Politika Zahraničné Top

Kríza kvôli KĽDR. Japonský premiér Abe vyhlásil predčasné voľby

TOKIO – Japonský premiér Šinzó Abe rozpustil dolnú komoru parlamentu a vyhlásil predčasné voľby. Tie sa budú konať 22. októbra. Vyhlásenie prečítal predseda dolnej komory Tadamori Ošima.

Krátko po tom sa Abe prihovoril členom svojej strany, pričom vysvetlil, že chce získať mandát verejnosti pre tvrdšie diplomatické a obranné kroky súvisiace s narastajúcou hrozbou zo strany Severnej Kórey.

Kvôli ochrane Japonska

„Tieto voľby sú o tom, ako ochránime Japonsko, životy ľudí a pokojný život. Voľby sú o budúcnosti našich detí,” vyjadril sa a požiadal, aby členovia v kampani toto jeho posolstvo tlmočili voličom.

Kabinet následne schválil termín predčasných volieb do 475-člennej dolnej komory. Druhá, Horná komora sa nerozpúšťa, no nebude pracovať, kým sa parlament opäť nezíde po voľbách.

Abe môže stratiť niekoľko kresiel

Analytici predpokladajú, že Abeho vládna strana si udrží väčšinu, no niekoľko kresiel im môže uchmatnúť nová politická strana tokijskej guvernérky Juriko Koike. Podpora vlády síce v júli po viacerých škandáloch klesla pod 30 percent, no po augustových zmenách v kabinete sa znova dostala na zhruba 50 percent.

Opozičná Demokratická strana, ktorá vládla v rokoch 2009 – 2012, čelí vnútorným rozporom a viacero jej členov odišlo práve k Juriko Koike. Šéf Demokratov Seidži Maehara navrhol, aby sa zostávajúci členovia sami rozhodli, či chcú zostať alebo odísť, pričom otvoril možnosť spojenia so stranou Koike.

Foto: SITA