Domáce GPlus Spoločnosť Servis Top

Nie všetky kúpaliská majú bezpečnú vodu. Pozrite sa, kde úrady kúpanie neodporúčajú

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Leto láka k vode deti aj dospelých. Vačšina slovenských kúpalísk, či už umelých alebo prírodných, prešla kontrolou hygienikov. Úrad verejného zdravotníctva sleduje stovky kúpalísk a desiatky prírodných vodných plôch. Nie všetky ale zodpovedajú prísnym kritériám. Pozrite sa, kde je kúpanie bezpečné a kde ho, naopak, úrady neodporúčajú.

Kúpacia sezóna už oficiálne odštartovala a miesta na ovlaženie by mali byť k dispozícii až do polovice septembra (15. jún – 15. september). Záujem návšetvníkov však môže túto pomyselnú hranicu oddialiť. Hygienici z Úradu verejného zdravotníctva si tento rok zobrali na mušku celkom 213 umelých kúpalísk so 658 bazénmi, z toho 197 s termálnou vodou a 461 s netermálnou vodou. Taktiež skontrolujú kvalitu vody aj vo viac ako 80 prírodných vodných plochách.

Najaktuálnejšie odbery vzoriek vody preukázali jej vyhovojúcu kvalitu v 13-tich prírodných kúpaliskách a vodných plochách:

Zdroj: Úrad verejného zdravotníctva SR

Tohtoročnú sezónu ale nezaháji Dolno – Hodrušské jazero, nakoľko je po rekonštrukcii stále prázdne, ani vodná nádrž Brezová pod Bradlom. Tam ešte rekonštrukcia neskončila. Kvôli nedostatočným finančným zdrojom neuvedie ani obec Bžany do prevádzky prírodné kúpalisko Veľká Domaša – Valkov. Pokiaľ by ste sa chceli ísť ovlažiť do Šulianského jazera, pláže sú po novom oplotené a jazero už nie je prístupné verejnosti.

Nedostali povolenie

Doposiaľ povolenie na prevádzku umelých kúpalísk dostalo z celkového počtu 213 len 148 a 504 bazénov. ,,Zhoršená mikrobiologická kvalita vody na kúpanie bola zistená na základe ostatných odberov v bazénoch kúpalísk: Kúpalisko Remata a TK Komárno,” upozornil hlavný hygienik Slovenskej republiky Ján Mikas. Prevádzkovatelia týchto kúpalísk tak boli nútení zabezpečiť nápravu. Následne sú povinní vykonať nový rozbor, ktorý potvrdí účinnosť opatrení. Až potom sa môže sezóna rozbehnúť. ,,Najčastejšie sú zákazy prevádzky a pokuty ukladané pre nevyhovujúcu kvalitu vody na kúpanie po stránke mikrobiologickej pri opakovane nedodržaných limitoch – napr. ukazovateľoch indikujúcich fekálne znečistenie – zákaz kúpania sa v takýchto bazénoch trvá do doby zabezpečenia nápravy vrátane preukázania vyhovujúcej kvality vody,” vysvetlila pre Glob.sk hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva Dáša Račková.

Doposiaľ povolenie na prevádzku umelých kúpalísk dostalo z celkového počtu 213 len 148 a 504 bazénov. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Raz nestačí

Regionálne úrady verejného zdravotníctva (RÚVZ) vykonávajú počas letnej kúpacej sezóny kontrolu kvality vody na umelých kúpaliskách približne v dvojtýždňových intervaloch. Odoberajú vzorky tak zo všetkých bazénov. Hygienici nezaháľujú ani počas víkendov a kontroly vykonávajú aj počas voľných dní. ,,Pravidelnú dvojtýždňovú kontrolu kvality vody je povinný zabezpečiť aj prevádzkovateľ zariadenia; získané výsledky je povinný predkladať RÚVZ do 7 pracovných dní po ukončení analýz,” uviedla Račková.

Kontrolu kvality vody vykonávajú hygienici aj počas víkendov. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Kde je to pravé miesto?

Pokiaľ máte dilemu a neviete, kde je kvalitnejšia voda, poznáme odpoveď. Nemusíte sa obávať, že v umelých kúpaliskách je závadnejšia voda, ako v tých prírodných, prípadne naopak. Ak regionálny úrad verejného zdravotníctva udelí prevádzkovateľovi súhlas na prevádzku, znamená to, že jeho vodná plocha spĺňa všetky kritériá.

Splniť ale predtým musí niekoľko kritérií. ,,Povolenie na prevádzku sa vydáva na základe žiadosti prevádzkovateľa, ktorý je povinný dokladovať pripravenosť zariadenia na prevádzku,” vysvetlila Račková. RÚVZ vydá rozhodnutie o sputení, iba ak je preukázaná vyhovujúca kvalita vody, ak bol predložený prevádzkovací poriadok a ak areál kúpaliska spĺňa všetky atribúty, ktoré má mať (dozor plavčíka, zber odpadkov, toalety, sprchy, prezliekacie kabínky…).

Veľa ľudí vedie dilemu či umelé kúpalisko je menej závadné ako to prírodné. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček