Domáce Politika Top

Liberáli opäť útočia. Poukázali na tunelovanie eurofondov

BRATISLAVA – Strana Sloboda a Solidarita (SaS) v stredu zopakovala svoje nedávno prezentované podozrenie, že eurofondy na technickú pomoc sa tunelujú cez poradenské služby pre rôzne ministerstvá. Najkritickejšia situácia je podľa liberálov na ministerstve pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV).

Naďalej hovoria o konflikte záujmov v prípade zamestnanca agrárneho rezortu Mareka Mitošinku, ktorý bol v minulosti poradcom spoločnosti Deloitte. SaS opätovne vyzvala ministerku pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gebrielu Matečnú, aby zasiahla.

Informovali aj Európsku komisiu

Liberáli zároveň informovali Európsku komisiu o podozrení z nezrovnalostí, resp. podvodu pri čerpaní zdrojov EÚ, ako aj príslušné generálne riaditeľstvo pre regionálnu a mestskú politiku. O stanovisko tiež požiadali centrálu Deloitte v USA.

„Eurofondy určené pre technickú pomoc, aby mestá a obce dokázali správne podať žiadosti a čerpať peniaze, sú podľa nášho názoru tunelované priam vulgárnym spôsobom. Minimálne v prípade spoločnosti Deloitte dochádza k silnému konfliktu záujmov, kedy bývalý zamestnanec tejto spoločnosti pracoval pre ňu na základe zmluvného vzťahu až do konca roku 2015 za sumu približne 13 tisíc eur mesačne plus DPH,” povedal predseda SaS Richard Sulík.

Robia iba to, čo aj na ministerstvách

Podpredsedníčka parlamentu za liberálov Lucia Ďuriš Nicholsonová uviedla, že poradenské firmy robia za veľké peniaze len to, čo robia zamestnanci na ministerstvách. „Zamestnanec na ministerstve zarába v prepočte 6,25 eura na hodinu, kým expert poradenskej firmy zarába v priemere 135 eur na hodinu,” povedala poslankyňa s tým, že ide o vyhodené peniaze.

Agrárne ministerstvo má podľa nej najviac zmlúv s firmou Deloitte, „Objem financií je 12,2 mil. eur len u ministerstva pôdohospodárstva. Je tam obrovský konflikt záujmov,” poznamenala.

Vážne porušenie pravidiel

Ďuriš Nicholsonová dodala, že Mitošinka od marca do konca roku 2015 zarobil 145 152 eur od firmy Deloitte a ministerstvu dopravy, kde vtedy pracoval ako expert, fakturoval mesačne 16 128 eur s DPH.

Poslankyňa pokračovala, že tento človek potom prišiel do pozície sekčného šéfa na agrárne ministerstvo, kde zarába zhruba dvetisíc eur a vo veľkom objednáva od svojho bývalého zamestnávateľa. „To je vážne porušenie pravidiel, to je vážny konflikt záujmov. Máme vážne pochybnosti o tom, či tam nedochádza ku korupčnému správaniu,” dodala Ďuriš Nicholsonová a vyzvala ministerku Matečnú, aby si na ministerstve urobila poriadok.

Čo je najväčší škandál?

Najväčší škandál sa podľa liberálky stal na Pôdohospodárskej platobnej agentúre. Kontrola Najvyššieho kontrolného úradu podľa Ďuriš Nicholsonovej zistila, že takmer miliarda eur bola vyplatená netransparentne a v rozpore s nariadeniami Európskej komisie. Deloitte pre spomínanú agentúru vykonáva audit. Poslankyňa vyslovila údiv, ako je možné, že to audítor nevidel a myslí si, že to je už o trestno-právnej zodpovednosti.

Poslankyňa vyslovila výhrady aj k poradenským službám od Deloitte na úrade vlády za 1,7 mil. eur. Firma má za tie peniaze vymyslieť model organizačnej jednotky, na základe ktorého by ľudia robili monitoring internetu, vrátane blogov a sociálnych sietí, o tom, čo si ľudia myslia o prerozdeľovaní eurofondov. Pritom je vysúťažený softvér na to za 29 tis. eur.

Neexistujú k tomu realizačné zmluvy

Deloitte má zmluvu s ministerstvom dopravy a výstavby na poradenské služby za 4,9 mil. eur. Ministerstvo dopravy si podľa Ďuriš Nicholsonovej v roku 2015 objednalo od Deloitte špeciálne služby v objeme 100 mil. eur. „Jedna objednávka je na 3,6 mil. eur, druhá na 94,8 mil. eur,” uviedla poslankyňa.

V Centrálnom registri zmlúv podľa nej neexistujú k tomu realizačné zmluvy, ktoré by mali kryť objednávky. „Myslíme si, že to je veľmi sofistikovaný tunel do eurofondov, ktorý sa veľmi rozmohol. Je to v príkrom rozpore s tým, čo od nás Európska komisia očakáva,” dodala. Poradenské firmy podľa nej robia len to, čo im štát dovolí a domnieva sa, že tomu predchádzala dohoda poradenských firiem s politickými špičkami.

Ministerstvo odmieta tvrdenia

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka odmieta tvrdenia SaS. „Na výbere firmy Deloitte sa nikto z aktuálneho vedenia rezortu nijako nepodieľal, obstarávanie realizovalo Ministerstvo vnútra SR v roku 2014. Rezort pôdohospodárstva tak túto zmluvu už zdedil z minulosti,” zareagovalo ministerstvo.

Rámcová zmluva rezortu so spoločnosťou Deloitte, ktorú uzavrelo ministerstvo vnútra S v roku 2014, sa týkala všetkých operačných programov a programovacích období 2007 – 2013 aj 2014 – 2020.

 

„Zároveň práve po nástupe nového vedenia ministerstva došlo k stransparentneniu fungovania Pôdohospodárskej platobnej agentúry. Spolupráca s audítorskými spoločnosťami je bežným štandardom a zmluvy s medzinárodnými audítorskými spoločnosťami s porovnateľnými sadzbami a účelom sa uzatvárali aj za vlády Ivety Radičovej s účasťou SaS,” dodal rezort.

Ministerstvo tvrdí, že pritom nevzniká duplicita náplne práce ani žiaden konflikt záujmov. „Úlohy aj dokumentácia sú plne v súlade s metodickými pokynmi Centrálneho koordinačného orgánu. Generálny riaditeľ sekcie programov rozvoja vidieka MPRV Marek Mitošinka je špičkový odborník s 15-ročnými skúsenosti v oblasti eurofondov. Na základe jeho odbornosti zvíťazil vo výberovom konaní. Aj vďaka jeho odbornosti a skúsenostiam zo súkromného sektora dokázal za niekoľko mesiacov kompletne naštartovať operačný program IROP (integrovaný regionálny operačný program),” dodal rezort. V konflikte záujmov podľa ministerstva nijako nie je a nikdy ani nebol, keďže na výbere firmy Deloitte sa nijako nepodieľal.

Foto: SITA