Zahraničné

Libanon a USA urovnali spor okolo vyjadrení americkej veľvyslankyne

Americká veľvyslankyňa v Libanone Dorothy Sheaová počas stretnutia s libanonským ministrom zahraničných vecí Násífom Hittíom v Bejrúte. Zdroj: TASR/AP Photo/Hussein Malla

BEJRÚT – Libanonský minister zahraničných vecí Násíf Hittí sa v pondelok stretol s veľvyslankyňou Spojených štátov Dorothy Sheaovou v súvislosti s jej nedávnymi kritickými vyjadreniami v televízii o Iránom podporovanom hnutí Hizballáh, informovala agentúra DPA. Sheaová podľa amerického veľvyslanectva označila stretnutie za “pozitívne”.

Obom stranám sa podľa veľvyslankyne podarilo celú “nešťastnú” kauzu uzavrieť, a môžu sa opäť sústrediť na reálne aktuálne problémy, akým je zhoršujúca sa ekonomická kríza v Libanone. Spojené štáty sú podľa jej vyhlásenia pripravené pokračovať v poskytovaní pomoci tejto blízkovýchodnej krajine.

Libanonský sudca v sobotu miestnym i zahraničným médiám na jeden rok zakázal robiť rozhovory s americkou veľvyslankyňou Sheaovou. Reagoval tak na rozhovor pre saudskoarabskú televíziu al-Hadás, v ktorom sa diplomatka vyjadrovala k vplyvnému hnutiu Hizballáh.

Podľa veľvyslankyne majú Spojené štáty “vážne obavy z roly, ktorú (v Libanone) hrá teroristická organizácia Hizballáh”. Spresnila, že toto šiitské hnutie “si ulialo miliardy dolárov, ktoré mali ísť do vládnej pokladnice, aby vláda mohla poskytovať základné služby svojim občanom.” Podľa jej názoru Hizballáh takto “bráni potrebným hospodárskym reformám” v krajine.

Hizballáh je proiránske šiitské hnutie a jeho spojenci dominujú v parlamente a podporujú súčasnú vládu. Washington ho však označuje za teroristickú skupinu a naďalej rozširujú sankcie proti nemu. Washington je však pritom súčasne jedným z najväčších podporovateľov libanonskej armády.