Spoločnosť Domáce

Kriminalisti odhalili v Nižnej Polianke nelegálnu výrobňu cigariet

ilustračná foto Zdroj: SITA/Colný úrad Trnava

BRATISLAVA / NIŽNÁ POLIANKA – Nelegálnu výrobňu cigariet v Nižnej Polianke v okrese Bardejov odhalili v pondelok (19. 10.) kriminalisti finančnej správy (FS). Zaistili tam viac ako 2,3 milióna kusov nezákonne vyrobených cigariet. Kriminálny úrad finančnej správy (KÚFS) vyčíslil únik na spotrebnej dani na približne 714-tisíc eur. Priamo pri nelegálnej výrobe zadržali desať cudzincov. TASR o tom informovala hovorkyňa FS Drahomíra Adamčíková.

 

„Pri kontrole priestorov objektu a priľahlých pozemkov v bývalom areáli poľnohospodárskeho družstva našli zariadenie s príslušenstvom na rezanie, fermentovanie, sušenie tabaku, komponenty slúžiace na výrobu cigariet, ako aj linku na ich výrobu. Pri akcii zaistili tri osobné motorové vozidlá, vysokozdvižný vozík a kamión. Predpokladaná hodnota týchto zariadení a komponentov predstavuje sumu 1,2 milióna eur,“ uviedla Adamčíková.

Kriminalisti finančnej správy podľa jej slov objavili viac ako 2,3 milióna kusov nelegálnych cigariet a asi 6000 kilogramov tabaku. „Únik na spotrebnej dani vypočítali približne na 714-tisíc eur. Priamo pri nelegálnej výrobe zadržali desať osôb z Lotyšska, Poľska, Bieloruska a Ukrajiny. Vyšetrovateľ finančnej správy ich obvinil zo spáchania zločinu porušenia predpisov o štátnych technických opatreniach na označenie tovaru v súbehu s prečinom nepovolenej výroby liehu, tabaku a tabakových výrobkov formou spolupáchateľstva podľa Trestného zákona,“ dodala Adamčíková s tým, že v prípade dokázania viny páchateľom hrozí trest odňatia slobody na tri až osem rokov.