Spoločnosť Zahraničné

Letecká katastrofa v Iráne. Pri havárii ukrajinského lietadla zomrelo 176 ľudí

Trosky ukrajinského lietadla. Zdroj: SITA / AP

TEHERÁN – (redakcia) Ukrajinské veľvyslanectvo v Iráne nateraz vylučuje verziu, že príčinou havárie ukrajinského lietadla, ktoré sa zrútilo v stredu krátko po štarte z letiska v Teheráne, bol teroristický útok. Informovala o tom agentúra TASS s odvolaním sa na vyhlásenie veľvyslanectva na Facebooku.

 

Aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval zdržať sa špekulácií a publikovania neoverených verzií príčin havárie ukrajinského lietadla v Iráne.

Na palube lietadla Ukraine International Airlines smerujúceho do Kyjeva sa nachádzalo 176 osôb. Podľa iránskej agentúry ISNA to oznámil hovorca letiska imáma Chomejního. Ukrajinské ministerstvo vnútra informovalo o 180 obetiach. Stroj sa zrútil v blízkosti mesta Parand ležiaceho asi 60 kilometrov juhozápadne od Teheránu.

Haváriu Boeingu 737-800 podľa iránskych médií neprežil nikto zo 167 cestujúcich z rôznych krajín sveta a deviatich členov posádky.

Ruská agentúra RIA Novosti uviedla, že väčšinu cestujúcich tvorili iránski štátni príslušníci. Personál na letisku Boryspil v Kyjeve pre agentúru AP uviedol, že touto linkou zvyčajne cestujú iránski študenti, ktorí sa tentoraz zrejme vracali na Ukrajinu po zimných prázdninách.

Na sociálnej sieti sa objavilo video, ktoré má zachytávať horiace lietadlo.

Ako uviedla iránska agentúra IRNA, príčinou havárie ukrajinského lietadla bol požiar motora spôsobený technickými problémami. Pilot následne stratil kontrolu nad lietadlom, ktoré sa zrútilo.

Podľa stránky FlightRadar, sledujúcej polohu lietadiel, posádka Boeingu 737-800 prestala komunikovať s letovými dispečermi asi dve minúty po štarte.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyjadril sústrasť rodinám obetí. Jeho kancelária uviedla, že prerušil návštevu Ománu a kvôli havárii sa vracia do Kyjeva.

K leteckému nešťastiu došlo len niekoľko hodín po tom, ako Irán vystrelil balistické rakety na dve základne v Iraku, kde pôsobia americké jednotky. Šlo zrejme o odplatu za zabitie iránskeho generála Kásema Solejmáního.

Solejmáního, veliteľa jednotiek Kuds iránskych revolučných gárd, zabili minulý piatok americké sily pri útoku dronom neďaleko letiska v irackej metropole Bagdad. Operáciu nariadil prezident Spojených štátov Donald Trump, ktorý Solejmáního obvinil z prípravy útoku na amerických diplomatov a vojakov v Iraku. Irán za to prisľúbil “tvrdú odplatu”.

Boeing pred dvoma dňami absolvoval technickú kontrolu

Lietadlo s vyše 170 osobami na palube smerujúce do Kyjeva, ktoré v stredu havarovalo krátko po štarte z letiska v Teheráne, prešlo pred dvoma dňami plánovanou technickou kontrolou.

Podľa agentúry AFP o tom v stredu informovala letecká spoločnosť Ukraine International Airlines (UIA), ktorá prevádzkovala lietadlo Boeing 737-800. Lietadlo bolo vyrobené v roku 2016 a spoločnosť UIA ho kúpila priamo od výrobcu.

Pro katastrofe prišlo o život 177 ľudí. Zdroj: SITA / AP

Zverejnili štátnu príslušnosť obetí

Takmer všetky obete stredajšej havárie ukrajinského lietadla Boeing 737 v Iráne boli občanmi iných štátov ako Ukrajiny. Informoval o tom spravodajský portál Ukrajina 24/7.

Podľa tohto zdroja lietadlom spoločnosti Ukraine International Airlines cestovali dvaja Ukrajinci a asi 13 členov posádky bolo tiež z Ukrajiny. Medzi cestujúcimi bolo 71 iránskych občanov, 73 Kanaďanov, osem Švédov, šesť Afgancov, štyria Nemci a traja Briti.

