Domáce Politika Koronavírus Top

Krízový štáb zaradil Česko medzi rizikové krajiny. Osud ďalších opatrení je po kritike nejasný

Ilustračná foto. Zdroj: pixabay.com

BRATISLAVA (Petra Hollá / TASR) – Budú sa od stredy sprísňovať opatrenia na zabránenie šírenia koronavírusu? To je otázka, na ktorú mnohí do poslednej chvíle nevedia odpovedať. To, čo sa zdalo ešte donedávna ako samozrejmé, už také nemusí byť. Dôvodom sú slová viacerých koaličných poslancov, ktorí tvrdia, že navrhnuté opatrenia sú protiústavné. To, že s navrhovanými opatreniami nesúhlasí, naznačil aj súčasný premiér Igor Matovič (OĽANO). Ústredný krízový štáb, ktorý rozhoduje o ich platnosti, tak má neľahkú úlohu. Musí určiť, ktoré opatrenia sú opodstatnené, a ktoré ešte nie. 

 

Aktualizované 20:30 o stanovisko premiéra k svadbám

Ústredný krízový štáb, ktorý dnes od 14. hodiny rozhoduje o navrhnutých opatreniach, zaradil Česko medzi rizikové krajiny. Opatrenie bude platiť od tohto piatku 18. septembra. Informoval o tom štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Martin Klus na sociálnej sieti. Ako dôvod uviedol vážny pandemický vývoj v krajine. Naši ďalší susedia – Rakúsko a Maďarsko – zatiaľ zostávajú na zozname bezpečných krajín. Pravidlá pre Ukrajinu sa sprísnia v najbližších dňoch. V praxi bude zaradenie Česka medzi červené krajiny znamenať to, že ľudia budú musieť ísť do 5-dňovej karantény, alebo mať pri sebe COVID-test nie starší ako 72 hodín. “Výnimku tvoria pendleri do 30 km od najbližšieho hraničného priechodu, študenti, pedagógovia, výskumníci, zdravotníci, poľnohospodári, sociálni pracovníci, pracovníci v kritickej infraštruktúre, niektorí športovci a umelci,” informoval Klus. Ako dodal, na hraniciach sa budú robiť námatkové kontroly, prípadne sa dodržiavanie opatrení bude robiť cez tzv. “trackovanie” telefónov.

“Rakúsko a Maďarsko zatiaľ zostávajú v zelenej kategórii. V ich prípade ale hrozí prepnutie do červenej v zásade kedykoľvek, preto už dnes odporúčame zvážiť cestovanie a necestovať do konkrétnych vytipovaných regiónov, ktoré čoskoro nájdete na webe Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí,” vysvetlil. Naopak, medzi bezpečné krajiny sa po novom zaraďujú Švédsko, Bulharsko a Kanadu. V čakacej listine je naďalej Belgicko, Holandsko a Portugalsko, avšak vzhľadom na obrovskú diskusiu sa o ich osude dnes ešte nerozhodlo.

Kultúra a šport si môže vydýchnuť

Premiér Igor Matovič počas naďalej prebiehajúceho Ústredného krízového štábu informoval verejnosť, že rokovali o pravidlách pre kultúry a šport. Keďže opatrenia by boli likvidačné pre tieto dve oblasti, predstavitelia vlády museli konať. Napokon našli konsenzus. “Aj keď dnes rokovanie dopadne akokoľvek, dohodli sme sa, že na kultúrne a športové podujatia bude možné pustiť naraz 500 ľudí v interiéri a 1000 ľudí v exteriéri,” informoval Matovič. V prípade kultúrnych podujatí v zelených regiónoch bude možné naplniť sály a stoličky do plnej kapacity, budú sa musieť však riadiť maximálnym dovoleným počtom účastníkov. V prípade rizikových regiónov to bude možné do polovice kapacity. To znamená, že bude obsadený každý druhý rad. Naďalej je zakázané občerstvenie

V prípade športu to bude prísnejšie – v zelených regiónov sa bude môcť naplniť maximálne polovica kapacity, avšak tak, aby sa neprekročil povolený počet pre exteriér, resp. interiér. Pri rizikových regiónoch sa bude môcť obsadiť maximálne štvrtina kapacity, čiže sa bude môcť sedieť v každom štvrtom rade. V prípade kultúry aj športu sa do maximálneho počtu ľudí započítavať iba diváci, nie organizátori, herci, hráči, a podobne. “Kultúra a šport môžu naďalej žiť, nedovolíme, aby sme ich umlčali a zakázali im rozvíjať sa,” povedal Matovič na tlačovej konferencii. “Myslíme si, že opatrenia sú dostatočné na to, aby sme si mohli naďalej užívať naše hobby, ale buďme obozretní,” konštatoval premiér. “Sme dosť odvážni a beriem si túto zodpovednosť na seba,” avizoval Matovič.

