Spoločnosť Domáce Kultúra Top

Letné kino v Berlinke ožíva. Filmový maratón odštartuje ostrou drámou

Zdroj: sng.sk

BRATISLAVA – Nadšenci letného kina majú dôvod na radosť. Slovenská národná galéria (SNG) štartuje filmový maratón. Návštevníkov pozýva na Letné kino Film Europe v Berlinke. Esterházyho palác už dnes ožije francúzskou drámou Bedári.

 

Slovenská národná galéria aj tento rok otvára svoje brány do sveta filmu. Obľúbená galerijná kaviareň Berlinka privíta divákov na projekcie každú stredu až do 26. augusta. Premietanie začína vždy o 20:30. ,,Aj tento rok Vás čakajú žánrovo rôznorodé filmy od špičkových európskych režisérov, mnohé s oceneniami či nomináciami z prestížnych filmových festivalov,” informuje manažérka pre publicitu SNG Klára Hudáková.

Dnes štartuje projekt prvým filmom – francúzskou drámou Bedári. Snímka získala Cenu poroty – Cannes 2019, nominovaná bola aj na Oscara ako najlepší medzinárodný film 2020. ,,Film inšpirovaný vzburami z roku 2005 zasadil režisér Ladj Ly do súčasného Montfermeilu, toho istého miesta, kde sa odohrávali slávni Bedári Victora Huga v roku 1862. O viac ako 150 rokov neskôr je podobnosť medzi dnešnou nahnevanou mládežou v mikinách a Gavrochom, hlavnou postavou Bedárov, veľmi príznačná,” láka SNG.

 

Kontroverzné témy

Budúci týždeň je na pláne komédia Rebelky. Bývalá miss regiónu Nord-Pas-de Calais, ktorá nemá prácu a ani vzdelanie, sa rozhodne vrátiť k mame. Nájde si prácu v miestnej konzervárni, kde musí odrážať návrhy svojho šéfa, ktorému nešťastnou náhodou spôsobí smrť. Pri nehode sú prítomné jej dve kolegyne. Keď sa tri robotníčky chystajú privolať pomoc, objavia v skrini mŕtveho tašku plnú peňazí. A tu to všetko začína.

Nebude chýbať ani dráma Srdcová kráľovná. Film prinesie kontroverznú tému vzťahu staršej ženy a mladého chlapca. Veľkým lákadlom budú tiež filmy Bezstarostné dievča či Brankár. ,,Film Brankár prináša dramatický životný príbeh legendárneho futbalistu Manchester City Berta Trautmanna, ktorý sa v povojnovom Anglicku presadil napriek svojmu nemeckému pôvodu,’’ uvádza galéria.

 

Zdroj: TASR / Dano Veselský

Leto bude pestré

Počas augusta premietnu ešte drámy Narušiteľ systému a Poďme kradnúť kone, tiež komédie To musí byť nebo a Záhada Silver Lake. Príbeh filmu Záhada Silver Lake sa točí okolo tridsaťročného Sama, ktorý sa po zmiznutí svojej záhadnej susedky Sarah púšťa do surreálneho pátrania, aby dekódoval tajomstvá, škandály a konšpirácie ukrývajúce sa v hlbinách Mesta anjelov.

  • 1. 7.  – Bedári
  • 8. 7. – Rebelky
  • 15. 7. – Srdcová kráľovná
  • 22. 7. – Bezstarostné dievča
  • 29. 7. – Brankár
  • 5. 8. – Narušiteľ systému
  • 12. 8. – To musí byť nebo
  • 19. 8. – Poďme kradnúť kone
  • 26. 8. – Záhada Silver Lake

 

Počas letných mesiacov bude SNG premietať každú stredu. Zdroj: pixabay.com

Opatrenia platia pre každého

Návštevníci si musia vstupenky na jednotlivé filmy zarezervovať vopred. Lístok stojí štyri eurá.

Okrem toho aj v SNG platia prísne opatrenia v súvislosti s koronavírusom. Každý návštevník musí mať počas premietania ochranné rúško a pri vstupe bude pripravená dezinfekcia.

 

V kine musíte sedieť v ochrannom rúšku. Zdroj: pixabay.com

Mohlo by vás zaujímať: