Spoločnosť Domáce Top

Kto nosí darčeky – Ježiško či Santa Claus? Najdôležitejšia je aj tak radosť z nich

Zdroj: pixabay.com

BRATISLAVA – Ježiško, Santa Claus či Dedo Mráz? Problém, s ktorým si nevieme často rady. Vysvetliť deťom, kto im nosí darčeky, je čoraz ťažšie. Žijeme v spoločnosti, ktorá dovoľuje naozaj všetko. Tak zostáva na rodičoch, kto nadelí ich ratolestiam prekvapenie pod stromček.

 

Tradícia darčekov nie je až taká stará. Ide o symboliku slávenia narodenia Ježiška. Keďže sa on vnímal ako dar od Boha, na pripomienku sa aj ľudia začali obdarovávať rôznymi darmi. Najväčšiu radosť z toho majú samozrejme deti.

V súčasnosti sa mnoho rodičov snaží dať svojim deťom čo najcennejšie dary. V minulosti však boli veľmi skromné, dokonca ich vyrábali rodičia. ,,V našich končinách tradične nosil darčeky Ježiško vždy po večeri. Jeden člen z rodiny sa nenápadne vytratil a zazvonil zvonček. Ten symbolizoval, že Ježiško už prišiel a priniesol darčeky. Rodina sa presunula k stromčeku a otvárali sa darčeky,‘‘ vysvetľuje etnologička Katarína Nádaská.

 

V našich končinách nosí darčeky Ježiško. Zdroj: Glob.sk / David Duducz

Zabudnuté korene

Za posledných desať rokov sa začínajú Slováci angažovať v udržiavaní si svojich lokálnych a regionálnych zvykov. Ľudia akoby chytili druhý dych a oživili opäť krásu tradičnej ľudovej kultúry. V mestách je vždy viac ľudí, ktorí Vianoce berú konzumnejšie. Na vidieku sa ale tradície darí držať. Mladé rodiny sa opäť vracajú ku koreňom. ,,Samozrejme vzniká nám tu aj mišmaš. Na jednej strane hovoríme o dodržiavaní štedrovečerných jedál, ale na strane druhej väčšina ľudí podlieha americkej výzdobe či už internej, alebo externej. Robí sa to často aj kvôli deťom,‘‘ povedala Nádaská.

Je prirodzené, že ľudia majú tendenciu zosobňovať a zároveň sa prikláňať k tomu, čo ich osobnostne osloví. Preto máme možnosť vidieť medzikultúrny presun zvyklostí. ,,Osobne som názoru, že nie je dôležité, aké zvyky sa v rodine dejú, ale skôr ako na ne rodina reaguje. Inými slovami, či to, čo robia, robia z vlastného presvedčenia, ktoré im napĺňa ich potreby, alebo len z povinnosti viažucej sa na rodinné tradície, či kulturálne zvyky,‘‘ pripomenul psychológ Robert Krause.

 

Vplyv americkej kultúry sa ukázal aj v podobe výzdoby príbytkov. Zdroj: TASR / ŠŠtefan Pušškáčš

Santa Claus aj u nás?

Napriek tomu, že Ježiško je u nás tradíciou, ovplyvňuje nás aj západná kultúra. V Amerike je zvyk úplne iný. Tam nosí darčeky Santa Claus, ktorý prechádza cez komín a hore na streche ho čakajú sane so siedmimi sobmi. Deti mu nachystajú pohár teplého mlieka a sušienky, aby sa posilnil. ,,Obyčajne si zavesia v izbe na kozub vianočné ponožky a do tých im Santa Claus dáva darčeky,‘‘ hovorí Nádaská. Zároveň dopĺňa, ,,keďže dnes je darčekov podstatne viac, dávajú sa aj pod stromček‘‘.

Napriek tomu, že dnes nevieme presne, kto nosí darčeky, deti z tejto rôznorodosti nie sú zmätené. Sociologička Oľga Gyarfášová uvádza, že dôležitá je radosť. ,,A to sme ešte nespomenuli Deda Mráza, ktorý bol ideologizovaným zabezpečovateľom vianočných darčekov pre moju generáciu.

