Politika Zahraničné

Labouristickú stranu opustila kvôli antisemitizmu ďalšia poslankyňa

Jeremyho Corbyna opustila ďalšia poslankyňa. (SITA/AP)

LONDÝN – Hlavnú britskú opozičnú Labouristickú stranu opustila ďalšia poslankyňa. Joan Ryanová v utorok neskoro večer oznámila, že po štyroch desaťročiach v strane odchádza a pridá sa v parlamente k novosformovanej opozičnej skupine. Podľa jej slov sa strana pod vedením Jeremyho Corbyna, dlhodobého podporovateľa Palestínčanov, nakazila “protižidovským rasizmom”. Ryanová zvýšila počet členov strany, ktorí opustili jej rady, už na osem.

Sedem britských poslancov oznámilo odchod zo strany už v pondelok. Nepáči sa im jej smerovanie pod vedením Corbyna, ktorý na čele labouristov stojí od roku 2015. Obviňujú ho zo slabej opozície voči plánom konzervatívnej vlády na odchod z Európskej nie, ako aj toho, že sa mu nepodarilo vykoreniť protižidovské predsudky v strane.

Hoci sú odštiepenci len zlomkom z 256-člennej poslaneckej základne strany, ide o najväčší odchod jej členov od roku 1981, keď ju opustili štyria poprední zákonodarcovia s cieľom vytvoriť Sociálnodemokratickú stranu.

Konzervatívnu stranu opustili tri proeurópske poslankyne

Tri proeurópsky orientované členky Dolnej snemovne britského parlamentu v stredu oznámili, že odchádzajú z vládnucej Konzervatívnej strany. Týmto spôsobom vyjadrujú svoj nesúhlas s prístupom k brexitu, ktorý uplatňuje vláda konzervatívnej premiérky Theresy Mayovej, informovala agentúra AP.

Svoj odchod z radov konzervatívcov ohlásili poslankyne Anna Soubryová, Heidi Allenová a Sarah Wollastonová. Podľa vlastných slov sa pridajú do novovytvorenej skupiny nezávislých poslancov, ktorej súčasťou bude aj osem odídencov z opozičnej Labouristickej strany.

Soubryová, Allenová a Wollastonová svoje rozhodnutie oznámili premiérke formou listu, ktorý zverejnili aj na Twitteri. Vyjadrili pritom ochotu naďalej podporovať v parlamente niektoré vládne návrhy.

Mayová vyjadrila nad ich rozhodnutím poľutovanie a poďakovala sa im za dlhoročné pôsobenie v radoch Konzervatívnej strany. Je však presvedčená o správnosti svojej politiky v otázke brexitu, uviedla televízia Sky News.

V pondelok oznámili svoj odchod z radov opozičných labouristov siedmi poslanci, ktorí kritizovali prístup svojej strany k brexitu a antisemitizmu. V utorok večer sa k nim pridala ôsma kolegyňa Joan Ryanová. Naďalej budú pôsobiť v parlamentnej skupine nezávislých poslancov.

Odídenci dúfajú, že sa im do klubu podarí získať ďalších proeurópsky orientovaných nespokojencov z Konzervatívnej i Labouristickej strany. Majú pritom perspektívu možného vytvorenia nového centristického zoskupenia.