Zahraničné Politika Top

Krvavé útoky na Srí Lanke. Čo vieme o organizácii, ktorú obviňujú z atentátov?

Príbuzní stoja pri rakve s pozostatkami 12-ročného dievčaťa Snehy Savindiovej, ktorá zahynula počas nedeľných samovražedných útokov v meste Negombo na Srí Lanke 22. apríla 2019. Zdroj: TASR/AP

KOLOMBO/BRATISLAVA – Útoky na Srí Lanke má podľa tamojšej vlády na svedomí takmer neznáma islamistická skupina National Thowheeth Jama’ath (NTJ). Doteraz túto organizáciu spájali s poškodzovaním budhistických sôch na ostrovnom štáte. Teraz ju obviňujú z toho, že uskutočnila teroristické útoky v krajine, ktoré si vyžiadali viac ako 300 obetí.

 

Vláda a experti vychádzajú z toho, že na to, aby NTJ dokázala uskutočniť takú veľkú a koordinovanú sériu útokov, musí mať prepojenia na medzinárodné teroristické organizácie.

Prvýkrát sa NTJ “zviditeľnila” v decembri, keď ju podozrievali z poškodenia budhistických sôch v okrese Kegalle. Prípad vyvolal v prevažne budhistickom obyvateľstve vlnu hnevu.

Vodca bol niekoľkokrát uväznený

Vodca tejto islamistickej skupiny Abdul Razik bol už pred útokmi niekoľkokrát uväznený. Obvinili ho z podnecovania náboženských nepokojov. Po jednom incidente v roku 2016 varoval šéf radikálnej budhistickej skupiny Bodu Bala Sena (BSS) pred krviprelievaním, ak Razik nepoputuje do väzenia. 

Údajné zničenie sôch v decembri bolo znakom radikalizácie NTJ. V januári objavili bezpečnostné zložky v odľahlom prírodnom parku 100 kilogramov vysoko explozívnych výbušnín. Hoci v tejto súvislosti nebola menovaná žiadna konkrétna skupina, neskôr úrady zatkli štyroch podozrivých radikálnych moslimov.

Šéf polície varoval pred útokmi

V liste z 11. januára zaslanom najvyšším predstaviteľom polície varoval policajný šéf Srí Lanky pred plánmi NTJ spáchať samovražedné útoky na kostoly a na indické veľvyslanectvo v Kolombe.

Polícia následne varovala cirkevných predstaviteľov. Kňaz v Kolombe, ktorý chcel zostať v anonymite, povedal, že polícia mu odporučila, aby bol ostražitejší a prijal opatrenia kvôli možným incidentom.

V dôsledku toho sa posilnili bezpečnostné opatrenia v blízkosti kostola a kontrolovali autá. Keďže varovania neboli príliš presné, niektoré cirkevné zbory neprijali dostatočné opatrenia.

Na snímke mŕtve telá v kostole sv. Sebastiána po explózii v meste Negombo na Srí Lanke 21. apríla 2019. Zdroj: TASR/AP

Prepojenia na medzinárodný terorizmus

Vláda nepovažuje za pravdepodobné, že by bola NTJ schopná uskutočniť také masívne útoky bez podpory zo strany zahraničných islamistov. “Nie sme presvedčení, že malá organizácia v tejto krajine to všetko zvládla sama,” povedal pre médiá hovorca vlády. Tajné služby tiež poukazovali na to, že za “miestnymi teroristami stoja medzinárodné teroristické skupiny”. 

Aj Soufan Center v New Yorku, ktoré analyzuje medzinárodné bezpečnostné hrozby, hovorí tiež o prepojeniach na medzinárodný džihád. Atentáty na Srí Lanke nesú všetky znaky predošlých útokov, pri ktorých boli miestni islamisti podporovaní zo zahraničia. Napríklad teroristická sieť Al-Káida spolupracovala s miestnou organizáciou počas útokov v Indonézii v roku 2000.

Prečo úrady nereagovali na varovania?

Hovorca vlády a minister zdravotníctva Rajita Senaratne povedal, že miestna radikálna islamská teroristická skupina mala podporu zo zahraničia. Hnevá ho, že neschopnosť konať spôsobila devastáciu celej krajiny. Vyjadril sa, že zahraničné spravodajské služby 4. apríla odovzdali informácie, že k takýmto incidentom dôjde a to vrátane samovražedných útokov. 

