Regióny Top

Letné dovolenky v ohrození? Dôvodom je očkovací preukaz

Ilustračná fotografia, Zdroj: TASR / AP

BRATISLAVA – Ako to bude s letnými dovolenkami? To je otázka, ktorú si v súčasnosti dáva snáď každý z nás. Cestovateľský semafor je schválený, očkovanie je v plnom prúde a mnohí z nás by chceli ísť na dovolenku k moru. Je tu však jeden problém.

 

Všetci netrpezlivo čakáme a nevieme sa dočkať leta. Avšak tak, ako minulý rok, aj tohtoročné dovolenkové obdobie bude poznačené koronakrízou. Milovníci dovoleniek pri mori musia rátať s viacerými obmedzeniami a pravidlami, ktoré im oddych môžu riade skomplikovať. Tí, ktorí chcú cestovať a nechcú riskovať, že by sa nakazili, sa rozhodli zaočkovať. V súčasnosti je zaočkovaných aspoň prvou dávkou vyše 1,7 milióna ľudí, z toho najviac (vyše 290-tisíc) v Bratislavskom kraji, najmenej (takmer 162-tisíc) v Trenčianskom kraji.

Problémom doteraz pri cestovaní do zahraničia bol najmä fakt, že sme nemali jednotný očkovací preukaz, ale každé očkovacie centrum vydávalo iný dokument. Tie boli len v slovenčine. Okrem toho nastal problém aj pri dohodách s okolitými štátmi. Kým Nemecko, Rakúsko, Poľsko, Česko a Maďarsko sa dohodli na tom, že si budú navzájom uznávať certifikáty o očkovaní, so Slovenskom sa nedohodli. Z ich „cestovateľskej mapy“ sme tak vypadli, aj kvôli tomu, že sme nemali jednotný formulár.

To je však minulosť. Od 24. mája si ľudia na stránke korona.gov.sk môžu žiadať o jednotný očkovací preukaz. Ten im po verifikácii a registrácii príde do mailu aj s QR kódom a v dvoch jazykoch – slovenskom a anglickom. Ide však o dočasný certifikát, ktorý ľudia budú používať, kým svetlo sveta neuzrie jednotný európsky covidpass, ktorý by mal platiť vo všetkých štátoch Európskej únie rovnako. Čo však dovtedy?

Dlhoočakávaný slovenský očkovací certifikát. Zdroj: Zoznam.sk

Dobré aj zlé správy

Minister zahraničných vecí Ivan Korčok v piatok informoval, že náš dočasný očkovací preukaz budú uznávať naši najbližší susedia – Česko, Poľsko, Maďarsko aj Rakúsko. V prípade našich západných susedov však pôjde iba o očkovacie látky schválené Európskou liekovou agentúrou či WHO. Z toho dôvodu nebudú napríklad akceptovať očkovanie vakcínou Sputnik V. Tí občania, ktorí budú očkovaní vakcínou Sputnik V, budú pri vstupe do Rakúska naďalej podliehať platným obmedzeniam, teda budú sa musieť preukázať testom respektíve doložiť potvrdenie o prekonaní ochorenia COVID-19,” informoval šéf rezortu diplomacie. Treba však mať na pamäti aj ďalšiu vec.

“Najneskôr bezprostredne pri vstupe na územie SR sú osoby povinné registrovať sa na http://korona.gov.sk/ehranica a byť schopné preukázať sa na požiadanie potvrdením o registrácii pri vstupe aj počas pobytu na území SR. Ak na územie SR osoba vstupuje letecky, musí predtým zároveň vyplniť formulár na  https://www.mindop.sk/covid/. Polícia bude aj naďalej námatkovo vykonávať kontrolu plnenia povinností osôb na hraniciach s Maďarskom, Rakúskom, Českom a Poľskom, ako aj na medzinárodných letiskách. Najjednoduchšie sa bude dovolenkovať v EÚ, tá je totiž považovaná za ucelenú epidemiologickú jednotku,” uviedol štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Martin Klus.

Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

Ako dodal, naše dočasné certifikáty už akceptuje aj Chorvátsko či Slovinsko. Celkovo ich tak zatiaľ uznáva šesť krajín. Pre ľudí to tak bude znamenať voľnejší režim a to, že sa po prekročení hraníc nebudú musieť preukázať negatívnym testom či podstúpiť karanténu. Problematickejšie to však je v prípade iných dovolenkových destinácii, kde Slováci radi chodievajú, ako je napríklad Taliansko alebo Grécko. Tie v súčasnosti totiž naše očkovacie preukazy neuznávajú. Čo ale nie je, môže byť. Podľa Klusa totiž Slovensko rokuje s týmito a inými krajinami o tom, aby naše očkovacie preukazy uznávali. Tie však na oplátku požadujú rovnakú vec – a teda, aby Slovensko akceptovalo ich preukazy. Výsledky rokovania by mali byť známe v najbližších dňoch. Treba si uvedomiť aj to, že už v súčasnosti sa viaceré krajiny vyjadrili, že budú akceptovať iba niektoré vakcíny, napríklad ruský Sputnik V medzi nepatrí. Sputnik V budú akceptovať napríklad v Slovinsku či v Maďarsku.

Jednotný európsky Covid-pass

Súčasné očkovacie preukazy by mali postupne nahradiť európske covid-passy, ktoré by podľa Klusa mali byť k dispozícii koncom júna. Tie slovenské budú podľa ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského platiť len dočasne. Podľa Klusa sa však treba pripraviť aj na možnosť, že kvôli viacerým problémom nebude spustenie jednotných európskych certifikátov také jednoduché. Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie už pripravuje aplikáciu pre oba operačné systémy, kde si ľudia budú môcť naskenovať QR kódy potvrdzujúce vakcináciu, testovanie či prekonanie koronavírusu.

 

Zdroj: FB / Martin Klus

„Spustenie aplikácií sa predpokladá 26. júna. Na vývoji aplikácie spolupracoval rezort so štátnou firmou Slovensko IT, ale aj ministerstvom vnútra, ktoré bude mať na starosť kontrolu certifikátov. Zdravotnícke dáta spravuje ministerstvo zdravotníctva, respektíve Národné centrum zdravotníckych informácií, ktoré sú zodpovedné aj za vydávanie certifikátov. Naskenovanými QR kódmi sa občania budú môcť preukazovať napríklad na hraniciach, u lekára či na iných kontrolách,“ uvádza Klus s tým, že pre väčšie pohodlie by aplikácie mali fungovať aj offline, teda bez aktívneho prístupu na internet.

Aktuálny cestovateľský semafor

Od dnes platí nový cestovateľský semafor. V ňom sú krajiny rozdelené na zelené, červené a čierne. “Po návrate zo zelenej krajiny platí 14-dňová domáca karanténa, ktorá môže byť ukončená negatívnym RT-PCR aj AG testom hneď po príchode. Výnimku z povinnej izolácie majú zaočkovaní proti ochoreniu COVID-19, osoby, ktoré ochorenie prekonali za posledných 180 dní, a deti do 18 rokov. Po návšteve z červenej krajiny musí absolvovať cestujúci 14-dňovú domácu karanténu, ktorá môže byť ukončená negatívnym RT-PCR testom najskôr na 8. deň. Pri návrate z čiernej krajiny 14-dňová karanténa pokračuje bez ohľadu na výsledok testu,” uzavrel Klus.

 

Zdroj: FB / Ministerstvo zdravotníctva