Zahraničné Spoločnosť Top

Lídri krajín sa vyjadrujú k požiaru parížskej katedrály. Hovoria o národnej tragédii

Na zábere hasiči bojujú s požiarom katedrály. Zdroj: TASR/AP

BRATISLAVA – Tragédia, ktorá spojila svet. K ničivému požiaru, ktorý v pondelok večer zachvátil katedrálu Notre-Dame (Chrám Matky Božej) v Paríži, sa na sociálnej sieti Facebook, ale aj inde vyjadrili činitelia z viacerých krajín.

 

K tragickej udalosti sa vyjadrila samotná francúzska hlava štátu Emmanuel Macron, ktorý už dnes hovorí o obnove historickej stavby. “Katedrálu prestaváme všetci spolu. Je to súčasť nášho národného osudu,” napísal na sociálnej sieti Twitter. Následne sa zaviazal, že v najbližších hodinách spustí finančnú zbierku, do ktorej bude možné prispieť aj z krajín, ktoré sú ďaleko za hranicami štátu.

Slovenský premiér Peter Pellegrini zasa uviedol: “Požiar Notre-Dame je obrovskou kultúrnou stratou pre Francúzsko. Každé vyčíňanie živlov, ktoré ničí prácu ľudských rúk, je poľutovaniahodné. O to smutnejšie je, ak ohňu padajú za obeť nevyčísliteľné historické a kultúrne hodnoty. Pri pohľade na horiacu svetoznámu parížsku katedrálu Notre-Dame je mi mimoriadne smutno a moje myšlienky smerujú k francúzskemu ľudu.”

Smútok nad tragickou udalosťou vyjadril aj dosluhujúci slovenský prezident Andrej Kiska. Uviedol, že ešte dnes pošle telegram francúzskemu prezidentovi Emmanuelovi Macronovi. “Skaza katedrály Notre-Dame pri požiari je národná tragédia, ktorá zasiahla nielen Francúzov, ale celú Európu, celý svet. Je to akoby zomreli milióny príbehov nás všetkých, ktorí sme sa toho posvätného miesta mohli dotknúť,” dodal na sociálnej sieti. Verí, že katedrála bude čoskoro stáť v plnej kráse a rád sa pridá k finančnej zbierke, ktorú Macron ohlásil. Príspevok sľúbil aj známy francúzsky miliardár François-Henri Pinault. Ten chce na opravu chrámu prispieť sumou sto miliónov eur.

“Je mi smutno, keď vidím tie hrozivé zábery parížskej katedrály, ktorá je zahltená plameňmi. Napísal som SMS prezidentovi Emmanuelovi Macronovi, pre ktorého je to rovnaká tragédia, ako pre celý francúzsky národ,” uviedol český premiér Andrej Babiš.

Český kardinál a pražský arcibiskup Dominik Duka uviedol: “S nemým smútkom v srdci sledujem skazu parížskej katedrály Notre-Dame. Ide o jednu z najväčších európskych kultúrnych strát od zničenia starobylého benediktínskeho opátstva v Monte Cassine. Stredoveké katedrály, medzi ktoré patrí aj parížska Notre-Dame, vyrastajú v symbióze s univerzitnými katedrami a formujú spoločnosť, ktorú charakterizujú dve slová: viera a česť.” Dodal, že ide o nevyčísliteľnnú kultúrnu, umeleckú, symbolickú a aj civilizačnú stratu, ktorú utrpelo nielen Fracnúzsko, ale aj celá Európa a svet. “Som z toho skutočne hlboko dojatý a smutný.”

Predseda Európskej rady Donald Tusk vyjadril v pondelok v súvislosti s požiarom sústrasť Parížanom. Podľa jeho vyjadrenia vo francúzštine na sieti Twitter, ktoré citovala tlačová agentúra DPA, patrí Notre-Dame nielen Parížu, ale aj “celej Európe”. “Dnes sme všetci s Parížom,” dodal po anglicky.

Hovorca nemeckej spolkovej vlády Steffen Seibert vo svojom tvíte uviedol, že “je zraňujúce vidieť tieto hrozné zábery, ako horí Notre-Dame”. Katedrála je podľa neho “symbolom Francúzska a európskej kultúry”. Vicekancelár Olaf Scholz vyjadril nádej, že hasičom sa podarí požiar rýchlo dostať pod kontrolu a stavbu zachrániť.

“Moje myšlienku sú s Francúzmi a s bezpečnostnými zložkami, ktoré bojujú s hrozným požiarom v katedrále Notre Dame,” napísala na twitteri britská premiérka Theresa Mayová.

K požiaru sa vyjadril aj americký prezident Donald Trump. “Je strašné pozerať sa na masívny požiar, ktorý zachvátil katedrálu Notre Dame v Paríži. Možno by pomohli lietajúce hasiace mechy. Treba konať rýchlo,” uviedol. Odborníci však na jeho nápad reagovali kriticky. Podľa nich by hmotnosť vody spôsobila úplne zrútenie stien katedrály.

Organizácia Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO) vo svojej reakcii uviedla, že “stojí na strane Francúzska pri záchrane a obnove” tejto parížskej pamiatky, ktorá je “neoceniteľným dedičstvom”. Generálna riaditeľka UNESCO Audrey Azoulayová povedala, že jej organizácia sleduje snahy o uhasenie požiaru. Katedrála Notre-Dame v Paríži, ktorej história siaha do 12. storočia, bola pridaná na zoznam svetového dedičstva UNESCO v roku 1991, dodala Azouzlayová.

Pápež po požiari v Notre-Dame vyjadril svojimi modlitbami solidaritu s Francúzmi

Pápež František sa pomodlil za Francúzov ako i za všetkých ľudí podieľajúcich sa na hasení rozsiahleho požiaru, ktorý v pondelok večer zachvátil katedrálu Notre-Dame (Chrám Matky Božej) v Paríži. Informovala o tom agentúra APA s odvolaním sa na hovorcu Vatikánu Alessandra Gisottiho, ktorý to oznámil na Twitteri.

Pápež vyjadril solidaritu francúzskemu ľudu po požiari, ktorý do veľkej miery zničil Notre-Dame – symbol kresťanstva a francúzskeho národa. “Pápež stojí pri Francúzsku, modlí sa za francúzskych katolíkov i za obyvateľov Paríža, ktorí sú otrasení týmto hrozným požiarom. Pontifex sa modlí za všetkých, ktorí sa angažujú pri prekonaní tejto dramatickej situácie,” napísal Gisotti.