Spoločnosť Politika Zahraničné

Kritika Facebooku nemá konca. Tentokrát ide proti jeho obsahu zasiahnuť Nový Zéland

Facebook čelí kritike zo všetkých strán. Zdroj: TASR/AP

CANBERRA – Novozélandská komisia dohliadajúca na ochranu súkromia označila Facebook na “morálne skrachovaný” a navrhla, aby Nový Zéland nasledoval opatrenia susednej Austrálie.

 

Tá schválila zákony, na základe ktorých sa môžu zodpovední pracovníci dostať do väzenia za živé vysielanie násilia, akým boli aj streľby v dvoch mešitách v meste Christchurch 15. marca. Informovala o tom tlačová agentúra AP.

Vyjadrenia novozélandského komisára dozerajúceho na ochranu súkromia Johna Edwardsa sa objavili v pondelok na Twitteri; predchádzala im kritika Facebooku za to, že útočník použil platformu tejto sociálnej siete na vysielanie časti masakru – vraždenia 50 moslimských veriacich v mešitách v spomínanom novozélandskom meste Christchurch.

Facebook vo vyhlásení uviedol, že je “hlboko oddaný” myšlienke posilniť svoje postupy a opatrenia, zlepšiť technológiu a “pracovať s odborníkmi na tom, aby bol Facebook bezpečný”.

Komisár Edwards povedal pre rozhlasovú stanicu Radio NZ, že vláda sa musí zomknúť a “prinútiť platformy, aby hľadali riešenie”, ktoré zabráni vysielaniu krutostí v priamom prenose.

Austrália minulý týždeň schválila zákony, v ktorých sú zahrnuté aj tresty odňatia slobody pre riadiacich pracovníkov, ak urýchlene neodstránia “odporný násilný materiál”.