Politika Domáce Top

Lajčák: Rumuni a Bulhari už splnili podmienky vstupu do Schengenu

BRATISLAVA – Rumunsko aj Bulharsko už splnili technické podmienky vstupu do schengenského priestoru. Toto rozhodnutie však ešte konsenzom neprijali všetky členské štáty Európskej únie, čo je podľa ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslava Lajčáka na škodu veci, pretože bez týchto krajín nie je schengen taký kompaktný a kompletný, aký by mohol byť.

Vyplýva to z odpovede šéfa slovenskej diplomacie na otázku k problematike rozšírenia schengenského priestoru o Rumunsko a Bulharsko pred piatkovým stretnutím s rumunským ministrom zahraničných vecí Teodorom Meleşcanom. Ide o prvú oficiálnu návštevu člena novej rumunskej vlády na Slovensku.

Prístupové dokumenty Rumunov sme ratifikovali ako prví

„Slovensko bolo prvým štátom, ktorý ratifikoval prístupové dokumenty Rumunska do EÚ a bolo jedným z najväčších podporovateľov urýchleného vstupu Rumunska do schengenu. Naša pozícia je pevná. Komunikovali sme ju opakovane a jasne po celé obdobie – Rumunsko a Bulharsko už splnili technické podmienky vstupu do schengenského priestoru,“ uviedol Lajčák.

„Vezmime si Grécko, ktoré je momentálne akýmsi schengenským ,ostrovom´ obkoleseným neschengenskými štátmi. Generuje to rad problémov pre bezpečnosť a ochranu hraníc Európskej únie a tiež v používaní informačných systémov prepojených na schengen, čo následne sťažuje európsky boj s terorizmom a organizovaným zločinom,“ dodal minister.

Na pretrase európske témy

Témou piatkového rozhovoru ministrov budú aj aktuálne európske témy, akými sú budúcnosť  EÚ, usporiadanie vzťahov po odchode Spojeného kráľovstva z EÚ, migrácia, spolupráca EÚ s NATO a aj bezpečnostná situácia vo svete. Rumunského ministra Meleşcana dnes prijme aj prezident Andrej Kiska.

Rumunsko má novú vládu od začiatku januára, kedy rumunský parlament vyjadril dôveru novému premiérovi, sociálnemu demokratovi Sorinovi Grindeanovi a schválil jeho kabinet. Práve sociálni demokrati z PSD zvíťazili v parlamentných voľbách, ktoré sa konali vlani 11. decembra.

Foto: SITA