Obvinil tiež prezidenta Maithripalu Sirisenu, že nekonal napriek tomu, že niekoľko týždňov  disponoval informáciami o možných útokoch na katolícke kostoly a luxusné hotely. Sirisena je pritom najvyšším predstaviteľom exekutívy v krajine a má pod sebou aj ozbrojené zložky.

Prečo úrady Srí Lanky neurobili nič, aby tomu zabránili, sa pýtal aj arcibiskup z Kolomba Malcolm Ranjith na stretnutí predstaviteľov rôznych náboženstiev v jeho rezidencii.

“Je nám veľmi ľúto, že sa nič nevykonalo na zabránenie týmto útokom, i keď boli informácie k dispozícii. Medzičasom už je jasné, že médiá referovali o týchto informáciách a vláda o tom tiež vedela. Prečo sa teda nič neurobilo? Prečo ste pripustili, že sa takéto niečo stane?”

Na snímke krv na stenách a soche Ježiša Krista v kostole sv. Sebastiána po explózii v meste Negombo na Srí Lanke 21. apríla 2019. Zdroj: TASR/AP

Možným dôvodom je boj o moc

Podľa informácií médií môže byť dôvodom zlyhania bezpečnostných úradov mesiace trvajúce napätie medzi prezidentom Maithripalom Sirisenom a šéfom vlády Ranilom Wickremesingheom. Premiér tvrdí, že nebol o varovaniach zahraničných tajných služieb informovaný. 

Sirisena na konci minulého roka nečakane odvolal premiéra a nahradil ho bývalým prezidentom Jarapaksom. Wickremesinghe však napokon vyhral boj o moc a zotrval vo svojej funkcii.

Galéria
Na snímke ľudia nesú mŕtve telo po výbuchu v kostole sv. Antona v Kolombe na Srí Lanke 21. apríla 2019. Zdroj: TASR/AP
Na snímke žena narieka pred márnicou v Kolombe na Srí Lanke 21. apríla 2019. Zdroj: TASR/AP
Na snímke žena narieka pred márnicou v Kolombe na Srí Lanke 21. apríla 2019. Zdroj: TASR/AP
Na snímke muži nesú mŕtve telo z kostola sv. Sebastiána po explózii v meste Negombo na Srí Lanke 21. apríla 2019. Zdroj: TASR/AP
Na snímke pohľad do kostola sv. Sebastiána po explózii v meste Negombo na Srí Lanke 21. apríla 2019. Zdroj: TASR/AP
Na snímke mŕtve telá v kostole sv. Sebastiána po explózii v meste Negombo na Srí Lanke 21. apríla 2019. Zdroj: TASR/AP
Príbuzní stoja pri rakve s pozostatkami 12-ročného dievčaťa Snehy Savindiovej, ktorá zahynula počas nedeľných samovražedných útokov v meste Negombo na Srí Lanke 22. apríla 2019. Zdroj: TASR/AP
Armádni vojaci hliadkujú pred kostolom sv. Antona v Colombe na Srí Lanke 22. apríla 2019. Zdroj: TASR/AP
Na snímke krv na stenách a soche Ježiša Krista v kostole sv. Sebastiána po explózii v meste Negombo na Srí Lanke 21. apríla 2019. Zdroj: TASR/AP
Rodinní príbuzní smútia nad rakvami s pozostatkami svojich troch príbuzných, ktorí zahynuli pri nedeľňajších výbuchov v srílanskom meste Kolombo v utorok 23. apríla 2019. Zdroj: TASR/AP
Žena sa modlí za obete nedeľňajších výbuchov počas troch minút ticha, ktorými sa začal deň štátneho smútku na Srí Lanke v meste Kolombo v utorok 23. apríla 2019. Zdroj: TASR/AP
Policajt hliadkuje pred hotelom Shangri-la po výbuchu v Kolombe na Srí Lanke 21. apríla 2019. Zdroj: TASR/AP
Policajti a forenzní experti vyšetrujú v hoteli Shangri-la po výbuchu v Kolombe na Srí Lanke 21. apríla 2019. Zdroj: TASR/AP
navigate_before
navigate_next