Politika Zahraničné

Kyjev a proruskí separatisti sa nedohodli na výmene zajatcov

Ilustračná foto: TASR / AP

MINSK – Vyjednávačom Ukrajiny, Ruska a proruských separatistov, ktorí ovládajú východ Ukrajiny, sa v stredu na dlho pripravovaných rokovaniach nepodarilo dosiahnuť dohodu o obojstrannej výmene všetkých vojnových zajatcov. Dohoda pritom bola už predtým predrokovaná najvyššími predstaviteľmi Ukrajiny, Ruska, Francúzska a Nemecka.

Stredajšie rokovania sa konali v bieloruskej metropole Minsk, a podľa informácií, ktoré sa podarilo získať agentúre The Associated Press (AP), trvali niekoľko hodín a boli veľmi náročné.

Ako po ich skončení informovala zástupkyňa proruských separatistov Olga Kobcevová, rokovania údajne skrachovali na tom, že ukrajinská strana nebola ochotná sprostiť viny za spáchané skutky všetkých proruských povstalcov, ktorých drží.

Ukrajina zatiaľ tieto informácie nekomentovala.

Nedohoda bude veľkou ranou najmä pre ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, ktorý sľuboval svojim občanom, že všetkých 72 ukrajinských vojakov, ktorých zadržiavajú proruskí povstalci, bude oslobodených ešte pred koncom tohto roku.

Vo vojne medzi ukrajinskou centrálnou vládou a proruskými povstalcami na východe krajiny zahynulo od roku 2014 už 14-tisíc ľudí. V posledných mesiacoch sa bojuje minimálne a po nástupe Zelenského do úradu sa dokonca zdalo, že by sa mohlo podariť vyrokovať aspoň trvalé prímerie.

Rusko tvrdí, že s bojom proruských povstalcov proti ukrajinskej centrálnej vláde nikdy nemalo nič spoločné. Fakty, ktoré zverejnili mnohé médiá, analytické skupiny a zahraničné vlády, však hovoria o opaku.