Kultúrne a športové podujatia budú mať vlastné pravidlá. Zdroj: MDPOH

Premiér Igor Matovič avizoval, že Ústredný krízový štáb naďalej rokuje o svadbách, plesoch a stužkových, ale keďže majú viaceré témy, ktoré dnes potrebujú prebrať, tak sa táto téma zrejme na súčasnom rokovaní nevyrieši. Podľa Matoviča by sa tak malo stať počas týždňa. “Je to naozaj tvrdý oriešok,” konštatoval Matovič. Na sociálnej sieti následne napísal, že rád by nevestám pomohol, ale nevie ako. “Neklamme si – na svadbách nikto rúška nenosí (viem, o čom hovorím). Preto je to z objektívneho pohľadu rizika veľký problém,” vysvetlil. Ľudí preto žiada o pomoc s návrhom, ako z tejto situácie von.

Zdroj: FB / Igor Matovic

Premiér sa vyjadril aj k súčasným opatreniam v Bratislavskom kraji, ktoré výrazne sprísnili koncom minulého týždňa. Ako uviedol, podľa jeho názoru sa Bratislavský kraj môže riadiť tými pravidlami pre kultúru a šport, ktoré dnes schválili. Na záver povedal, že rokovanie bude prebiehať zrejme až do noci.

Podľa ministra zdravotníctva Mareka Krajčího Ústredný krízový štáb schvákil obmedzenie najrizikovejších hromadných podujatí, a to od 17. septembra. Malo by ísť o tie, ktoré sa konajú v prevádzkach verejného stravovania a hoteloch (diskotéky, rodinné oslavy, a podobne). “Toto sú najrizikovejšie miesta stretávania sa, kde ľudia spolu komunikujú a konzumujú jedlá či nápoje bez rúška a na týchto miestach najviac prichádza k prenosu nákazy,” vysvetlil Krajčí. Všetko však podľa jeho slov bude závisieť od toho, ako zodpovedne sa budeme správať.

Navrhnuté opatrenia

O navrhnutých opatreniach koncom minulého týždňa rozhodovalo konzílium epidemiológov aj Pandemická komisia. Z ich rokovaní vyšlo viacero opatrení. Ide napríklad o:

  • zaradenie Česka do červenej zóny
  • uzatvorenie hraníc s Ukrajinou
  • povinnosť nosiť rúška pre žiakov vyšších ročníkov do konca septembra
  • zákaz organizovania svadieb v gastro podnikoch a v hoteloch

Okrem toho sa majú podľa návrhu sprísniť opatrenia ešte viac, a to od 1. októbra. Odborníci totiž navrhujú, aby sa všetky hromadné podujatia “vydelili piatimi” – to znamená, že v rizikových okresoch (oranžových a červených) by sa mohli konať podujatia v interiéri do 50 ľudí a v exteriéri do 100 ľudí. Svadby by sa mohlo zúčastniť iba 30 ľudí. Pandemická komisia okrem týchto opatrení navrhuje, aby sa v oranžových a červených okresoch zakázali návštevy v domovoch sociálnej starostlivosti. Rovnako sa neodporúča organizovať rodinné oslavy, pretože sú epidemiologickým rizikom. Odporúčané je očkovanie proti pneumokokom a chrípke.

Viaceré školy v karanténe

Identifikovaný prípad ochorenia COVID-19 je k pondelku do 11 hodiny a 30 minúty potvrdený na 100 školách, v rámci toho je zatvorených 417 tried. Počas pondelkového zasadnutia krízového štábu to uviedol minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS). “V domácej izolácii je 7490 žiakov a 905 učiteľov. Z celkového počtu je to menej ako jedno percento žiakov, ktorí sú zasiahnutí ochorením COVID-19,” uviedol Gröhling. Rovnako podľa neho ide o menej ako dve percentá škôl. “My sa týmto číslam, aj keď vyzerajú negatívne, tešíme, pretože ak dosahujeme len jedno percento zo všetkých žiakov, tak túto situáciu zvládame,” povedal šéf rezortu školstva.

Nosenie rúšok podľa ľudí

Aj keď ministerstvo zdravotníctva a odborníci odporúčajú a apelujú na ľudí, aby nosili rúška, tí majú na vec iný pohľad. Podľa prieskumu agentúry FOCUS pre televíziu Markíza je aktuálne zhruba 62 percent ľudí ochotných nosiť rúška. Až vyše 35 percent respondentov odpovedalo, že ochotní nosiť rúška nie sú. Ak by sme na túto otázku pozreli z hľadiska pohlavia, tak rúškam viac veria ženy, a to až takmer 70 percent opýtaných. Naopak, iba 56 percent mužov odpovedalo na rovnakú otázku kladne.

Mohlo by vás zaujímať