Spoločnosť Domáce Kultúra Top

Laššáková po problémoch v Štátnom divadle Košice konečne koná. Hľadá nového šéfa

Zdroj: TASR / Františšek Iván

BRATISLAVA – Už je čas. Ministerka kultúry Ľubica Laššáková (Smer-SD) konečne vyhlásila výberové konanie na post šéfa Štátneho divadla Košice. Uchádzači tak môžu posielať svoje prihlášky. Zabudnúť nesmú na niekoľko dôležitých vecí. Vyhláseniu ale predchádzali mnohé problémy. Do ministerky sa dokonca obuli aj herci z divadla.

 

Ministerka kultúry Ľubica Laššáková vyhlásila výberové konanie na funkciu generálneho riaditeľa Štátneho divadla Košice. Dôvod je jasný. Petrovi Himičovi totiž minulý rok v júli uplynul päťročný kontrakt. Inštitúciu mal na starosti od 20. septembra 1999. Z divadla ale úplne neodchádza, pôsobí v ňom aj naďalej ako dramaturg činohry.

 

Peter Himič zostáva v divadle. Zdroj: TASR / Martin Baumann

Výkladná skriňa kultúry

Štátne divadlo Košice dočasne riadi Igor Dohovič. Rezort kultúry vtedy informoval, že dočasné vymenovanie je najdlhšie na dobu šesť mesiacov, kým bude vymenovaný nový generálny riaditeľ. No to sa do januára nepodarilo a tak je Dohovič opäť poverený dočasne na dobu ďalších šesť mesiacov, teda do 30. júna. Dohovič pôsobí od roku 1998 v košickom divadle ako dirigent opery. Funkciu generálneho riaditeľa, hoci dočasnú, považuje Dohovič za veľkú výzvu a podľa vlastných slov pociťuje aj obrovskú zodpovednosť. ,,Nielen voči viac ako 300 zamestnancom divadla, ktorí majú isté očakávania, ale aj zodpovednosť navonok. Štátne divadlo Košice je výkladnou skriňou kultúry nielen v meste, ale určite aj v oveľa širšom meradle. Budem rád, ak sa mi podarí prispieť za ten krátky čas k tomu, aby ňou nielen ostalo, ale aby sa posunulo vpred,” uviedol minulý rok v júli Dohovič.

 

Divadlo dočasne riadi Igor Dohovič. Zdroj: TASR / Františšek Iván

Náhle rozhodnutie

Tak, ako to už v poslednom čase býva zvykom, ani tu nebolo všetko v najlepšom poriadku. Ministerka totiž ukončila kontrakt Petrovi Himičovi zo dňa na deň. Sám vtedy tvrdil, že nevie, prečo pred jeho skončením nebol vypísaný konkurz. Tým by nebol potrebný dočasný riaditeľ. Dokonca ho mrzelo, že sa nemohol ani so zamestnancami dôstojne rozlúčiť. Členovia činohry boli z náhleho rozhodnutia Laššákovej prekvapení a videli za tým politické dôvody. Mnohí dokonca žiadali o nápravu jej skutku a o čo najskoršie vypísanie konkurzu na post šéfa divadla.

 

Herci s rozhodnutím Laššákovej spokojní neboli. Zdroj: SITA / Jana Birošová

Niekoľko kritérií

Až po polroku od Himičovho skončenia na poste generálneho riaditeľa divadla sa ministerka Laššáková rozhodla vyhlásiť výberové konanie. Uchádzači sa tak môžu hlásiť na tento post a to najneskôr do 20. februára. Musia však spĺňať niekoľko kritérií. Prvou podmienkou je ukončené vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa. Dôležitý je aj všeobecný prehľad z oblasti kultúry a divadelného umenia. Pri výbere sa bude klásť dôraz aj na skúsenosti ohľadom spolupráce s domácimi a zahraničnými kultúrnymi, divadelnými, hudobnými, tanečnými a ďalšími umeleckými inštitúciami. Úspešný kandidát by mal mať organizačné a manažérske schopnosti, veľkým plusom je tvorivosť a komunikatívnosť. Uchádzači musia predložiť tiež svoj vlastný projekt – Koncepciu riadenia a rozvoja Štátneho divadla Košice do roku 2025. Zrejme až tu sa ukážu kvality jednotlivých kandidátov.

 

Divadlo by už onedlho malo mať nového riaditeľa. Zdroj: TASR / Františšek Iván

Mohlo by vás zaujímať:

 

Galéria
Divadlo má dočasného riaditeľa. Zdroj: Štátne divadlo Košice
Uchádzači môžu posielať prihlášky. Zdroj: TASR / Františšek Iván
navigate_before
navigate_next