Domáce Politika Top

Lajčák: Námornú operáciu v Stredozemí podporí aj Slovensko

LUXEMBURG – Ministri zahraničných vecí Európskej únie (EÚ) dnes odsúhlasili námornú operáciu v Stredozemnom mori, ktorá má zabrániť prevádzačom dostať utečencov do Európy. Ako na brífingu po rokovaní v Luxemburgu informoval novinárov minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák, na operácii s názvom EUNAVFOR MED sa bude finančne podieľať aj Slovensko. EÚ predpokladá, že operácia bude stáť 11,82 milióna eur, náš podiel bude približne 0,5 percenta, čiže približne 65-tisíc eur. Ministri na rokovaní takisto schválili aj predĺženie sankcií voči Rusku a diskutovali aj o energetike.

Ako uviedol šéf rezortu zahraničia, operácia je zameraná na rozvrátenie prevádzačských sietí v Stredozemí. Jej cieľom je monitorovať situáciu v medzinárodných vodách, zadržiavať lode a likvidovať plavidlá. „Ide o prvú fázu boja proti nelegálnej migrácii, po nej by mala nasledovať druhá a tretia fáza,“ informoval Lajčák. Tie si však, ako vysvetlil, vyžadujú právny základ v podobe rezolúcie Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov alebo pozvanie legitímnej vlády Líbye. V sídle OSN v New Yorku o tejto možnosti podľa neho už rokujú.

Ministri zahraničných vecí na dnešnom rokovaní takisto formálne schválili predĺženie ekonomických sankcií voči Ruskej federácii. „To sú sankcie, ktoré súvisia s dodržiavaním Minských dohôd, tie by mali byť splnené do konca roka,“ uviedol Lajčák a dodal, že sankcie budú platiť do 31. januára 2016.

Na stretnutí hovorili ministri aj o energetike. „Debata potvrdzovala všetko, čo my na Slovensku považujeme za dôležité,“ uviedol šéf diplomacie. Spresnil, že za dôležité považuje diverzifikáciu zdrojov či budovanie interkonektorov. „Nachádzame sa v situácii, keď sa energetická mapa Európy prekresľuje a my musíme urobiť všetko pre to, aby vyzerala tak, ako chceme my, a nie ako chce tretia strana,“ priblížil tému energetiky Lajčák. Podľa jeho slov spolu s ďalšími kolegami zdôraznil, že je dôležité nevynechať z tohto procesu Ukrajinu. Ako dodal, o energetike ministrov informoval slovenský eurokomisár Maroš Šefčovič.

Ministri hovorili aj o blízkovýchodnom mierovom procese a strategickom partnerstve s Áziou. Na programe majú aj obed s generálnym tajomníkom OSN Pan Ki-munom, s ktorým majú debatovať o lepšej spolupráci EÚ s OSN. Čaká ich aj téma vzťahov Únie a Macedónska, ktoré čelí napätej vnútropolitickej situácii.