Domáce Kultúra Koronavírus Spoločnosť Top

Kultúrna obec radikálne ruší podujatia. V SND hlásia ďalší prípad nákazy koronavírusom

Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

BRATISLAVA – Ešte len pred pár dňami upozorňovali návštevníkov na výskyt koronavírusu, dnes rušia všetky predstavenia. Slovenské národné divadlo (SND) sa dostalo do situácie, kedy musí zrušiť všetky akcie. U jednej zamestnankyne sa totiž potvrdila nákaza. Premiéry, na ktoré sa mohli diváci tešiť, nebudú. Svoj program rušia aj ďalšie inštitúcie.

 

Aktualizované o 17:40: Premiér Peter Pellegrini po rokovaní ústredného krízového štábu vyhlásil, že na 14 dní platí zákaz organizovania rôznych kultúrnych, športových a verejných podujatí.

Nákaza v SND

Slovenské národné divadlo sa rozhodlo kvôli nákaze zrušiť všetky predstavenia. ,,Na základe rozhodnutia generálneho riaditeľa Slovenského národného divadla Petra Kováča v súvislosti s výskytom koronavírusu COVID-19 sa s platnosťou od dnešného dňa 9. marca 2020 do odvolania rušia všetky predstavenia v historickej aj novej budove SND,” uviedla tlačová tajomníčka SND Izabela Pažítková.

Zrušeniu predchádzalo aj potvrdenie nového koronavírusu u jednej zo zamestnankýň divadla. Tá sa zúčastnila koncom februára v Bruseli na hosťovaní Činohry SND s komornou inscenáciou Nepolepšený svätec.

Vrátenie peňazí

Zdravie ľudí je v tomto prípade prvoradé a tak môžu návštevníci požiadať o vrátenie vstupného. ,,Prosíme, aby návštevníci, ktorí majú zakúpené vstupenky na predstavenia na nasledujúcich 14 dní, požiadali o vrátenie vstupného písomne e-mailom na adreserezervacie@snd.sks uvedením čísla účtu a kódu banky (IBAN, SWIFT/BIC) a k žiadosti priložili naskenované vstupenky na refundáciu,” informovala Pažítková. Zároveň dodala, že na žiadosti návštevníkov bude inštitúcia odpovedať pravdepodobne po 23. marci. Podať si žiadosť na vrátenie vstupného kvôli zrušeným predstaveniam môžete najneskôr do dvoch rokov od zrušenia akcie. SND malo tento týždeň na pláne premiéru opery AIDA, diváci sa jej tak dočkajú neskôr. Kedy, zatiaľ známe nie je. Rovnako sa rušia aj činoherné premiéry, ktoré sa mali uskutočniť začiatkom apríla. Ako uviedla Pažítková, ,,prekladajú sa na doposiaľ neurčené termíny”. Reč je zrejme o premiérach Hriech/Její pastorkyňa, Kubo a Bejby Bajbl Band. Zrušená je tiež derniéra inscenácie Rodáci.

 

Vírusom sa mala nakaziť kostymérka. Fotografia je ilustračná. Zdroj: TASR / Henrich Miššovič

Vírus je neúprosný

V hlavnom meste ruší predstavenia aj Mestské divadlo P. O. Hviezdoslava (MDPOH). ,,Vzhľadom na prevenciu šírenia koronavírusu sme sa rozhodli zrušiť všetky divadelné predstavenia v Mestskom divadle P. O. Hviezdoslava v termíne od 9. – 22.3.2020. O ďalších divadelných predstaveniach budeme informovať,” uviedla z úseku marketingu a obchodu Jana Túry. Pri zakúpení vstupeniek online bude vstupné návštevníkom vrátené do 15 dní na ich bankový účet. Pri zakúpení vstupeniek v pokladni bude vstupné vrátené po predložení vstupeniek priamo v pokladni MDPOH. Predstavenia presúva aj Radošinské naivné divadlo.Radošinské naivné divadlo vzhľadom k množiacim sa prípadom koronavírusu presúva svoje predstavenia na nové termíny,“ dodalo divadlo.

Slovenská filharmónia rovnako ako SND najprv vydala preventívne opatrenia v súvislosti s epidémiou. Dnes však oznámili zrušenie koncertu Symfonického orchestra VŠMU, ktorý bol naplánovaný na 11. marca. Je viac než pravdepodobné, že postupne všetky kultúrne inštitúcie budú rušiť svoj program. Všetko bude záležať aj od rozhodnutia ústredného krízového štábu. Dosluhujúci premiér a zároveň zastupujúci minister zdravotníctva Peter Pellegrini avizoval, že namiesto odporúčaní budú uvažovať nad zákazmi.