Agentúra RIA Novosti zasa informovala, že podľa šéfa iránskeho úradu pre mimoriadne udalosti v dôsledku leteckej katastrofy zahynulo 147 iránskych občanov a 32 cudzincov.

Ukrajinská Rada národnej bezpečnosti a obrany (SNBO) medzičasom v Kyjeve oznámila, že na palube boeingu sa nachádzalo 167 cestujúcich a deväť členov posádky.

Agentúra Ukrinform následne uviedla, že ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí v dohľadnom čase zverejní oficiálny zoznam obetí leteckého nešťastia, pričom bude vychádzať z informácií, ktoré na mieste tragédie zistia zamestnanci ukrajinského konzulátu v Teheráne.

V súlade s nariadením ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského pracuje v Kyjeve operatívny štáb. Na odlet z Kyjeva je pripravené aj lietadlo, ktoré by malo na Ukrajinu prepraviť telá obetí; čaká sa len na súhlas iránskych úradov.

Lietadlo na linke PS752, smerujúce do Kyjeva, havarovalo v stredu skoro ráno krátko po štarte z letiska v Teheráne. Pri havárii zomreli všetci ľudia na palube.

Podľa iránskych zdrojov mohol haváriu spôsobiť požiar jedného z motorov. Ukrajinské veľvyslanectvo v Teheráne vo svojom oznámení na sociálnej sieti Facebook uviedlo, že teroristický útok ako príčinu havárie vylučuje.

Agentúra Ukrinform v stredu informovala, že letecká spoločnosť Ukraine International Airlines pozastavuje lety do Teheránu.

Putin v súvislosti s haváriou lietadla vyjadril sústrasť Zelenskému

Ruský prezident Vladimir Putin poslal v stredu najvyššiemu ukrajinskému predstaviteľovi Volodymyrovi Zelenskému telegram, v ktorom vyjadril sústrasť v súvislosti s tragickou nehodou ukrajinského lietadla, informovala agentúra TASS s odvolaním sa na tlačové vyhlásenie Kremľa. “Ruská hlava štátu prejavila slová sústrasti a podpory rodinám a priateľom obetí,” uvádza sa vo vyhlásení.

Zelenskyj uviedol, že ukrajinskému generálnemu prokurátorovi nariadil, aby v súvislosti s katastrofou začal vyšetrovanie, napísala agentúra DPA.

Predošlé havárie

Boeing 737-800 je starší predchodca modelu 737 Max. Od konca 90. rokov sú vprevádzake na celom svete tisíce týchto lietadiel. Tento typ je určený na krátke a stredné trate. Pri havárii stroja toho istého typu zomrelo v roku 2010 v indickom Mangalúre vyše 158 ľudí. O šesť rokov neskôr prišlo o život kvôli nevydarenému pristátiu v ruskom Rostove na Done 62 ľudí.

Boeing na najnovšiu nehodu reagoval na Twitteri: “Sme oboznámení so správami z Iránu a teraz získavame viac informácií.”

Ruská ambasáda v Iráne po havárii v stredu informovala, že zisťuje, či boli na palube aj ruskí občania.

Galéria
Pri katastrofe prišlo o život 176 ľudí. Zdroj: SITA / AP
Pri katastrofe prišlo o život 176 ľudí. Zdroj: SITA / AP
Pri katastrofe prišlo o život 176 ľudí. Zdroj: SITA / AP
Na snímke záchranári na mieste havarovaného ukrajinského lietadla v Teheráne 8. januára 2020. Zdroj: TASR / AP
Na snímke záchranári na mieste havarovaného ukrajinského lietadla v Teheráne 8. januára 2020. Zdroj: TASR / AP
Trosky ukrajinského lietadla. Zdroj: SITA / AP
Pri katastrofe prišlo o život 176 ľudí. Zdroj: SITA / AP
Na snímke záchranári na mieste havarovaného ukrajinského lietadla v Teheráne 8. januára 2020. Zdroj: TASR / AP
Boeing 737-800 spoločnosti Ukraine International Airlines. Zdroj: wikipedia
navigate_before
navigate_next