Spoločnosť Koronavírus Domáce Kultúra Top

Kultúra sa môže pomaly nadýchnuť. Mnohým odvetviam svitá na lepšie časy

Zdroj: pixabay.com

BRATISLAVA – Hovoriť, že pandémia je na ústupe, je predčasné. Situácia sa ale zlepšuje. Oddnes sa spustila druhá a tretia fáza uvoľňovania bezpečnostných opatrení v súvislosti s koronavírusom. Otvárajú sa ďalšie prevádzky, avšak za prísnych podmienok.

 

Dnešným dňom sa vďaka spusteniu dvoch fáz uvoľňovania opatrení otvorili viaceré služby a prevádzky. V krajine sa prebúdza život a ľudia tak môžu vyraziť aj za kultúrou a umením.

Od 6. mája sú otvorené:

 • múzeá
 • galérie
 • knižnice
 • výstavné siene

Všetky prevádzky však musia dodržiavať prísne hygienické opatrenia. Návštevníci pri vstupe musia mať ochranné rúško alebo šál, použiť musia dezinfekciu alebo jednorazové rukavice.

Dôležité je zachovávať odstupy v radoch osôb minimálne 2 metre, rovnako je obmedzený počet zákazníkov v prevádzke (jeden zákazník na 25 m2 z predajnej plochy prevádzky).

Obchodníci však majú aj ďalšie povinnosti. Nesmie chýbať pravidelná dezinfekcia priestorov, dotykových plôch, košíkov či kľučiek.

 

Vďaka uvoľňovaniu opatrení sa otvárajú aj múzeá. Zdroj: TASR / Erika Ďurčová

Pozor na knihy

Milovníci kníh sa dočkali aj otvorených knižníc. Z opatrenia Úradu verejného zdravotníctva SR však musia prevádzky dodržiavať špecifické nariadenia.

Pracovníci knižnice musia nosiť pri kontakte s knihami rukavice. Po vrátení knihy úrad odporúča knihy odložiť a manipulovať s nimi až po uplynutí 24 hodín.

 

Knižnice musia dodržiavať špeciálne opatrenia. Zdroj: pixabay.com

Bohoslužby inak

Mnohých zrejme potešila správa ohľadom konania bohoslužieb a svadieb. Oddnes sú povolené, ale za prísnych podmienok. Pri vstupe do kostola alebo na matričný úrad rovnako platí pravidlo nosenia ochranných rúšok. Dôležitá je tiež dezinfekcia a odstupy medzi osobami minimálne dva metre.

Počas obradu sa vynecháva znak pokoja. Nahradí sa úklonom hlavy. Sväteničky musia byť prázdne a v laviciach nesmú byť spoločné knižky, texty či ružence. Sväté prijímanie sa rozdáva do rúk. ,,Konaním bohoslužieb, prvého svätého prijímania, sviatosti birmovania a sobášneho obradu, vrátane civilného obradu, dochádza k stretnutiu väčšieho počtu ľudí. Existuje riziko ďalšieho šírenia tohto ochorenia a preto je nevyhnutné, aby sa pri ich konaní dodržiavali vyššie uvedené protiepidemické opatrenia,” dodal Úrad verejného zdravotníctva SR.

Kvôli veľkej koncentrácii ľudí úrad odporúča usporadúvať v nedeľu osobitne bohoslužby pre osoby staršie ako 65 rokov a pre osoby v rizikových skupinách.

 

Spoločné knižky v kostole budete hľadať márne. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Umenie na každom rohu

Už prvá fáza uvoľnovania opatrení priniesla milovníkom umenia “ovocie”. Otvorili sa obchody do 300 m2, avšak mimo nákupných centier a obchodných domov.

Od 22. apríla sú otvorené:

 • kníhkupectvá
 • obchody s kultúrnymi tovarmi
 • komerčné prevádzky poskytovateľov služieb kreatívneho priemyslu
 • hudobniny
 • antikvariáty
 • obchody s výtvarnými či inými umeleckými dielami
 • predajne ľudových remeselných výrobkov
 • dizajnérske či architektonické štúdiá
 • predajne s výtvarnými či hudobnými potrebami

Slovensko čaká ešte posledná, teda štvrtá fáza. Vtedy sa už otvoria kiná a divadlá. Rovnako ľudí poteší povolenie k organizovaniu a konaniu hromadných podujatí.

 

Otvorené sú aj predajne ľudových remeselných výrobkov. Zdroj: ÚĽUV

Mohlo by vás zaujímať:

 

Na hromadné podujatia si budú musieť Slováci ešte počkať. Zdroj: Festival Pohoda