Politika Zahraničné

Krajský úrad zastavil konanie s Babišom v prípade konfliktu záujmov

Krajský úrad zastavil konanie s Babišom v prípade konfliktu záujmov. Zdroj: TASR/AP

PRAHA – Stredočeský krajský úrad minulý týždeň právoplatne zastavil priestupkové konanie s premiérom Andrejom Babišom týkajúci sa jeho možného konfliktu záujmov. Denníku Právo to v nedeľu potvrdil Babišov právny zástupca Václav Knotek.

 

Český predseda vlády pôvodne hneď dvakrát dostal od úradu mesta Černošice, pod ktorý podľa bydliská patrí, pokutu 200.000 korún (7700 eur). Podľa tamojších právnikov porušuje zákon tým, že ako vrcholový politik zároveň vlastní celoštátne médiá.

Nadriadený úrad však najprv rozhodnutie Černošíc zrušil a nariadil znovu prerokovať. Lenže keď 5. augusta mesto podľa zistení Práva rozhodlo o veci prakticky totožne a Babišovi dalo znovu pokutu 200.000 korún, tentoraz odvolací orgán konanie rovno zastavil, a to definitívne.

Premiér Babiš sa teda počas niekoľkých týždňov dočkal skončenia oboch káuz, ktoré voči nemu úrady viedli. Najprv 30. augusta Mestské štátne zastupiteľstvo v Prahe právoplatne zastavilo jeho trestné stíhanie v prípade Čapí hnízdo, teraz krajskí úradníci urobili to isté vo veci správneho konania.

“Krajský úrad rozhodol 26. septembra, teda vo štvrtok, a to konanie zastavil, pretože sa priestupok nestal,” povedal pre Právo Knotek. Podľa neho sa nepreukázalo, že by Babiš ovládal mediálne spoločnosti. Premiér totiž vo februári 2017 holding Agrofert, pod ktorý tieto firmy spadajú, uložil do zvereneckého fondu, aby sa vyrovnal so zákonom o konflikte záujmov, uviedol spravodajský server Novinky.cz.

Podľa Babiša je týmto táto záležitosť skončená. “Bolo jasné, že to takto musí dopadnúť. Celé to bolo vyprodukované na základe skorumpovanej neziskovky Transparency International a udavačov z Pirátov,” vyhlásil pre Český rozhlas Radiožurnál.

“Je od začiatku úplne nezmyselné, pretože ak sme v našej krajine zaviedli špeciálny zákon proti Babišovi – lex Babiš – a ja som postupoval podľa tohto zákona, tak nemôžem mať žiadny konflikt záujmov. Táto záležitosť, ktorá bola živená, a úrad v Černošiciach k tomu pristupoval politicky. Je to ďalšia pseudoaféra, ktorá sa skončila,” uzavrel Babiš (ANO).

Šéf českej pobočky Transparency International David Ondráčka povedal Radiožurnálu, že ho postup kraja neprekvapil. “Procesne Černošice ukázali odvahu a postavili sa k tomu čelom, ale naše silné pochybnosti nad priebehom konania na krajskom úrade trvajú,” uviedol. Došlo tam podľa neho k náhlej výmene úradníkov a nevysvetliteľnej reorganizácii. Kraj riadi hajtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO), a je teda otázka, či krajský úrad môže konať v tejto veci nezaujate a nezávisle, napísala protikorupčná organizácia v tlačovej správe.