Spoločnosť Domáce Kultúra Top

Letné noci pred SND ožijú. Na námestí zažijete noblesu, koncerty aj detské predstavenia

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Slovenské národné divadlo (SND) sľubuje počas leta nezabudnuteľné zážitky. Pred novou budovou to bude počas víkendov poriadne žiť. Spolu s Fondom na podporu umenia (FPU) vytvorili projekt Letné piatky. Návštevníci sa tak môžu tešiť na zaujímavé predstavenia a úplne zadarmo.

 

Piatky a nedele pred novou budovou SND budú plné netradičnej zábavy. Divadlo bude počas leta hostiť nezávislú a živú kultúru, ktorú si budú môcť užiť nadšenci umenia a okoloidúci. Nielenže pripraví zaujímavý program, ale oživí aj celé námestie.

Každý piatok sa divákom predstavia rôzne divadelné zoskupenia, individuálni tvorcovia a umelci z rôznych častí Slovenska. ,,Bude to bohatá žánrová ponuka činoherných, performatívnych, tanečných i hudobných predstavení a koncertov,” uviedla tlačová tajomníčka SND Izabela Pažítková. Veľkým lákadlom budú tiež detské predstavenia. Na tie sa môžu ratolesti tešiť v prvú a poslednú augustovú nedeľu.

 

Námestie pred SND opäť ožije. Zdroj: SND

Prudký štart

Už dnes večer (18:00 – 19:00) je na pláne program s názvom Od slova do slova; Nová generácia slovenských autorov. Predstaví sa skupina literárnych nadšencov, ktorá organizuje pravidelné čítanie instagramových autorov. ,,Ide o tvorcov, ktorí budujú nový smer slovenskej literatúry v súlade s modernou digitálnou dobou 21. storočia,” konštatuje Pažítková. Hosťom večera bude Michal Havran. Po nich sa od 19:30 do 21:00 predstaví František Báleš ansámbel (Jazz Pops Up).

Budúci piatok (7.8.) od šiestej ukáže svoj talent divadlo Zrakáč so svojou autorskou inscenáciou Ste medzi nami. Hra je kolážou na prvý pohľad banálnych životných situácií. Rôzne pohľady na svoje “špecifikulum” sa herci pokúšajú vyjadriť výstupmi inšpirovanými skutočnými udalosťami, no s nadhľadom a s dávkou humoru. Skupina nevidiacich a slabozrakých tvorcov sa rozhodla vydať na cestu tvorivej metódy autorského divadla. O pol deviatej sa môžete tešiť na tanec MimoOS Moving Mountains.

 

Počas letného piatku vystúpi aj divadlo Zrakáč. Zdroj: Divadlo Zrakáč

Pestré piatky

14. 8. 2020

  • 17:30 – 18:00 NØIR Dance Company Room (tanec)
  • 19:00 – 20:00 Tomas Danielis Maybe, but of course (performance)
  • 21:00 – 22:00 Lucia Holinová Niveau Stable (tanec)

21. 8. 2020

  • 18:00 – 19:00 Divadlo ACTORES Dni v daždi (činohra)
  • 20:00 – 21:00 Koncert Shakespeare (hudba) 
  • 21:30 – 22:00 tanC poNOIR (súčasná tanečná performancia/performance)

28. 8. 2020

  • 18:00 – 19:00 cult-E Európska kultúra Romane hangi (hudba)
  • 21:00 – 22:00 Divadlo Nomantinels Rukojemníci (činohra) 

 

Nebude chýbať činoherné predstavenie Dni v daždi. Zdroj: Actores

Na námestí sa predstavia aj umelci s programom pre deti. Viac sa dočítate na ďalšej strane: