Politika Zahraničné

Líder poľskej opozície v eurovoľbách povedal, že Poľsko bez Európy nemá budúcnosť

Zdroj: TASR / AP

VARŠAVA – Grzegorz Schetyna, líder Európskej koalície pre májové eurovoľby, ktorú vo februári vytvorilo šesť poľských opozičných strán, v sobotu povedal, že Poľsko bez Európy nemá budúcnosť, a preto je tu jeho koalícia. Informovala o tom tlačová agentúra PAP.

 

Predseda hlavnej opozičnej strany Občianska platforma (PO) Schetyna sa vyjadril, že Poľsko nebude mať lepšiu budúcnosť, ak jeho vláda bude aj naďalej terčom posmechu Európskej únie.

“Preto sme tu, aby ľudia v Poznani a všade v Poľsku nestratili svoju budúcnosť, budúcnosť, ktorú si zaslúžia, aby mohli žiť tak, ako žijú ľudia v západnej Európe,” povedal Schetyna na regionálnom zjazde Európskej koalície v Poznani.

Alianciu spoločne s PO vytvorili strany Moderná (Nowoczesna), Zväz demokratickej ľavice (SLD), Poľská ľudová strana (PSL), Strana zelených a strana Teraz!

Boj za EÚ, ktorá nie ne spoločnosťou európskych mocností

Poľský premiér Mateusz Morawiecki v sobotu na zjazde jeho strany Právo a spravodlivosť (PiS) zdôraznil, že Poľsko vstúpilo do EÚ, pretože to bol “klub rovnocenných postavení”. Na to, aby sa EÚ posilnila a prežila, musí byť klubom rovnakých príležitostí, inak ju čaká jedna kríza za druhou, povedal.

      “Dnes v boji za záujmy Poľska, v boji za rovnaké zaobchádzanie, bojujeme aj za silnú EÚ a EÚ, ktorá nie je spoločnosťou európskych mocností, ale je to EÚ rovnocenných štátov, ktorá zaobchádza so všetkými členskými štátmi spravodlivo,” vyjadril sa Morawiecki.