Zahraničné

Kurz privíta lídrov európskej dvadsaťosmičky. Čakajú ich náročné debaty

Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

SALZBURG – Vnútornej bezpečnosti, migrácii a brexitu sa budú venovať lídri Európskej únie na neformálnom summite v rakúskom Salzburgu. Slovensko na summite bude zastupovať premiér Peter Pellegrini. Hostiteľ – rakúsky kancelár Sebastian Kurz, bude premiérov a prezidentov na úvod večere informovať o tom, kam sa posunuli opatrenia prijaté na summite v júni, očakáva sa tiež otvorenie témy konceptu vyloďovacích platforiem a kontrolných centier, ako aj aktuálneho vývoja a spolupráce v Stredomorí. Šéf slovenskej vlády odletí do Salzburgu dnes popoludní, pred večerou ho ešte čaká zasadnutie Visegrádskej štvorky (V4). Na Slovensko sa Pellegrini vráti vo štvrtok podvečer.

V rámci vnútornej bezpečnosti budú lídri diskutovať najmä o ochrane hraníc, zlepšovaní interoperability informačných systémov, ochrane pred kybernetickými útokmi, boji proti radikalizácii či posilnení spolupráce v oblasti spravodlivosti. Počas pracovného obeda budú lídri diskutovať vo formáte EÚ27 o aktuálnom stave rokovaní so Spojeným kráľovstvom o brexite a ďalšom postupe. Zároveň bude mať hlavný vyjednávač EÚ Michel Barnier priestor na predstavenie hlavných prvkov politickej deklarácie k budúcim vzťahom.

Pokiaľ ide o migráciu, s tradične konzervatívnym postojom idú na summit lídri V4. Hoci Bratislava, Praha, Varšava aj Budapešť od začiatku krízy trvali na tom, že prvoradá a najdôležitejšia je ochrana vonkajších hraníc, nedávne slová maďarského premiéra Viktora Orbána a českého premiéra Andreja Babiša svedčia o opaku. Komisia totiž navrhuje masívne posilnenie pohraničnej a pobrežnej stráže – Frontexu, počet ľudí by sa mal do roku 2020 navýšiť z niekoľkých stoviek na 10-tisíc. Podľa Babiša je táto organizácia zbytočná a nepotrebná. Povedal to na spoločnej tlačovej konferencii s premiérom Pellegrinim. Jeho predchodca Robert Fico však bol silným zástancom ochrany vonkajších hraníc. Slovensko dosiaľ totiž vždy argumentovalo, že hoci nechceme žiadnych utečencov prijať, sme pripravení investovať peniaze či poslať ľudí a techniku na ochranu vonkajších hraníc.

Predseda Európskej rady Donald Tusk v liste, ktorý už tradične pred summitom zverejnil, píše, že „pokiaľ jedni budú chcieť migračnú krízu vyriešiť a druhí zneužiť, ostane nevyriešiteľná“. Tusk takisto očakáva, že počas summitu ich britská premiérka Theresa May bude informovať o posune v prípade pokusu vraždy bývalého dvojitého agenta Sergeja Skripaľa. Londýn zverejnil mená aj fotografie ruských agentov, ktorí prišli do Salisbury otráviť Skripaľa novičokom. Slovensko ako jedna z mála krajín odmietla vyhostiť ruských nediplomatických pracovníkov ambasády, iba na istý čas povolalo svojho veľvyslanca z Moskvy na konzultácie. Dôvodom vtedy bolo, že čakáme na dôkazy.

Stretnutie v Salzburgu podľa znalcov nebude úplne príjemné ani pre Britániu. Tusk totiž priznal, že pol roka pred odchodom Británie (29. marca 2019) stále existuje reálna možnosť, že Británia odíde bez dohody. Posun nie je v otázke hranice s Írskom, Únia žiadnu tvrdú hranicu nechce. To síce nechce ani Británia, ale nedarí sa jej navrhnúť také riešenie, ktoré by bolo možné, a to vzhľadom na jej predstavu o brexite. O kompromis sa snaží hlavný vyjednávač EÚ Michel Barnier a počas summitu navrhne niekoľko riešení.

Lídri európskej dvadsaťosmičky sa dnes a vo štvrtok stretávajú v Mozartovom rodisku, keďže tento polrok je Rakúsko predsedníckou krajinou EÚ. Summity sa tradične konajú v Bruseli, tento zvyk v roku 2016 prelomilo slovenské predsedníctvo Bratislavským summitom. Odvtedy predsednícka krajina usporadúva neformálny summit – Malta ho venovala migrácii, Estónsko digitalizácii a Bulharsko rozširovaniu EÚ. Mottom rakúskeho predsedníctva je „Európa, ktorá chráni,“ preto sa sústredia na rôzne aspekty bezpečnosti. Po Rakúsku preberie predsedníctvo Rumunsko, ktoré čaká pobrexitový summit v Sibiu.

Galéria
Kurz privíta lídrov európskej dvadsaťosmičky. Zdroj: TASR / AP
Zdroj: TASR / Pavel Neubauer
Na summite dostane slovo aj Barnier. Zdroj: TASR / AP
Zdroj: TASR / AP
Na summite bude hlavnou témou aj brexit. Zdroj: TASR / AP
navigate_before
navigate_next