Politika Zahraničné

Labouristi chcú, aby sa Británia stala prvou zaočkovanou krajinou na svete

Zdroj: TASR / Ján Krošlák

LONDÝN – Líder opozičnej Labouristickej strany Keir Starmer vyzval v utorok britskú vládu, aby ako prvá na svete zaočkovala proti koronavírusu celú populáciu krajiny. Informovala o tom na svojej webovej stránke stanica Sky News.

Starmer v televíznom príhovore žiadal, aby masová vakcinačná kampaň prebiehala nepretržite 24 hodín denne. “Británia bola prvá krajina na svete, ktorá dostala vakcínu. “Bude prví na svete, ktorí svoju krajinu zaočkujú,” vyhlásil líder labouristov. Britskí politici musia podľa neho za súčasnej zhoršujúcej sa epidemiologickej situácie odložiť bokom vzájomné spory a zjednotiť sa v boji proti pandémii.

“Vírus sa vymkol spod kontroly. Počty prípadov prudko rastú, v nemocniciach je viac ľudí a väčšie množstvo ľudí stráca svojich najbližších,” povedal Starmer. “Teraz sú to preteky medzi vírusom a vakcínou, a ak budeme držať spolu, môžeme vyhrať”. Labouristická strana podporuje zavedenie celoplošného lockdownu v Anglicku, o ktorom má britský parlament hlasovať v stredu. Vláda však podľa Starmera mala konať už skôr.

Britský premiér Boris Johnson v utorok na tlačovej konferencii povedal, že vláda nemala inú možnosť, než pristúpiť k novému plošnému lockdownu. Podľa údajov z britského Národného štatistického úradu (ONS) sú totiž aktuálne nakazené už dve percentá obyvateľov Anglicka.

V Británii už podľa jeho slov zaočkovali už viac ako 1,3 milióna ľudí, časť z nich už aj druhou dávkou vakcíny. Od budúceho týždňa by malo na území krajiny fungovať takmer 1000 očkovacích centier. Spojené kráľovstvo 2. decembra ako prvá krajina na svete oficiálne schválila očkovaciu látku proti ochoreniu COVID-19 od spoločností Pfizer a BioNTech na všeobecné použitie. Británia s očkovaním začala 8. decembra.