Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

Kto nám napečie čerstvé rožky? Niektorí PEKÁRI svoje prevádzky ZATVORILI! “Už nevládzeme”, odkazujú

Nárast cien potravín, aj chleba, by pomohlo spomaliť zastropovanie cien energií. ZDROJ: TASR / Pavel Neubauer

BRATISLAVA – Situácia na Slovensku je mimoriadne komplikovaná a pre množstvo firiem likvidačná. Extrémne problémy majú aktuálne pekári, cukrári a cestovinári, ktorí pre vysoké ceny energií a zdražovanie musia zatvárať firmy, prevádzky a na slovenskom trhu radikálne znižovať celkovú produkciu pekárenských výrobkov.

 

Slovenskí pekári každý mesiac produkujú pečivo či chlieb so stratou a voči kolegom zo všetkých okolitých krajín strácajú konkurencieschopnosť. Podľa nich štát pre pekárov neurobil nič od začiatku pandémie v roku 2020, pekári nedostali žiadnu podporu a tak musia zatvárať pekárne. Situácia v našom sektore je katastrofálna. Vláda nespravila pre pekárov, cukrárov a cestovinárov od začiatku pandémie vo februári 2020 absolútne nič, dokonca nás vylúčila z pandemických pomocí. Dnes sa blíži koniec roka 2022 a už niekoľko týždňov počúvame, že na ďalšom rokovaní vlády predstaví vedenie štátu spôsob kompenzácií za extrémne ceny energií. Všetky okolité krajiny už pritom predstavili riešenia kompenzácií pre firmy, prípadne špeciálne pre potravinársky sektor ako napríklad v Poľsku. Len naša vláda sa stále vyhovára na Európsku úniu. Pritom Česko, ako krajina predsedajúca Rade EÚ, zaviedla národný rámec. Realita je taká, že už na Slovensku zatvárajú prvé pekárne. V situácii, keď musia nakupovať plyn, či elektrinu za spotové ceny je neúnosná. Nemajú iné východisko. A ak budú naši politici takto laxne k situácii pristupovať, budú pribúdať ďalšie,“ povedal o aktuálnej situácii Milan Lapšanský, predseda predstavenstva Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov.

Zároveň zdôraznil, že aktuálne zdražovanie energií spôsobí krach pekárni a výrobných prevádzok na Slovensku. „Bez pomoci štátu jednoznačne. Sú už prvé pekárne, ktoré museli zatvoriť. Nemáme iné možnosti. Všetky rezervy sme minuli počas pandémie, keď nás štát vylúčil z pandemických pomocí a všetky dodatočné náklady sme museli dofinancovať. Pritom sľúbili, že túto neprávosť napravia. Na agrorezorte sa vymenil minister, ale v zmene prístupu k potravinárom sa nezmenilo nič. Potravinová sebestačnosť Slovenska je pre aktuálne vedenie rezortu doslova zdrapom papiera a namiesto skutočnej podpory minister podpisuje marketingové memorandá, ktoré majú upokojiť verejnosť, že ceny potravín stúpať nebudú. Ako sa mu to podarilo vidia spotrebitelia každý deň v nákupnom košíku. Reťazce pritom za minulý rok dosiahli rekordné zisky. Pýtame sa, kam sa tieto peniaze strácajú? Je rozdelenie ziskov týmto spôsobom férové a udržateľné?“

 

Nárast cien potravín, aj chleba, by pomohlo spomaliť zastropovanie cien energií. ZDROJ: archív zoznam.sk