Politika Domáce Top

Liberáli sú za zatraktívnenie manželstva a rozvody dohodou

BRATISLAVA – Poslanci Národnej rady SR zo strany Sloboda a Solidarita (SaS) chcú zjednodušiť rozvod manželstva v prípade, ak sa manželia na rozchode mimosúdne dohodnú. Informovala o tom hovorkyňa SaS Katarína Svrčeková.  Podľa nej návrh novely Občianskeho zákonníka, ktorou sa zmena dosiahne, predložia poslanci do NR SR ešte v tomto roku.

„V situácii, keď súdy až v 90-tich percentách prípadov návrhu na rozvod vyhovejú, považujeme rozvody dohodou za rozumné a ekonomicky výhodné riešenie ťažkých životných situácií našich občanov. Takisto treba vidieť v tomto kroku aj odbremenenie súdov, ktoré sú objektívne preťažené,“ uviedla podpredsedníčka SaS Jana Kiššová.

Odstránenie diskriminácie a zbytočnej byrokracie

„Súčasťou modernizácie súkromného práva by mali byť aj manželské zmluvy formou notárskej zápisnice, ktorými si partneri budú môcť podľa svojho uváženia upraviť vzájomné práva a povinnosti k spoločne nadobudnutému majetku vrátane možnosti vylúčiť bezpodielové spoluvlastníctvo. Možnosť uzatvárať zmluvy, ktoré umožnia upraviť podľa svojich potrieb bezpodielové spoluvlastníctvo manželov, by malo byť umožnené aj snúbencom pred uzavretím manželstva,“ poznamenal poslanec NR SR a kandidát na predsedu Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba.

SaS je presvedčená, že politická trieda dlhuje občanom výrazný pokrok v oblasti súkromného práva. Pokrok by mal odstrániť diskrimináciu, zbytočnú byrokraciu a zlepšiť kvalitu života v našej krajine.

Neodrádza ich ani záver komisie

„Hlboko sa podľa nás mýlia tí, ktorí požadujú udržanie súčasného status quo. Vysoká rozvodovosť i odkladanie manželských zväzkov jednoznačne hovoria v prospech navrhovaných zmien. Manželstvo už dávno nie je väzením, chomútom či inštitútom spájania majetku, ale dobrovoľným zväzkom rovnoprávnych partnerov. Preto ho treba zatraktívniť aj z právnej stránky,“ dodali liberáli.

Od zámeru liberálov neodrádza ani záver komisie na rekodifikáciu súkromného práva pri ministerstve spravodlivosti, ktorá sa najmä pre negatívny postoj SNS postavila proti rozvodom dohodou i registrovaným partnerstvám.

Národniari nesúhlasia

Podľa saskárov už samotný fakt, že existujú v koalícii aj poslanci s inými názormi, vytvára predpoklad na vecnú diskusiu o tejto téme bez predsudkov a neprekonateľných ideologických bariér. Záujem zjednodušiť rozvody mala aj ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd).

Slovenská národná strana však podľa slov predsedu poslaneckého klubu Tibora Bernaťáka s takýmito zmenami nesúhlasí. „Poslanecký klub zásadne nesúhlasí s liberalizáciou rozvodov alebo s predmanželskými zmluvami,“ povedal Bernaťák pre denník Sme.

Foto: SITA/Peter Maďar