Slovenská národná galéria (vrátane vysunutých pracovísk – Schaubmarov mlyn v Pezinku, Galéria Ľ. Fullu v Ružomberku, Zvolenský zámok vo Zvolene, Kaštieľ Strážky) bude od zajtra až do odvolania zatvorená. ,,Týka sa to nielen výstavných priestorov, ale aj všetkých plánovaných podujatí pre verejnosť. O termíne opätovného sprístupnenia SNG verejnosti vás budeme včas informovať,” informuje z galérie manažérka pre publicitu Klára Hudáková.

Nikam sa nedostanete

Hlavné mesto dokonca zatvorilo všetky svoje verejné inštitúcie, teda múzeá, galérie, ZOO, knižnice, plaváreň a štadión. Tiež zrušilo všetky podujatia v nich. Až do odvolania sa tak nedostanete do Galérie mesta Bratislavy, Múzea mesta Bratislavy či do Mestskej knižnice v Bratislave. Na najbližšie dva týždne bude zatvorené takisto Historické múzeum Slovenského národného múzea na Bratislavskom hrade. Bratislava rovnako ruší aj všetky akcie organizované mestom.

 

MDPOH ruší všetky predstavenia. Zdroj: BKIS

Filmový festival nezaostáva

Veľkou očakávanou celoslovenskou akciou bol aj medzinárodný filmový festival Febiofest. Organizátori najskôr informovali o tom, že festival aj naďalej plánujú. No dnes už zverejnili správu, ktorá mnohých nepoteší. ,,Vzhľadom k aktuálnej situácii týkajúcej sa zvyšujúceho sa počtu osôb infikovaných vírusom COVID-19 a predpokladom jeho ďalšieho šírenia na Slovensku a v Bratislavskom kraji, sme sa rozhodli MFF FEBIOFEST Bratislava 2020 v aktuálnom termíne 11.-17. marec 2020 zrušiť, resp. presunúť na termín, ktorý upresníme v najbližších týždňoch a mesiacoch,” napísal organizačný tím festivalu na svojej stránke. Dodali, že v najbližších dňoch budú návštevníkov informovať ohľadom zakúpených vstupeniek.

 

Febiofest sa presúva na iný termín. Zdroj: febiofest.sk

Ďalšie mestá sa pridávajú

Aj v Nitre rušia podujatia organizované mestom či inštitúciami v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta. Opatrenie platí od dnes až do odvolania. „Všetkých občanov by sme chceli požiadať o porozumenie. Uvedené opatrenia môžu dočasne spôsobiť obmedzenia, ktoré nemusia byť príjemné, no vzhľadom na situáciu ich považujeme za dôležité,“ povedal primátor Marek Hattas.

Rovnako aj Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) zatvára všetky kultúrne inštitúcie – knižnice, múzeá, galérie, divadlá i osvetové strediská v ich zriaďovateľskej pôsobnosti. ,,K týmto opatreniam sme pristúpili nie preto, aby sme šírili paniku, ale preto, aby sa šírenie nového koronavírusu na Slovensku spomalilo,” zdôraznil predseda BBSK Ján Lunter. Podujatia ruší takisto Košický samosprávny kraj aj Žilinský samosprávny kraj a teda aj samotné mesto Žilina. Na tento týždeň ruší predstavenia tiež Divadlo Jána Palárika v Trnave. Divadlo Andreja Bagara zase ruší tohtotýždňové dopoludňajšie predstavenia určené pre školy. Je zrejmé, že k podobným krokom sa pridajú aj ďalšie samosprávy.

Kultúrne, športové a spoločenské podujatia organizované mestom zrušil takisto Poprad či Kežmarok. V Starej Ľubovni zrušili plánované verejné oceňovanie najúspešnejších reprezentantov v oblastiach kultúra, vzdelávanie a šport, ktoré sa malo konať v piatok. Radnica podujatie odvysiela na sociálnej sieti mesta v priamom prenose. Oravské kultúrne stredisko v Dolnom Kubíne ruší do 15. marca všetky svoje podujatia. K zrušeniu všetkých podujatí vo svojej pôsobnosti pristúpili aj mestá Humenné, Vranov nad Topľou, Hanušovce nad Topľou, či Liptovský Mikuláš. Pridáva sa tiež horehronská metropola Brezno, ale aj niektoré košické mestské časti.

 

Podujatia rušia aj ďalšie mestá. Zdroj: pixabay.com

Mohlo by vás zaujímať: