Domáce GPlus Spoločnosť Top

Kritizovaná anketa má svojho víťaza. Slováci rozhodli, že najväčšou osobnosťou je Štefánik

Zdroj: TASR

BRATISLAVA – Anketa verejnoprávnej RTVS pozná svojho víťaza. Najväčším Slovákom sa včera stal generál a politik Milan Rastislav Štefánik. Anketa, ktorú v minulosti riešila aj NAKA, tak oficiálne skončila. Dôvodom bola úvodná upútavka, v ktorej sa objavil aj Jozef Tiso, čo vyvolalo obrovskú vlnu kritiky medzi verejnosťou. Štefánika si ľudia vybrali z desiatky najväčších slovenských osobností, medzi ktorými sa nachádzal aj Ľudovít Štúr či cyklista Peter Sagan. 

 

Hlasovanie v celonárodnej ankete Najväčší Slovák spustila RTVS začiatkom novembra. Išlo o licencovaný formát BBC upravený na slovenské špecifiká. Ešte pred spustením hlasovania musela RTVS čeliť kritike verejnosti z dôvodu úvodnej upútavky, v ktorej predstavili známe osobnosti slovenských dejín. Medzi nimi sa objavil aj slovenský prezident za čias druhej svetovej vojny Jozef Tiso. Upútavku s Tisovou podobizňou sa následne rozhodla preveriť NAKA spolu s prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry. Polícia preverovala, či nedošlo k spáchaniu trestného činu založenia, podpory a propagácie hnutia smerujúceho k potlačeniu základných práv a slobôd, alebo prejavu sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných ľudských práv.

Návrh prokurátora však polícia zamietla. “Po doplnení podnetu podľa § 196 ods. 2 Trestného poriadku  podanie v predmetnej  veci bolo dňa 22.1.2019 podľa § 197 ods. 1 písm. d) Trestného poriadku odmietnuté, nakoľko nebol dôvod na začatie trestného stíhania alebo na postup podľa § 197 ods. 2 Trestného poriadku,” uviedol hovorca policajného prezídia Michal Slivka.

RTVS bola za nomináciu Jozefa Tisa v ankete kritizovaná. Upútavku prešetrovala NAKA. Zdroj: TASR REPROFOTO

Za čias, kedy bol Tiso slovenským prezidentom, fungovalo Slovensko ako satelit Nemecka. Tisovou víziou štátu bol silne katolícky autonómny stavovský štát. Počas tohto obdobia bolo zo Slovenska deportovaných približne 58-tisíc židov a vládli tu silné antisemitistické nálady. Voči týmto deportáciám sa silne ohradil aj Vatikán. Tiso bol kňazom, práve preto sa jeho činy zdajú byť nepochopiteľné. Po konci druhej svetovej vojny bol Tiso odsúdený a v roku 1947 ho popravili. Väčšina vtedajších obyvateľov Slovenska s tým nesúhlasilo a jeho osoba vyvoláva rozporuplné reakcie dodnes. Jeho osobnosť do dnešného dňa uznávajú najmä extrémisti, či silne národne cítiaci ľudia. Tvrdia, že vo svojich činoch nemal Tiso na výber a že sa len snažil chrániť našu vlasť.

Tisa sa následne RTVS rozhodla z upútavky a ankety vymazať. “Nebude možne zahrnúť do hlasovania osobu, ktorá bola právoplatne odsúdená za vojnové zločiny, zločiny proti ľudskosti či vlastizradu a nebola rehabilitovaná,” povedal koncom októbra generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník. Nomináciu a upútavku Tisa v ankete kritizovali aj niektorí členovia Rady RTVS. Podľa Rady však jeho zaradenie nebolo porušením zákona o RTVS. Kriticky sa k nominácii Tisa postavili aj dvaja najväčší slovenskí operátori (Orange a Slovak Telekom), ktorí odmietli spustiť SMS hlasovanie v ankete v prípade, ak by mali Slováci dať hlas Jozefovi Tisovi.

Štefánik víťazom

Slováci mohli za velikánov slovenskej histórie hlasovať do 20. decembra, kedy zvolili stovku najväčších osobností. V rovnako čase zvolili aj finálnu desiatku. Tá sa neskôr menila z dôvodu odstúpenia speváčky Mariky Gombitovej. Zo súťaže odstúpila, pretože svoje miesto prenechala osobnosti, ktorá je možno menej známa, ale pre Slovensko z historického hľadiska výnimočnejšia. Do TOP 10 sa tak dostal vojak Jozef Gabčík, ktorý bol predtým na 11. mieste. Do finálovej desiatky sa okrem neho dostali aj vierozvescovia a misionári Cyril a Metod, politik Alexander Dubček, kňaz a politik Andrej Hlinka, politik Gustáv Husák, zbojník Juraj Jánošík, cyklista Peter Sagan, jazykovedec a politik Ľudovít Štúr, kňaz Anton Srholec a generál, politik a diplomat Milan Rastislav Štefánik. 

Diváci na základe hlasovania rozhodli, že sa víťazom stal Milan Rastislav Štefánik, druhé miesto obsadil Ľudovít Štúr a tretie miesto Anton Srholec. “V prvom rade chcem poďakovať všetkým úžasným obhajcom, ktorí osobnosti obhajovali. Aj vďaka osobnostiam, ktoré boli v prvej stovke a potom v prvej desiatke, žijeme dnes ako moderný národ vo vlastnom štáte. Pre mňa je veľmi príjemným prekvapením náš projekt Najväčší Slovák – Mladá voľba a tí úžasní mladí ľudia, ktorí na svojich školách diskutovali o historických osobnostiach. Poďakovanie im aj ich učiteľkám a učiteľom patrí odo mňa aj od celej RTVS. Ak historické osobnosti zabezpečili našu dôstojnú minulosť, tak vďaka mladým ľuďom sa neobávam o našu budúcnosť,” povedal pri vyhlásení víťaza ankety generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník.

Samotné médium od 20. februára do 24. apríla odvysielalo desať dokumentov a diskusií o jednotlivých osobnostiach prvej desiatky. V nej obhajcovia predstavili desať dôvodov, prečo práve ich osobnosť by sa mala stať tým najväčším Slovákom. Po ich odvysielaní nasledovala diskusia s odborníkmi, ktorí neraz polemizovali či vyvrátili dôvody obhajcu z tohto dokumentu.

Galéria
RTVS spustila hlasovanie 1. novembra 2018. Na snímke zľava generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník, režžisér a producent projektu Peter Núňez a spoluautor projektu Ľuboš Machaj. Zdroj: TASR / Jakub Kotian
Víťazom ankety o Najväčšieho Slováka sa stal generál Milan Rastislav Štefánik. Zdroj: TASR
Druhým v poradí skončil jazykovedec Ľudovít Štúr. Zdroj: TASR
Na treťom mieste skončil kňaz Anton Srholec. Zdroj: TASR / ŠŠtefan Pušškᚹ
Nominácia Jozefa Tisa v ankete spôsobila kritiku spoločnosti. Upútavku RTVS preveruje aj NAKA. Zdroj: TASR
Generály riaditeľ RTVS sa za Tisa verejnosti ospravedlňoval, následne ho z ankety vymazali. Zdroj: TASR / Martin Baumann
navigate_before
navigate_next