Regióny Vysoké Tatry Top

Lavínová hrozba vo Vysokých Tatrách dosiahla tretí stupeň. Pod snehom už zahynul muž

Zdroj: TASR / AP

LIPTOVSKÝ HRÁDOK – Zvýšené lavínové nebezpečenstvo, tretí stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice, aktuálne prevláda už v stredných polohách Vysokých Tatier. Ohrozenie sa zvýšilo aj v Západných, Nízkych Tatrách či Malej Fatre, kde je druhý lavínový stupeň. Vo Veľkej Fatre naďalej trvá prvý stupeň.

 

Igor Žiak zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby v nedeľu informoval, že hrozba je veľmi lokálna. „Viaže sa najmä na záveterné žľaby a terénne pasce, svahy pod sedlami južných, juhovýchodných a východných orientácií. Uvoľnenie lavín je možné pri malom dodatočnom zaťažení obzvlášť na strmých svahoch,“ upozornil.

Ráno bolo na horách zamračené, so slabým snežením. Teplota vzduchu sa pohybovala v rozpätí od mínus desať do nula stupňov Celzia. Za uplynulých 24 hodín pripadlo do 15 centimetrov nového snehu, prevažne vo Vysokých Tatrách.

Pod lavínou zahynul 39-ročný muž

Slovenský turista zahynul vo Vysokých Tatrách pri v sobotňajšom páde lavíny. Stalo sa tak v Soliskovom žľabe spadajúcom do Mlynickej doliny. Zasypané telo 39-ročného Slováka objavili v nedeľu v ranných hodinách záchranári s pomocou lavínových psov. Informovala o tom Horská záchranná služba (HZS).

Pád lavíny nahlásili v sobotu popoludní prostredníctvom tiesňovej linky 112 dvaja slovenskí turisti. Lavína strhla ich kamaráta, ktorý ostal zasypaný. Podľa zistených informácií zasypaný nedisponoval lavínovým výstrojom. “Na mieste nehody panovali nepriaznivé poveternostné podmienky – silný vietor, sneženie a hmla, ktoré neumožňovali nasadenie leteckej techniky, preto záchranári HZS odišli zasypanému na pomoc pozemne,” uviedla HZS. Za pomoci lavínových psov a sondovaním záchranári prehľadávali dráhu lavíny, ktorá dosahovala dĺžku do 300 metrov. Pre nepriaznivé poveternostné podmienky, zhoršujúcu sa lavínovú situáciu a tmu bola záchranná akcia vo večerných hodinách prerušená.

Horskej záchrannej službe pri akcii pomáhal lavínový pes. Zdroj: TASR / Vladimír Benko

“Dnes od skorých ranných hodín sa v pátraní po nezvestnom pokračovalo. V krátkom čase lavínové psy označili miesto, kde sa zasypaný 39–ročný turista slovenskej národnosti nachádzal, žiaľ, bez známok života,” informovala HZS na svojej webstránke.

Do záchrannej akcie bolo v prvý deň nasadených 15 profesionálnych a dobrovoľných záchranárov HZS s dvoma psami. V nedeľu sa na pátracej akcii zúčastnilo spolu 21 záchranárov HZS so šiestimi psami z Vysokých Tatier, Západných Tatier, Slovenského raja a Strediska lavínovej prevencie.