Domáce Kauzy Top

Kuciakova vražda odhalila pravú tvár mocných. Obžalovaní sa dnes pozrú do očí rodičom zavraždených

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Keby im všetko vyšlo podľa plánu, dnes by pred súdom nestáli. Vražda Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej vyhnala do ulíc tisíce ľudí, otriasla politickými stoličkami a ukázala pravé tváre množstva mocných ľudí. Dnes sa v Pezinku začína pojednávanie so štyrmi ľuďmi, ktorí sú v prípade obžalovaní. 

 

Zoltán Andruskó, Tomáš Szabó, Miroslav Marček, Alena Zsuzsová a Marian Kočner. Títo piati ľudia sa mali spoločne podieľať na vražde novinára portálu Aktuality.sk a jeho snúbenice. Andruskó má však v celej veci výnimočné postavenie. “Štyri osoby sú obžalované z obzvlášť závažného zločinu úkladnej vraždy, z prečinu nedovoleného ozbrojovania a obchodovania so zbraňami a z prečinu porušovania domovej slobody,” informovala ešte v októbri hovorkyňa Špecializovaného trestného súdu Katarína Kudjaková.

Pôvodne bol vo veci obvinený aj Zoltán Andruskó, keďže však od začiatku spolupracoval s políciou, prokurátor vyčlenil jeho skutok na samostatné konanie. Uzavrel s ním dohodu o vine a treste, musí ju však ešte odobriť súd. Rozhodnutie by malo byť známe už 30. decembra.

Všetci spomínaní sú vo väzbe, Kočner ale kvôli kauze zmenky.

Jána Kuciaka (†27) a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú (†27) zastrelili vrahovia v stredu 21. februára 2018 v ich dome vo Veľkej Mači. Zdroj: Archív

Spis má viac ako 25-tisíc strán, pripadol senátu 2T. Predsedníčkou je JUDr. Ružena Sabová. Tá je verejnosti známa ako nekompromisná a erudovaná sudkyňa, ktorej senát napríklad odsúdil exministrov za SNS Mariána Janušeka a Igora Štefanova za kauzu nástenkového tendra. Za mreže poslala aj mafiánsku skupinu “piťovci”.

Pozrieme sa im do očí?

Dnes približne o 9:00 začne predbežné prejednanie obžaloby. Podľa Trestného poriadku súd nariadi takýto krok vtedy, “ak skutok, ktorý je predmetom obžaloby, pri správnom použití zákona treba posudzovať podľa iného ustanovenia zákona, ako ho posudzuje obžaloba.” 

Taktiež tak podľa Trestného poriadku urobí, ak sa domnieva, že vec treba vybaviť rozhodnutím podľa paragrafu 244 Trestného poriadku. Tam patrí napríklad postúpenie veci inému súdu, inému orgánu, prerušenie alebo zastavenie trestného stíhania alebo vrátenie veci prokurátorovi. Takéto prejednanie sa využíva, pokiaľ ide o skutok s dolnou hranicou trestnej sadzby najmenej dvanásť rokov.

Súd zároveň môže vypočuť poškodených aj obžalovaných. Na súd sa chystá zrejme až 120 novinárov z médií z celého sveta.

Rodičia Jána Kuciaka pri pomníku ich syna na gymnáziu v Bytči. Zdroj: SITA / Milo Fabian

Na pojednávanie sa chystá aj rodina zavraždených mladých ľudí. Rodičia Jána Kuciaka aj mama Martiny Kušnírovej majú pred sebou veľmi ťažké chvíle. “Naozaj neviem, čo čakať,” povedala pre Glob.sk Zlatica Kušnírová. Dodala, že pokiaľ jej to zdravie dovolí, bude chodiť na všetky pojednávania v tejto veci.

Polícii dôveruje a verí, že dolapili tých správnych. “Vyšetrovaciemu tímu verím od začiatku, viackrát dokázali, že vedia odolať tlaku zhora. Je obdivuhodné, čo dokázali,” povedala. Na otázku, čo si myslí o uzavretí dohody o vine a treste so Zoltánom Andruskóom povedala, že to chápe. “Viem, že pomohol objasniť nejaké veci, a že veľmi pomohol pri vyšetrovaní,” povedala. Trvá však na tom, aby mal čo najvyšší možný trest. Podľa nej bol pre samotné vykonanie ohavného činu dôležitý, mal by preto pykať.

Dvaja sa priznali

K skutku sa priznal Andruskó, ale aj Marček. Bývalý vojak prekvapil, keď začal zrazu tvrdiť, že na Kuciaka a jeho snúbenicu strieľal on a nie Tomáš Szabó, ako vyšetrovatelia pôvodne predpokladali. Jeho výpoveď je však vierohodná, skutok opísal a orgánom činným v trestnom konaní ukázal aj miesto, kde zahodil zbraň. Našla sa z nej hlaveň.

