, BBSK využije všetky možnosti, aby sa o takéto prípsevky mohlo uchádzať, a aby ich dostal.