Líbyjská stráž strieľala na migrantov, ktorí utekali pred náletom, tvrdí OSN

ŽENEVA – Organizácia Spojených národov vo štvrtok informovala o streľbe líbyjskej stráže na utečencov a migrantov, ktorí sa snažili utiecť pred stredajším náletom na zadržiavacie centrum pre migrantom na predmestí líbyjského hlavného mesta Tripolis. Napísala o tom agentúra Reuters.

 

V správe OSN sa uvádza, že v Tripolise došlo k dvom leteckým útokom; jeden z nich zasiahol neobývanú garáž a druhý hangár, v ktorom sa nachádzalo okolo 120 utečencov a migrantov.

“Existujú správy, že po prvom nálete sa niektorí utečenci a migranti pri pokuse o útek dostali pod paľbu (líbyjskej) stráže,” píše sa v správe OSN.

Nálet v noci na stredu na zadržiavacie centrum pre migrantov na predmestí Tripolisu si podľa najnovších informácií OSN vyžiadal najmenej 53 obetí – vrátane šiestich detí – a ďalších viac ako 130 zranených.

Líbyjská vláda obvinila z náletu Líbyjskú národnú armádu (LNA) vedenú poľným maršalom Chalífom Haftarom, ktorý má pod kontrolou rozsiahle časti východu a juhu krajiny a začiatkom apríla nariadil na Tripolis ofenzívu. Haftar zodpovednosť za útok odmietol a obvinil z neho vládu v Tripolise.

Líbya sa zmieta v chaose od pádu dlhoročného vodcu Muammara Kaddáfího v roku 2011. Chalífa Haftar bojuje proti medzinárodne uznanej líbyjskej vláde národnej jednoty, ktorú vedie Fájiz Sarrádž.

Nová eskalácia konfliktu vyvolala obavy, že mierový proces v Líbyi, podporovaný OSN, by mohol úplne zlyhať. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie od vypuknutia bojov o Tripolis – od 4. apríla – prišlo o život viac ako 750 ľudí a ďalších asi 4400 ich bolo zranených.

Viac o téme: Líbya, Líbyjská národná armáda, líbyjská stráž, migranti, nálety, obete, Tripolis, utečenci

Súvisiace články