Politika Zahraničné

Kritika Kremľa Alexeja Navaľného prepustili ruské úrady z väzenia

Kritika Kremľa Alexeja Navaľného prepustili ruské úrady z väzenia. Zdroj: TASR/AP

MOSKVA – Ruské úrady prepustili v piatok na slobodu opozičného politika Alexeja Navaľného, ktorého v júli odsúdili na 30 dní väzenia za výzvu, aby sa občania zúčastnili na úradmi nepovolenom proteste. Informovala o tom agentúra AFP.

 

Po opustení väzenia Navaľnyj pred novinármi prisľúbil pokračovanie boja proti vláde prezidenta Vladimira Putina. Odsúdil tiež “teroristické činy” ruských úradov pri potláčaní protestov v Moskve v minulých týždňoch. “Hnutie sa bude aj naďalej rozrastať a režim bude veľmi ľutovať, čo urobil,” uviedol.

Agentúra AP pripomína, že úrady demonštrácie potlačili, nakrátko zadržali 1400 ľudí a uväznili desiatky lídrov protestov vrátane Navaľného.

Riaditeľ väznice, kde si Navaľnyj odpykával svoj trest, požiadal vo štvrtok súd, aby odložil jeho prepustenie o 18 hodín, ktoré strávil v nemocnici. Tam sa dostal 28. júla, štyri dni po svojom zadržaní, po tom, čo sa mu na tvári objavila vyrážka, ktorú lekári označili za alergickú reakciu. Niektorí jeho priaznivci mali podozrenie, že bol otrávený. Súd však žiadosť riaditeľa väznice zamietol.

Navaľnyj zorganizoval v posledných rokoch viaceré veľké protivládne protesty a vlani si v súvislosti s nepovolenými demonštráciami odpykal dva tresty v trvaní 30 a 20 dní.