Šok pre deti

Každá rodina má svoje zvyky. A preto, v čo veria deti, je na nastavení rodičov. Pokiaľ je rodina nábožensky založená, v útlom veku dieťaťa sa hovorí, že darčeky nosí Ježiško. Máme ľudí, ktorí sú ateisti a v takomto duchu vychovávajú aj svoje deti. ,,Tam sa nehovorí o Ježiskovi, ani o Santa Clausovi. Alebo sa hovorí o Santovi, ktorý je pre nich čarovná, rozprávková postavička. Hovoria teda, že darčeky nosí Santa Claus,‘‘ zdôrazňuje etnologička Nádaská.

Keď dieťa nastúpi do škôlky alebo školy, s najväčšou pravdepodobnosťou zistí pravdu. Vtedy je dôležité, aby rodičia peknou formou vysvetlili, ako to v skutočnosti je. ,,Sú typy detí, ktorým rodičia odmalička povedia, že darčeky dávajú deťom rodičia. Potom, keď také dieťa v škôlke informuje svojich spolužiakov, tak to je pre mnohé šok,‘‘ komentuje Nádaská.

Podľa psychológa Krauseho, ak chce dieťa počuť pravdu, je dôležité, aby mu ju rodič empaticky vysvetlil. Je vždy efektívnejšie, keď sa pravdu o Vianociach a Ježiškovi dozvie od rodičov. ,,Dieťa má k rodičom vypestovaný blízky a bezpečný vzťah a môžu ho tak prehĺbiť aj takýmto typom rozhovoru.‘‘

 

Mnohým deťom nosí darčeky aj Santa Claus. Zdroj: TASR / AP

Šťastie – darčeky

Napriek uponáhľanej dobe Vianoce stále nestrácajú svoju magickosť. Pred Vianocami vyzdobujeme svoje domy, aranžujeme vianočný stromček, pečieme perníky a zháňame darčeky. ,,Je to na nás, aby Vianoce naozaj boli stíšením, zážitkom blízkosti a bezpečia či sviatkom rodiny,‘‘ uviedla sociologička Gyarfášová.

Podľa výskumov tradícia Vianoc je stále zachovaná a aj dospelí udržiavajú deti v živých predstavách – tak, ako to prežívali oni v detstve. ,,Vianoce však v súčasnosti strácajú čaro skôr kvôli iracionálnym predstavám dospelých, ktorí sa aj pod tlakom snažia v predstavách napĺňať cesty ku šťastiu a to práve cez kúpu veľkého množstva darčekov,‘‘ tvrdí Krause. Okrem toho sa mnohí snažia naplniť očakávania, ktoré majú za následok stres a úzkosť.

Nejde o to, ako by to ,,malo byť”

Psychológ Robert Krause apeluje, že nielen počas Vianoc, ale aj počas celého roka by sme mali pracovať na vzájomnom porozumení, než na stereotypnom kritizovaní. ,,Ak vnímame, že druhá rodina, respektíve susedia majú iný štýl prežívania vianočných sviatkov, tak by sme sa namiesto predávania našich právd o tom, ako by mali Vianoce vyzerať, mohli viac sústrediť na seba. Nejde o to, ako by to ,,malo byť“, ale o to, ako sa rozhodneme, aké to chceme mať,‘‘ uzavrel Krause.

 

Galéria
Výzdobou prekvitajú aj mnohé slovenské mestá. Zdroj: TASR / Oliver Ondrᚹ
Z darčekov majú radosť najmä deti. Zdroj: TASR / Roman Hanc
V našich končinách darčeky nosí Ježiško. Zdroj: TASR / Branislav Račko
Santa Claus nosí darčeky v Amerike. Zdroj: TASR / AP
Etnologička Nádaská hovorí, že výpredaje sú citeľné najmä v Amerike. Zdroj: TASR / Pavol Zachar
Zdroj: TASR / Michal Svítok
Počas Vianoc sú vysvietené mnohé budovy. Zdroj: pixabay.com
Deti v Amerike pripravujú pre Santu mlieko a sušienky. Zdroj: pixabay.com
navigate_before
navigate_next