Regióny Prešov Žilina

Lavínovú situáciu na horách bude ovplyvňovať teplé počasie. Plusové teploty by v pondelok mali byť aj v polohách okolo 2000 metrov

Ilustračná fotografia, Zdroj: TASR / Milan Kapusta

LIPTOVSKÝ HRÁDOK – Lavínovú situáciu na horách bude v pondelok najviac ovplyvňovať teplota. Aj v polohách okolo 2000 metrov nad morom sa očakávajú plusové hodnoty. Informoval o tom Pavel Krajčí zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby (HZS).

 

 “Sneh bude mokrý a mäkký. Nebezpečné môžu byť najmä lokality, kde sa nachádzali nafúkané snehové dosky z posledného sneženia, to znamená hlavne severná strana Západných a Nízkych Tatier. Vyskytovať sa môžu mokré doskové lavíny,” upozornil Krajčí. Samovoľné mokré lavíny sa podľa neho môžu objaviť hlavne v stredných a nižších polohách, kde bude najteplejšie.

V najvyšších polohách Tatier nad 2200 metrov by malo mrznúť celý deň, tam horskí záchranári mokré lavíny neočakávajú. Vo Fatrách je vplyvom nedeľňajšieho (11. 4.) teplého počasia a dažďa už súvislá snehová pokrývka iba v najvyšších polohách, v žľaboch a muldách, doplnil Krajčí. Ráno bolo na horách zamračené s teplotami od mínus troch do plus piatich stupňov Celzia. Na hrebeňoch prevláda južný vietor s rýchlosťou do 16 metrov za sekundu.