Politika Kauzy Domáce Šport Top

Kšeft padol. Vláda stomiliónový štadión od Kmotríka nekúpi

Ivan Kmotrík st. Zdroj: TASR / Martin Baumann

BRATISLAVA – Najmodernejší futbalový stánok na Slovensku nakoniec v rukách štátu neskončí. Vláda na svojom dnešnom zasadnutí rozhodla, že Národný futbalový štadión od podnikateľa Ivana Kmotríka staršieho kupovať nebude. Namiesto toho sa hovorí o neplatných zmluvách, viacerých trestných činoch a podaní trestného oznámenia.

 

Príbeh Národného futbalového štadióna sa začal písať v roku 2013, kedy bolo medzi štátom a súkromným investorom v podobe spoločnosti NFŠ, a.s., za ktorou stojí Ivan Kmotrík starší, podpísané memorandum o jeho výstavbe a prevádzke.

Ešte v tom istom roku bola kmotríkovcom oficiálne prisľúbená dotácia vo výške 27,2 miliónov eur. Súkromný investor a ministerstvo školstva sa zároveň dohodli, že ak sa Kmotrík rozhodne štadión po jeho dokončení predať, štát ho odkúpi. Podmienkou však bolo, aby celková suma nepresiahla 75,2 miliónov eur bez DPH. Od kúpnej ceny mala byť zároveň odpočítaná spomínaná štátna dotácia.

Už počas výstavby sa však začalo ukazovať, že dopredu dohodnutá cena by nakoniec stačiť nemusela, čo pripúšťal aj Kmotrík.

Cena za štadión sa nakoniec naozaj zvyšovala. V čase, kedy už na vynovenom Tehelnom poli hrávali domáce zápasy hráči bratislavského Slovana aj našej reprezentácie, o jej vyplatený rozhodla dosluhujúca vláda Petra Pellegriniho. “Keďže si staviteľ uplatnil opciu a štát sa v tejto opcii zaviazal, že je povinný v prípade takejto požiadavky NFŠ odkúpiť, vláda sa dnes oboznámila s materiálom o záveroch monitorovacieho výboru, ktorý od začiatku celú stavbu monitoroval,” povedal mesiac pred parlamentnými voľbami Pellegrini. Namiesto zhruba 75 miliónov eur nás mal štadión vyjsť až 98,5 milióna eur.

 

Národný futbalový štadión. Zdroj: Glob.sk / David Duducz

Od Kmotríka sa nič kupovať nebude

Po voľbách sa však politická situácia v krajine zmenila a vláda Igora Matoviča dnes rozhodla, že štadión od Kmotríka napriek opcii neodkúpi. Namiesto toho chcú, aby súkromný investor vrátil peniaze, ktoré dostal od štátu vo forme dotácie.

Vicepremiér pre legislatívu Štefan Holý to zdôvodnil auditom, podľa ktorého sú zmluvy, ktoré štát uzavrel, neplatné. Ide o dokument z roku 2013 týkajúci sa práve spomínanej dotácie a zmluvu o budúcej kúpnej zmluve z roku 2016. „Zmluva o poskytnutí dotácií z roku 2013 je podľa nášho právneho názoru absolútne neplatná od počiatku a nevyvoláva žiadne právne následky. Zmluva o budúcej zmluve z 2016 je rovnako absolútne neplatná a nevyvoláva žiadne právne účinky. Ani na základe jednej zmluvy nie je možné poskytnúť plnenie,“ povedal Hollý.

Hollý dal vláde zároveň odporúčanie podať trestné oznámenie, keďže mohlo byť poľa neho naplnených viacero trestných činov. Medzi osobami, ktoré navrhujú vypočuť, sú podľa Matoviča aj  ľudia, ktorí pôsobili vo vysokých štátnych funkciách či na úrade vlády, „alebo dnes pôsobia v dvoch poslaneckých kluboch,“ povedal.

Premiér Igor Matovič nevylúčil, že by štát v budúcnosti mohol štadión predsa len odkúpiť, ale nie od Kmotríka, ale „možno od banky, kde je štadión založený.“ Pripadnúť by jej mohol v prípade, ak by súkromník nebol schopný plniť svoje záväzky.

Mohlo by vás zaujímať: