Spoločnosť Zahraničné Top

Kráľovná Alžbeta II. je výnimočná žena. Drží šesť Guinnessových svetových rekordov

Kráľovná Alžbeta II. je najdlhšie vládnucou kráľovnou v histórii. Zdroj: TASR / AP

LONDÝN – Britská kráľovná Alžbeta II. za svojich 94 rokov života už zažila všeličo. Korunovali ju už keď mala 25 rokov a vo veľmi mladom veku sa stala panovníčkou Spojeného kráľovstva. Na anglickom tróne sedí už 68 rokov. Okrem toho je hrdou starou mamou ôsmich vnúčat a rovnakého počtu pravnúčat. Nie je teda prekvapením, že jej výsosť je držiteľkou šiestich Guinnessových svetových rekordov.

 

Ako uviedol Sunday Times, kráľovná Alžbeta II. je od roku 2012 najbohatšou kráľovnou na svete. Jej majetok sa odhaduje na 350 miliónov eur a skladá sa z nehnuteľností, šperkov a umeleckých diel.

Britská kráľovná Alžbeta II. počas príhovoru k národu pri príležitosti 75. jubilea porážky nacistického Nemecka v druhej svetovej vojne na Windsorskom hrade v piatok 8. mája 2020. Zdroj: TASR / AP

Manželka princa Filipa (98) je tiež panovníčkou, ktorá vládne najviac krajinám, i keď táto rola má iba čisto symbolickú povahu. Ide o 16 štátov so 139 miliónmi obyvateľov. Vyobrazenie jej tváre sa nachádza aj na minciach, pričom je osobou, ktorej podobizeň najčastejšie zdobí väčšinu mien.

Britská kráľovná Alžbeta II. s manželom princom Filipom. Zdroj: TASR / AP

Všetky ďalšie jej pôsobivé záznamy rekordov súvisia s dĺžkou jej funkčného obdobia. Kráľovná nie je len najdlhšie vládnucou panovníčkou v histórii Británie, ale aj sveta. Alžbeta II. je tiež najstaršou kráľovnou, ktorá kedy sedela na tróne a aj napriek vysokému veku je stále aktívna pri plnení si svojich kráľovských povinností.

Mohlo by vás zaujímať