Vraždu si mal objednať podnikateľ Marian Kočner u Aleny Zsuzsovej. Tá o službu požiadala Zoltána Andruskóa, ktorý skutok “zadal” Marčekovi a Szabóovi. Motívom Kočnerovej objednávky mala byť nenávisť voči novinárovi za to, že poukazoval na jeho ekonomické trestné činy.

Dôležitým dôkazom v celom prípade je aj Kočnerov telefón. Zálohoval si v ňom totiž aplikáciu Threema a tá má proti nemu vypovedať viac než dosť. Polícia vďaka tomu zmonitorovala stretnutie so Zsuzsovou, ktorej odovzdal peniaze prisľúbené za vraždu. Do tejto doby zapadá aj výber z banky, ktorý Kočner uskutočnil.

Kuciaka mali vrahovia podľa obžaloby pôvodne uniesť a následne zlikvidovať. To sa však nestalo a Zsuzsovú to podľa vyšetrovateľov nahnevalo. Zároveň bola nahnevaná aj preto, že strelec zabil aj Martinu Kušnírovú. To pôvodne v pláne nebolo.

Chcela ho potešiť?

Polícia vylúčila verziu, že by si Zsuzsová vraždu objednala sama len preto, aby Kočnera potešila. Ich  vzťah bol podľa komunikácie z Threemy blízky, žena mala byť na ňom psychicky aj finančne závislá. “Tlmočila mu do taliančiny a maďarčiny návrhy zmlúv, ponúkol jej pomoc pri výchove dcéry, dával jej 1 500 eur mesačne, čo potom zvýšil na dvetisíc eur mesačne, a raz jej dal 30 000 eur, keď mala panickú krízu a bála sa, že zomrie,” tvrdí Zsuzsovej obhajca. Obžalovaná však mala robiť pre Kočnera aj iné “služby”, písať si mala napríklad s niektorými politikmi.

Alena Zsuzsová účasť na vražde popiera. Zdroj: SITA

Pamätná je najmä jej komunikácia s bývalým podpredsedom parlamentu Martinom Glváčom, ktorého mala uloženého ako “Maznák”. On jej zase mal písať, že si “zaslúži hýčkanie a opateru”. So Zsuzsovou si písal aj Boris Kollár a Daniel Lipšic. Prvý menovaný sa priznal okamžite po jej zadržaní, druhý zase tvrdí, že časť ich komunikácie, ktorá je stále na internete, nepísal on.

Žena podľa spisu dlhodobo berie antidepresíva, podľa lekárskeho posudku je vraj nestálej povahy, je prehnane emotívna a koketná.

Vyšetrovatelia sú si už istí aj Kočnerovým motívom. Bol novinár „poukazujúci na rozsiahlu ekonomickú trestnú činnosť,“ tvrdia.

Enormné nasadenie síl

Ján Kuciak a Martina Kušnírová boli 21. februára 2018 zavraždení vo svojom rodinnom dome vo Veľkej Mači. Dôvodom bola investigatívna práca Jána Kuciaka. V septembri  minulého roka to uviedol generálny prokurátor Jaromír Čižnár. Martina Kušnírová bola podľa zistení vyšetrovateľov v zlom čase na zlom mieste. Obaja snúbenci boli zastrelení.

Vyšetrovaniu vraždy bolo podľa prokurátorov ÚŠP venované enormné úsilie. Bolo vykonaných osem výsluchov obvinených, šesť výsluchov poškodených, vypočutých bolo 17 podozrivých, 225 svedkov, vykonaná boli konfrontácia, dve rekognície a dva vyšetrovacie pokusy, jedna previerka výpovede na mieste, uskutočnilo sa 41 prehliadok tela, 34 prehliadok iných priestorov či pozemkov, 53 domových prehliadok či 12 obhliadok miest vrátane miesta činu. Vyšetrovatelia zaistili 790 stôp, z toho 96 mobilov a tabletov, 108 USB kľúčov a pamäťových kariet, 13 harddiskov, 26 počítačov a notebookov, šesť áut a množstvo iných stôp.

Mohlo by vás zaujímať: 

Galéria
Zoltán Andruskó. Zdroj: Archív
Tomáš Szabó. Zdroj: Archív
Miroslav Marček. Zdroj: Archív
Vražda investigatívneho novinára Jána Kuciaka (†27) a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej (†27) otriasla Slovenskom vo februári 2018 a dodnes sa v jej súvislosti vynárajú na verejnosť nové a nové otrasné zistenia. Zdroj: Archív
Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Zdroj: archív
Zdroj: SITA / Martin Havran
Zdroj: Glob.sk
navigate_before
navigate_next