Spoločnosť Koronavírus Domáce

Krízový štáb rozhodne o domácej karanténe a ďalších výnimkách

Zdroj: TASR / František Iván

BRATISLAVA – O ďalšom otváraní hraníc a systéme karantény má rozhodnúť permanentný krízový štáb v utorok. Diskutovať by mal napríklad o rozšírení výnimiek z povinnej karantény pre zdravotníckych pracovníkov a opatrovateľov v Nemecku a Švajčiarsku aj možnom absolvovaní karantény v domácom prostredí. Na sociálnej sieti o tom informoval štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR Martin Klus (SaS).

 

V utorok má podľa Klusa permanentný krízový štáb rozhodnúť o návrhu rezortu diplomacie o možnosti za špecifických podmienok absolvovať karanténu v domácom prostredí. Poznamenal, že už v nedeľu (17. 5.) by mala byť hotová aplikácia, ktorá to umožní. Ďalšími témami zasadnutia štábu by mala byť výnimka pre zdravotníckych pracovníkov alebo opatrovateľov v celej Českej republike a celom Rakúsku. Dostať výnimky by mohli aj o osoby zamestnané v oblasti poľnohospodárstva, potravinárstva, vedy a výskumu, ale aj zdravotnícki pracovníci alebo opatrovatelia v Nemecku a Švajčiarsku. Podmienkou pre všetky skupiny by mal byť negatívny test na ochorenie COVID-19 nie starší ako 96 hodín.

Štátny tajomník tiež uviedol, že v pondelok (11. 5.) sa podarilo na ústrednom krízovom štábe presadiť rozšírenie výnimky pre osoby sprevádzajúce a prevážajúce študentov, pokiaľ sa vrátia na Slovensko do 24 hodín. Výnimky podľa neho doplnili aj o osoby absolvujúce pravidelný tréning mimo SR, zamestnancov medzinárodných organizácií, medzinárodných finančných inštitúcií a inštitúcií Európskej únie, ktorí majú na území SR miesto výkonu práce, a ich rodinných príslušníkov, ako aj pre osoby, ktoré vstupujú na územie SR počas a po skončení dočasného vyslania v cudzine spolu s ich rodinnými príslušníkmi.