Spoločnosť Zahraničné Top

Libanonský premiér oznámil demisiu vlády. Z výbuchu obvinil politické elity

Zdroj: TASR / AP

BEJRÚT – Libanonský premiér Hassán Dijáb oznámil v pondelok demisiu celej svojej vlády v dôsledku protestov, ktoré nasledovali po minulotýždňovom ničivom výbuchu v bejrútskom prístave, píše agentúra AFP.

 

Dijáb pripísal zodpovednosť za mohutnú explóziu zo 4. augusta “skorumpovanej” vládnucej elite, ktorá v Libanone vládne už viac ako 30 rokov.

“Dnes sme vypočuli ľudí a ich požiadavky, aby tí, ktorí sú za výbuch zodpovední, niesli následky,” povedal Dijáb v televíznom prejave k národu. “Preto dnes oznamujem demisiu celej vlády,” povedal.

O odstúpení vlády už predtým ako prvý informoval minister zdravotníctva Hamad Hasan.

Dijáb ďalej uviedol, že korupcia v Libanone je “väčšia než štát”, v dôsledku čoho sa rozhodol urobiť “krok späť” a bojovať za zmenu spoločne s ľuďmi, píše agentúra AP.

Politici, ktorí krajinu spravovali v posledných desaťročiach, by sa podľa odstupujúceho premiéra mali  “hanbiť, pretože k tejto katastrofe (výbuchu v Bejrúte) viedla ich korupcia, ktorá bola roky skrytá”.

Dijáb sa úradu ujal len v januári tohto roku po tom, čo v októbri pod tlakom masových demonštrácií odstúpil jeho predchodca Saad Harírí, dodáva AP.

Demisia vlády aj tento raz prichádza po rozsiahlych protestoch. Tie sa vyostrili po výbuchu v bejrútskom prístave, pri ktorom zahynulo najmenej 160 ľudí a približne 6000 utrpelo zranenia. Podľa prvotného vyšetrovania bol príčinou výbuchu požiar, ktorý odpálil skladisko explozívnych látok skladovaných v prístave od roku 2013.

Masové demonštrácie sa v Libanone konajú od minulého októbra. Protestujúci vládu obviňujú z korupcie, neschopnosti zlej finančnej situácie v krajine.

Prezident prijal demisiu

Libanonský prezident Michel Aún prijal v pondelok demisiu vlády premiéra Hassána Dijába. Informovala o tom agentúra TASS. “Premiér Dijáb odovzdal demisiu (svojho kabinetu) do rúk prezidenta, ktorý ju prijal, a nariadil jeho vláde pokračovať v činnosti až do vytvorenia novej vlády,” uviedla prezidentská kancelária.

Vo vyhlásení sa ďalej uvádza, že prezident a odstupujúci premiér spolu hovorili o vývoji situácie po výbuchu v bejrútskom prístave 4. augusta. Prezident sa všetkým ministrom poďakoval za ich doterajšiu prácu.

Francúzsko po Dijábovom oznámení vyzvalo na “rýchle vytvorenie” novej vlády. Francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Yves Le Drian uviedol, že “požiadavky reforiem a spôsobu vlády, ktoré vyjadrujú Libanončania, musia byť vypočuté”, píše agentúra AFP.