Zahraničné

Lekári v Maďarsku vytýkajú vláde, že nekonzultovala zákon o zdravotnej službe

Zdroj: pixabay.com

BUDAPEŠŤ – Predseda Maďarskej lekárskej komory (MOK) Gyula Kincses odovzdal v utorok v Budapešti ministrovi vnútra Sándorovi Pintérovi písomné stanovisko komory, ktorá vytýka vláde premiéra Viktora Orbána, že presadila v parlamente novelu zákona o právnom vzťahu v zdravotnej službe nad rámec toho, čo komora s premiérom dohodla.

Podľa agentúry MTI Pintér Kincsesa prijal ako šéf operačného štábu zodpovedného za ochranu proti šíreniu pandémie koronavírusu. Komora už avizovala, že zákon o štatúte v zdravotnej službe vo forme, v akej bol prijatý 5. októbra, spôsobuje množstvo neprijateľnej ujmy v lekárskej spoločnosti, pritom spôsobí aj problémy vo fungovaní starostlivosti o pacientov, ako i v boji proti pandémii kronavírusu. Lekárska komora tiež tvrdí, že ustanovenia novelizovaného zákona porušujú množstvo ústavných a medzinárodných zákonov.

Toto “násilné presadenie novely bez prípravy a bez konzultácie” podľa MOK výrazne komplikuje dôležitý krok smerujúci k želanej úprave miezd vo verejnej zdravotnej službe a k zákazu úplatkov v zdravotníctve. Pintér a Kincses podľa MTI prerokovali aj vývoj pandémie koronavírusu v krajine, situáciu obvodných lekárov a hovorili tiež o schopnosti systému obvodných lekárov reagovať na súčasnú epidemiologickú situáciu. Na základe schváleného zákona sa majú postupne upraviť mzdy lekárov, a to v troch etapách v rokoch 2021 – 2023. Zákon, ktorý vstúpi do platnosti 18. novembra, určuje aj sankcie za úplatky v zdravotníctve, pričom “neoprávnené poskytnutie výhod, prípadne prísľub takýchto výhod” bude kvalifikovaný ako prečin s možným trestom odňatia slobody do jedného roka. Lekári môžu prijať iba vecný dar v hodnote piatich percent minimálnej mzdy.