Domáce Politika

Pamiatky sú v dezolátnom stave. OĽaNO chce z hazardných hier vyťažiť peniaze

Na snímke Natália Milanová podpredsedníčka výboru NR SR pre kultúru a médiá. Zdroj: SITA / Branislav Bibel

BRATISLAVA  – Tretina zo 16-tisíc kultúrnych pamiatok je v narušenom alebo dezolátnom stave. Na dnešnej tlačovej besede to uviedla podpredsedníčka výboru NR SR pre kultúru a médiá Natália Milanová (OĽaNO) s tým, že ani zvyšné dve tretiny nie sú v ideálnom stave. “Slovensko vyčleňuje na obnovu pamiatok 15 miliónov eur, čo sú tri eurá na obyvateľa. V Česku pripadá na obnovu pamiatok deväť eur na jedného obyvateľa a v Maďarsku až 30 eur,” dodala.

 

Hnutie OĽaNO na aktuálnu schôdzu Národnej rady SR preto predložilo návrh novely zákona o ochrane pamiatkového fondu. Návrh počíta s tým, že počas nasledujúcich troch rokov by sa časť odvodu z kurzových stávok, ktorá sa odvádza do štátneho rozpočtu, využila na obnovu kultúrnych pamiatok. Konkrétne osem percent v roku 2020, 16 percent v roku 2021 a od roku 2022 by sa 24 percent odvodu povinne využilo na obnovu a ochranu národných kultúrnych pamiatok. Cieľom je získať z legálnych hazardných hier finančné prostriedky na obnovu národných kultúrnych pamiatok. “Hazard bol, je a bude. Vnímame ho ako zlo, takto ho budeme môcť vnímať ako dobro. O to sa snažíme v našom návrhu, aby sa zlo dalo využiť na dobro,” uviedla Milanová.

V navrhovanom znení zákona by prostriedky na obnovu kultúrneho dedičstva predstavovali v roku 2020 cca 4,6 milióna eur, v roku 2021 by to bolo 9,2 milióna eur a od roku 2023 už 13,8 milióna eur pri výške odvodu na úrovni roku 2017.