Domáce Kultúra Spoločnosť Koronavírus Top

Kultúrne podujatia zažívajú v tomto roku zlé časy. Festival Nová dráma opäť presunuli

Zdroj: Nová dráma

BRATISLAVA – Aj keď sa opatrenia v súvislosti s pandémiou uvoľňujú, mnohé inštitúcie v tom majú jasno. Kultúrne podujatia rušia alebo presúvajú. Výnimkou nie je ani festival súčasnej drámy Nová dráma/New Drama. Organizátor akciu najprv presunul na iný termín. Ani to ale nestačilo.

 

Organizátor festivalu súčasnej drámy Nová dráma/New Drama, teda Divadelný ústav, najskôr informoval verejnosť o presunutí akcie na iný termín. Z pôvodného mája sa mal presunúť na jeseň tohto roka.

Po dlhom zvážovaní ale nakoniec rozhodli inak. ,,Po prvom presune festivalu Nová dráma/New Drama z pôvodného mája na jeseň 2020, sme sa rozhodli presunúť 16. ročník festivalu na štandardný termín v roku 2021. Toto rozhodnutie nebolo jednoduché a veríme, že ho pochopíte,’’ uviedli z festivalu.

 

Návšteníci zaplnia sály festivalu až o rok. Zdroj: Nová dráma

Bez nich to nejde

Keďže sa presúva festival, súvisí s tým aj presun súťažných inscenácií. Diváci si tohtoročných osem divadelných inscenácií budú môcť pozrieť budúci rok.

Inscenácie sa budú uchádzať o tri festivalové ceny. O hlavnej cene za najlepšiu inscenáciu festivalu Grand Prix Nová dráma/New Drama 2020 rozhodne medzinárodná porota. Účastníci seminára mladej kritiky, poslucháči vysokých škôl umeleckého a humanitného smeru, udelia Cenu študentskej poroty. Inscenácia, ktorá získa najviac diváckych hlasov, zase dostane Cenu bratislavského diváka.

 

Prehliadka súťažných inscenácií bude takisto budúci rok. Zdroj: Nová dráma

O ceny zabojujú inscenácie

  • Anders Thomas Jensen: Adamove jablká

(réžia: Ján Luterán)

Štátne divadlo Košice

  • Marián Amsler: (bez)mocní 

(réžia: Marián Amsler)

Divadlo DPM

  • Miklós Forgács: Bezzubatá

(réžia: Eduard Kudláč)

Mestské divadlo Žilina

  • Jiří Havelka a kol.: Dnes večer nehráme

(réžia: Jiří Havelka a kol.)

Slovenské národné divadlo

 

Ceny sa udeľujú na záverečnom ceremoniáli. Zdroj: Nová dráma

Pokračovanie súťažných inscenácií na ďalšej strane:

  • Iveta Horváthová: Ostrov

(réžia: Marián Pecko)

SLOVENSKÉ KOMORNÉ DIVADLO MARTIN

  • Michał Walczak: Pieskovisko

(réžia: Braňo Mazúch)

Divadlo Alexandra Duchnoviča Prešov

  • Friedrich Dürrenmatt – Peter Galdík: Romulus V.

(réžia: Peter Galdík)

Uhol_92

  • Andrej Kalinka: Temperamenty

(réžia: Andrej Kalinka)

Divadlo Jána Palárika v Trnave

 

Veľkou cenou je ocenenie Grand Prix. Zdroj: Nová dráma

Medzinárodná spolupráca

Súčasťou festivalu Nová dráma/New Drama sú rôzne prednášky, workshopy, medzinárodné konferencie či výstavy. 

Obľube sa teší aj špeciálna sekcia Focus, ktorá je zameraná na európske divadelné kultúry. Budúcoročnou témou bude súčasná dráma a divadlo Rakúska. ,,Počas prednášky o súčasnom rakúskom divadle a dráme Theory Event bude do života uvedená publikácia, ktorá zahŕňa preklad troch súčasných rakúskych drám do slovenského jazyka. Patrónom festivalu bude nemecký dramatik a režisér Falk Richter, ktorý bude viesť masterclass pre slovenských divadelníkov,’’ dodal Divadelný ústav.

 

Súčasťou festivalu sú rôzne diskusie. Zdroj: Nová dráma

Jeseň bude pestrá

Presunutím podujatia Divadelný ústav s aktivitami neprestáva. Na jeseň sa fanúšikovia festivalu môžu tešiť na dve zaujímavosti, ktoré podujatie súčasnej drámy čiastočne pripomenú. 

Organizátori sa rozhodli zaznamenať 20. výročie súťaže o pôvodný slovenský a český dramatický text Dráma v podobe knihy. Predstaví všetky ročníky, autorov, inscenačnú prax, ale aj zhodnotí význam projektu. ,,Okrem toho plánujeme tiež vydať zborník dramatických diel, ktoré vznikli pri príležitosti špeciálneho a svojím spôsobom jedinečného projektu zameraného na otázky ekológie a environmentu – Green Drama,” povedala riaditeľka Divadelného ústavu Vladislava Fekete.

Prezentáciu oboch publikácií spoja so scénickým čítaním. ,,Bude to dvojdňová pocta slovenským dramatikom a dramatičkám, ktorí nás dlhodobo sprevádzajú a formujú dejiny a aktuálnu chvíľu slovenského divadla,” doplnila Fekete.

 

Divadelný ústav si pripravil na jeseň dve aktivity. Zdroj: Nová dráma

Mohlo by vás zaujímať:

 

Festival Nová dráma tu bude až o rok. Zdroj: Nová dráma