Lavínové nebezpečenstvo je dnes vo všetkých pohoriach malé. Popoludní sa to môže zmeniť

SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. je najväčší poskytovateľ komplexných informačných služieb na Slovensku. Je moderným informačným médiom založeným na báze nezávislej tlačovej agentúry.

BRATISLAVA – Lavínové nebezpečenstvo je dnes vo všetkých pohoriach malé, čo je prvý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. Informuje o tom Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby na svojej stránke. Pretrváva inverzné počasie ovplyvňované masívnou tlakovou výšou. Vo všeobecnosti je snehová pokrývka na väčšine miest dobre spevnená a stabilizovaná. Povrch snehovej pokrývky je vzhľadom na nízke teploty ráno tvrdý, miestami zľadovatený.

 

V popoludňajších hodinách je na južných svahoch vplyvom natopenia horných vrstiev snehu tendencia lavínového nebezpečenstva mierne zvyšujúca. Na týchto svahoch sa môžu uvoľniť samovoľné spontánne malé lavíny. Ojedinele sa v najvyšších polohách Vysokých Tatier môžu nachádzať snehové vankúše zo suchého snehu, ktoré sa môžu uvoľniť po veľkom dodatočnom zaťažení. Tendencia lavínového nebezpečenstva je s oteplením mierne zvyšujúca.

Dnes ráno bolo v horách jasné počasie, v kotlinách hmla. Teploty sa pohybovali v rozsahu od -14°C na vrcholoch hôr po -4°C v horských dolinách. Vo všetkých polohách prevláda severný vietor s rýchlosťou do 10 m/s, v najvyšších polohách fúka nárazový vietor do 15m/s. Sneh je ráno tvrdý až ľadový, miestami sa vyskytuje kôra. Hrozí nebezpečenstvo pošmyknutia sa na tvrdom, zľadovatenom svahu. Poobede na slnečne orientovaných svahoch vrchná vrstva snehu sfirnovatie. Množstvo snehu je uložené prevažne na južných orientáciách, ale vetrom exponované miesta (horské hrebene a rebrá) sú naopak, často vyfúkané do skál, trávy alebo ľadového podkladu. Celková výška snehu je na toto ročné obdobie podpriemerná

Viac o téme: Horská záchranná služba, hory, lavína, nebezpečenstvo, počasie, pohoria, popoludnie, šmyk, sneh, Stredisko lavínovej prevencie, tlaková výš, vrchol

Súvisiace články