Domáce Šport Top

Legenda by mala 60. Ayrton Senna patril k najpopulárnejším a najlepším športovcom planéty

AP Photo/Lionel Cironneau

BRATISLAVA – Prvý májový deň v roku 1994 sa pre mnohých športových nadšencov zastavil čas. Bol to deň, kedy plakali milióny fanúšikov na celom svete. V Imole počas Veľkej ceny San Marína mal tragickú haváriu Ayrtone Senna, jeden z najtalentovanejších a najlepších jazdcov formuly 1. A tiež jeden z najpopulárnejších športovcov planéty.

 

Legenda, ktorej plagát visel v takmer každej detskej izbe, a ktorá bola vo svoje ére ikonou, modlou a mimoriadne charizmatickou osobnosťou. Ayrton Senna by mal 21. marca 60 rokov. Senna sa narodil 21. marca 1960 v brazílskom Sao Paulo a o svet oktánových športov sa zaujímal od útleho detstva. Keď mal štyri roky, dostal od otca prvú motokáru a v sedemnástich už bol majstrom Južnej Ameriky. Jeho úspechy pokračovali ako na bežiacom páse. Nečudo, že mu v roku 1982 šéf tímu McLaren Ron Dennis ponúkol šancu debutovať v pretekoch formuly 1. No prelomový bol pre Sennu rok 1988, kedy sa v McLarene stretol s už dvojnásobným majstrom sveta Alainom Prostom a táto dvojica vyhrala obdivuhodných a dodnes rekordných 15 zo 16 Veľkých cien.

Senna v tomto ročníku triumfoval osemkrát a získal premiérový titul svetového šampióna. S Prostom pritom neboli vôbec idylickou dvojicou. Ich veľké egá, perfekcionizmus, detailizmus a vzájomná nevraživosť bola neznesiteľné. Na trati  ale ničili súperov a privádzali ich do zúfalstva. V roku 1989 získal titul Prost a rok neskôr opäť Senna. To už bol jeho kolegom Rakúšan Gerhard Berger a na rozdiel od Francúza sa stali s Brazílčanom priatelia. Aj vďaka ich vzájomnej chémii získal Senna v roku 1991 svoj tretí, posledný titul majstra sveta. No Senna postupom času potreboval nové výzvy, v McLarene sa mu prestalo dariť a tak nikoho neprekvapilo, že v roku 1993 jazdil v tíme bez zmluvy, ale za každé preteky zinkasoval milión dolárov.

V šampionáte vyhral trojo pretekov, dlho bol na prvom mieste, no titul oslavoval jeho úhlavný nepriateľ Alain Prost. Senna tak od novej sezóny prestúpil do tímu Williams. 1. mája 1994 prišiel svet motošportu o legendu, aká vo formuly 1 nebola od čias Juana Manuela Fangia či Nikiho Laudu. Senna mal iba 34 rokov. Boli to záhadné, mysteriózne preteky, o ktorých sa do dnes šíria konšpiratívne diskusie. Už vo voľnom piatkovom tréningu Sennov krajan a priateľ Rubens Barrichello vyletel do ochranného plotu a skončil v nemocnici. V sobotu počas kvalifikácie Roland Ratzenberger v plnej rýchlosti narazil do betónovej steny v zákrute Villeneuve a utrpel zranenia, ktoré ho stáli život.

Senna vtedy možno urazil vlastnú karmu, išiel na miesto nehody a akoby sa tam sám pozrel smrti priamo do očí. Od toho momentu bol úplne niekto iný. Tichý, zatrpknutý, bez nálady, zamyslený, s nikým sa nebavil. Bol ako duch, bez života a duše. To nebol živočíšny, priateľský, usmievavý a večne “ukecaný” Ayrtona Senna. V pretekoch všetko vyzeralo, že je to opäť starý známy Senna, až do siedmeho kola. Cieľová rovinka sa vtedy v Imole točila do ľava a zákruta Tamburello bola jednou z najrýchlejších v seriáli MS, monoposty išli vyše rýchlosťou presahujúcou 300 kilometrov za hodinu. Senna automaticky ľahko otočil volantom doľava, no jeho Williams-Renault tentokrát nereagoval. Tyč riadenia sa zlomila v nesprávny čas na nesprávnom mieste. Monopost narazil do bariéry v plnej rýchlosti a život jednej z najväčších osobností svetového športu a idol miliónoch fanúšikov, vyhasol.

O Sennových kvalitách svedčí aj anketa medzi jazdcami F1, ktorí Sennu vybrali ako najlepšieho jazdca formuly všetkých čias. Trikrát vyhral titul majstra sveta (1988, 1990, 1991), odjazdil 162 Veľkých cien, z ktorých 41 vyhral (v histórii je na piatom mieste) a bol 80-krát na pódiu, 65-krát získal pole position.

Mohlo by vás zaujímať