Spoločnosť Politika Zahraničné

Kritizovaný Johnson otočil. Občanov vyzýva, aby dodržiavali preventívne opatrenia pred nákazou

Zdroj: SITA / AP

LONDÝN- Britský premiér Boris Johnson napísal list občanom Spojeného kráľovstva, v ktorom ich vyzýva, aby počas pandémie nového koronavírusu zostali doma a dodržiavali pravidlá. Predseda britskej vlády, ktorý je v samoizolácii po tom, čo mal pozitívny test, varoval Britov, že situácia “bude horšia, než sa zlepší”, a preto by mali ľudia zostať doma, aby spomalili šírenie vírusu. “Čím viac budeme dodržiavať pravidlá, tým menej životov stratíme a tým skorej sa život vráti do normálu,” napísal Johnson v liste, ktorý počas týždňa spolu s informačným letákom dostane každá z 30 miliónov britských domácností.

 

Johnson čelí kritike za to, že svojimi správami o kríze šíri zmätok a že nedodržal vládne opatrenia o dištancovaní sa počas pandémie. Okrem neho mali pozitívne testy na koronavírus napríklad aj minister zdravotníctva Matt Hancock, minister pre Škótsko Alister Jack a hlavný predstaviteľ zdravotníctva pre Anglicko Chris Whitty.

Vo Veľkej Británii potvrdili 17 089 nákazy novým koronavírusom. Ako vyplýva z dát Johns Hopkins University, ochorenie COVID-19, ktoré spôsobuje, viedlo k úmrtiu 1 019 osôb. Uzdravilo sa 135 pacientov.