Regióny Prešov Žilina

Lavínovú situáciu na horách najviac ovplyvní teplota. Pozor aj na slabú viditeľnosť

Ilustračná foto. Zdroj: FB / HZS

LIPTOVSKÝ HRÁDOK – Lavínovú situáciu na horách bude v nedeľu najviac ovplyvňovať teplota, ktorá už dopoludnia vystúpila nad bod mrazu. Informoval o tom Pavel Krajčí zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.

 

  “Snehová pokrývka sa premočí a očakávame mokré lavíny. Kritický bude hlavne sneh z poslednej periódy sneženia, ktorý sa môže ľahko zosúvať po tvrdom, podkladovom snehu. Uvoľnenie lavín je možné hlavne pri veľkom zaťažení, očakávame aj stredne veľké spontánne lavíny. Mokré lavíny sa objavili už v sobotu (17. 4.), hlavne na severnej strane Nízkych a Západných Tatier. Tam bude lavínové nebezpečenstvo koncentrované aj dnes,” upozornil Krajčí.

Vo všetkých pohoriach je v nedeľu hmla alebo zamračené. “Vietor je iba slabý, premenlivý. Pohyb v teréne komplikuje hlavne slabá viditeľnosť. Už pred poslednými sneženiami boli veľké rozdiely medzi pohoriami, čo sa týka výšky snehu. Vo Vysokých a Západných Tatrách je zima ešte v plnom prúde, ale vo Fatrách je sneh už iba v najvyšších polohách a aj nového snehu je tam najmenej,” doplnil Krajčí.