Domáce Politika Top

Liberáli žiadajú Plavčana, aby odvolal šéfa Výskumnej agentúry

BRATISLAVA – Strana Sloboda a Solidarita (SaS) žiada ministra školstva Petra Plavčana, aby odvolal z funkcie generálneho riaditeľa Výskumnej agentúry Rastislava Belianskeho. Práve Beliansky podľa SaS nesie primárnu zodpovednosť za škandál s prideľovaním eurofondov pre vedu a výskum.

Liberáli zároveň žiadajú Plavčana, aby požiadal Najvyšší kontrolný úrad SR a ministerstvo financií o kontrolu celého procesu prideľovania eurofondov. Stanovisko SaS poskytol agentúre SITA Róbert Buček z komunikačného oddelenia SaS.

Výzva aj pre Pellegriniho

Poslanec NR SR Branislav Gröhling uviedol, že strana rovnako vyzýva podpredsedu vlády pre investície Petra Pellegriniho, aby si jeho úrad začal plniť svoje kontrolné povinnosti v dohľade na využívaní eurofondov. Do času, kým nebudú známe výsledky kontrol, je podľa SaS v záujme eliminácie finančných škôd nutné pozastaviť podpisovanie zmlúv s firmami.

SaS tvrdí, že varovný list o pozastavení preplácania eurofondových výziev, ktorý Európska komisia zaslala Slovensku vo štvrtok 3. augusta, je poslednou príležitosťou, aby vláda spravila poriadok s eurofondmi na vedu a výskum.

Skutočné vážne podozrenia

„Varovný list, ako aj fakt, že sa celá záležitosť dostala na Európsky úrad pre boj proti podvodom OLAF, sú dôkazmi, že podozrenia z konfliktu záujmov či z porušenia podmienok výziev sú skutočne vážne. Ak dôjde k pozastaveniu preplácania výziev, doplatiť na to môžu samotní občania Slovenskej republiky. Zmluvy s viacerými firmami sú už podpísané a ak ich nepreplatí Európska únia, bude ich musieť zaplatiť štát z daní nás všetkých,“ upozornil Gröhling.

Poslanec pritom tvrdí, že ministerskí úradníci všetky podozrenia ignorujú a podpisujú zmluvy s firmami. „Od 10. júla, keď boli zverejnené podozrenia o podvodoch vo výzvach a rektori poukázali na pochybné hodnotenie, Výskumná agentúra zverejnila zmluvy s ďalšími 18 firmami za 90 miliónov eur. Celé to vyzerá ako výsmech rektorom aj verejnosti,“ povedal Gröhling.

Odkaz aj premiérovi

SaS adresuje odkaz aj predsedovi vlády Robertovi Ficovi. „Jasnejší signál ako varovný list od Európskej komisie nemohol dostať. Keď premiér, paralyzovaný Robertom Kaliňákom, nemá na to, aby odvolal ministra Plavčana, mal by ho aspoň požiadať, aby predstavil verejnosti opatrenia na urgentné riešenie situácie. Už dnes Slovensku za netransparentné čerpanie eurofondov hrozí, že bude musieť vyplatiť niekoľko sto miliónov eur. Tieto obrovské sankcie svedčia o tom, že pomocou eurodotácií sa u nás vytvorila rozsiahla korupčná sieť politikov, úradníkov a majiteľov súkromných firiem,“ povedal predseda SaS Richard Sulík.

Kauza, ktorá sa týka podpory výskumu z eurofondov, trvá od prvej polovice júla. Výskumné univerzity a Slovenská akadémia vied najprv žiadali ministra školstva Petra Plavčana o prehodnotenie výsledkov pri hodnotení projektov v rámci výzvy na financovanie dlhodobého strategického výskumu.

Reakcie univerzít a SAV

Univerzity a SAV reagovali na to, že v rámci výzvy za 300 miliónov eur nedostal ani jeden projekt univerzitných vedeckých parkov a vedeckovýskumných centier výskumných univerzít a ústavov SAV finančnú podporu. Strana SaS následne kritizovala, že príspevky na vedu a výskum rozdelili vo výzve netransparentne, v rozpore s pravidlami a podľa medializovaných informácií mohlo dôjsť aj ku korupcii.

Poslanec za SaS Branislav Gröhling sa odvolával na medializovanú informáciu, podľa ktorej jeden z neúspešných uchádzačov vo výzve hovoril o členovi komisie, ktorý zo sedemmiliónovej dotácie chcel províziu 20 percent. Gröhling upozornili aj na to, že podporu 5,9 milióna eur získala napríklad spoločnosť, ktorá mala za minulý rok obrat iba 7 333 eur.

Poskankyňa OĽaNO Veronika Remišová upozorňovala v súvislosti s výzvou aj na konflikt záujmov. Odvolávala sa pritom na informáciu, že jeden z hodnotiteľov projektov vo výzve na podporu výskumu a vývoja sedí vo vedení inštitúcie, ktorá do súťaže prihlásila viaceré projekty.

Foto: SITA